دانه فلفل و خال مه‌رویان؛ مثل هم!

چرا پیراهن تیم ملی زیبا نیست؟

خورشید آنلاین
  • لید خبر: در یکی دو سال گذشته بحث‌ها و تنش‌های زیادی درباره دو برند البسه اخیر تیم ملی شد و کار به اختصاص برنامه نود در این باره هم کشید.

در یکی دو سال گذشته بحث‌ها و تنش‌های زیادی درباره دو برند البسه اخیر تیم ملی شد و کار به اختصاص برنامه نود در این باره هم کشید.
آل اشپورت و جیووا نتوانستند سلایق مربی تیم ملی، بازیکنان و حتی مردم را برآورده کنند و مسئولان فدراسیون با آوردن اسم برند معروف ورزشی آدیداس کمی از انتقادات کم شد این در حالی است که در رونمایی از این لباس باز هم مثل رونمایی‌های اخیر البسه ورزشی بهت همه را به همرا داشت.

* لباس‌های تیم ملی در تمرین این تیم قبل از بازی قطر رونمایی شد

پیراهنی ساده منقش به تصویر یوزپلنگ نه چندان زیبای طراحی شده قبلی در دستان معاون رئیس جمهوری قرار گرفت که ظاهراً تیم ملی با همین لباس مقابل قطر به میدان خواهد رفت. اما بیایید بررسی کنیم که چرا باز هم البسه تیم ملی از نظر استاندارد زیبایی شناسی به سطحی که مدنظر ماست نزدیک نشده است؟
این گزارش به شما کمک می‌کند تا شناختی نسبی از شرایطی که باعث وضع موجود شده به دست بیاورید:
فرآیند کار با کمپانی‌های بزرگ تولید لباس در دنیا شامل مذاکره، توافق، ثبت سفارش، دریافت نمونه، تولید و تحویل است. در انتخاب پیراهن تیم ملی برای دو بازی قطر و چین هیچ یک از این مراحل انجام نشده است.
اصولاً وقتی با برندهای بزرگ پوشاک ورزشی مثل آدیداس، نایکی و پوما کار می کنید، این شرکت‌ها طراحی منحصر به فرد شما را در اختیارتان قرار می‌دهند. به عنوان مثال اگر در رقابت‌های یورو به پیراهن‌های تولیدی شرکت آدیداس توجه کرده باشید، هر یک از تیم‌ها پیراهن خاص خود و بی‌شباهت به دیگر پیراهن‌ها را دارد. این اتفاق (طراحی) پروسه‌ای زمان بر است که بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. در واقع سفارش دهنده با توجه به اینکه اقلام مورد نیاز در تیراژ بالا مدنظر است، باید زمان لازم برای طراحی منحصر به فرد، تأیید و اجازه تولید را طی کند. این زمان برای لباس‌های باشگاهی حداقل نیم فصل است و البته در حال حاضر اگر یک تیم باشگاهی در دنیا قرارداد طولانی مدتی با یک کمپانی تولید لباس داشته باشد، از یک سال پیش پیراهن‌های فصل آینده طراحی و وارد چرخه تولید خواهند شد.
تیم ملی فوتبال ایران اجازه همکاری با شرکت نایکی را ندارد. شرکت پومای آلمان هم با توجه به سیاست‌ها فعلاً تمایل چندانی به همکاری با فدراسیون فوتبال ایران نداشت. بین ایران و پوما در مرتبه قبلی همکاری اتفاقاتی افتاده که هنوز برای طرف آلمانی حل نشده باقی مانده است. کمپانی آدیداس هم چندان تمایلی به اسپانسرینگ تیم ملی نداشت، اما آن‌ها به شرط خرید البسه حاضر شدند با ایران همکاری کنند. این شکل از قرارداد برای آن‌ها بسیار سودمند است چراکه در این شکل همکاری موضوع طراحی کاملاً از دستور خارج شده و طرف خریدار(ایران) تنها از موجودی انبارهای آدیداس در کشور محل خریداری (احتمالاً دبی) نمونه‌ای را که به تعداد کافی از آن وجود داشته باشد انتخاب می‌کند و با تحویل از نمایندگی آن را به ایران ارسال می‌نماید.
توجه داشته باشید که طراحی پیراهن ایران منحصر به فرد نیست و تنها از نمونه‌های موجود در انبار آدیداس انتخاب شده است. در ایران شخص کی روش و محمدرضا ساکت وظیفه انتخاب مدل پیراهن تیم ملی را برعهده داشتند و با توجه به موجودی، چاره‌ای جز انتخاب این مدل کاملاً ساده و البته نه چندان چشمگیر نبوده است.
مهمترین نکته؛ آدیداس اسپانسر پیراهن تیم ملی نیست و در حال حاضر رابطه فدراسیون فوتبال ایران با این شرکت در حد یک مشتری و یک فروشنده است. آدیداس حاضر شده با وجود تحریم‌ها تیم فوتبال ایران از پیراهن‌های منقش به لوگوی این کمپانی استفاده کند. کاری که (به عنوان مثال) نایکی مجاز به انجامش نیست. اگرچه این کمپانی آمریکایی به محض دریافت مجوز پیشنهاد خود را برای اسپانسرینگ پیراهن تیم ملی ایران به فدراسیون ارسال خواهد کرد. در این صورت است که باید منتظر حضور جدی و مطابق با استانداردهای جهانی تأمین لباس از سوی سایر شرکت‌ها نیز باشیم. در نهایت آنچه که هست یک راه حل موقت و شاید تنها نسخه‌ای است که برای پوشیدن پیراهنی جز پیراهن‌های مارک‌های غیره مثل جیووا و آل اشپورت وجود دارد. البته امیدوارم این پیراهن که از نظر ظاهری چندان جذاب نیست از نظر کیفی در حد جنس‌های درجه یک آدیداس باشد که در غیر این‌صورت پیکان انتقادات متوجه خود کی روش خواهد بود.

شناسه خبر :1923 
696 کلیک ها  شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 10:38
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا