قضای حاجت درآب يك استخر در شيراز، از شايعه تا واقعيت

خورشید آنلاین

سلامت و امنیت 2 مبحث بسيار مهم در هر جامعه‌اي به‌شمار مي‌رود. مسائلي كه زيرساخت محسوب مي‌شود و به همين دليل دستگاه‌هاي مختلف در قبال آن مسئول هستند و بايد پاسخگوي افكار عمومي باشند.

حساسيت‌هاي موجود در مورد بهداشت و امنيت است كه اخبار اين دو حوزه را هميشه در صدر خبرها جاي داده است، خبرهايي كه پر مخاطب محسوب مي‌شوند.

خبر احتمال آلوده بودن يكي از استخرهاي بخش خصوصي در شيراز هم از همين دست‌خبرها است. خبري كه ابتدا در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد و افكار عمومي را حساس كرد.

به گفته شاهدان عيني، روز 27 آبان ماه سه مرد جوان در حالتي نامتعادل وارد يكي از استخرهاي معروف شيراز مي‌شوند و علي‌رغم آنكه مي‌شد به واسطه رفتارهاي نامتعارف آنان، عذر حضورشان را خواست، مسئولان استخر ترجيح مي‌دهند به پول بينديشند!

قضای حاجت در ملاء عام

بعد از مدت كوتاهي، يكي از اين افراد، در ميان استخر قضاي حاجت مي‌كند و غريق نجاتي كه متوجه اين حركت مي‌شود، موضوع را سريعا به مسئولان استخر منعكس مي‌كند.

آلودگي‌هاي ظاهري با زحمت و تلاش از آب محو مي‌شوند و به‌پيشنهاد مدير مجموعه، براي جلوگيري از مشكلات ناشي از اين حركت، آب كلرزني مي‌شود!! و استخر به كار خود ادامه مي‌دهد، بي‌آنكه مراجعان جديد متوجه باشند.

البته اعتراض حاضران در استخر و جبهه‌گيري‌هاي مسئول مربوطه كار را به تماس با پليس مي‌كشاند و در نهايت، مسئولان استخر مجبور به استرداد وجه پرداختي معترضان مي‌شود و ...

مدير كل ورزش و جوانان استان فارس دراین خصوص می گوید:من نيز توسط يكي از دوستان رسانه‌اي از موضوع اطلاع پيدا كرده‌ و شنيده‌ام كه كار با پادرمياني پليس و كلانتري به پايان رسيده است.

هیچ گزارش و شکایتی اعلام نشده است

حيدرعلي كامياب با تصريح اينكه هيچ گزارش و شكايتي در اين خصوص تا لحظه انجام مصاحبه به اداره كل ورزش و جوانان ارائه نشده است، خاطرنشان می کند: طي روزهاي آينده اين موضوع بررسي دقيق و همه‌جانبه شده و پيرامون صحت يا سقم آن اطلاع‌رساني مي‌شود.

كامياب تصريح می کند: اگر تخلف مورد نظر تائيد و اثبات شود، قطعا با مسئولان اين مكان ورزشي براساس قانون و به شكلي كاملا جدي برخورد مي‌شود.

وي زمان آخرين بازديد بازرس اداره‌ كل ورزش و جوانان از استخر مورد نظر را حدود يك ماه پيش اعلام و اضافه می کند: سلامت مردم بيش از هر مورد ديگري از اماكن خصوصي به ويژه مكان‌هايي مانند استخر براي ما اهميت دارد، به گونه‌اي كه در سه ماه گذشته تعدادي از باشگاه‌هايي كه از مواد نيروزا استفاده مي‌كردند، پلمپ شدند.

مديركل ورزش و جوانان فارس ادامه می دهد: به عنوان مثال در مشاهده بازرسي از استخر آزادي كه مربوط به اين اداره‌كل است و زيرنظر بخش خصوصي فعاليت مي‌كند متوجه اشكال در موتورخانه شديم و از بخش خصوصي درخواست كرديم با تعطيلي يك ماهه اين استخر نسبت به رفع اشكال اقدام كرده و سپس به مردم ارائه خدمات دهد.

كامياب می گوید: اگر در بازرسي از اين استخر نيز بازرس گزارشي مبني بر وقوع تخلف بهداشتي ارائه دهد، بنده به عنوان متولي ورزش و جوانان اين استان بدون تعارف با آنها برخورد خواهم كرد. به همين دليل مديران اين استخر بايد ثابت كنند كه تمام جوانب بهداشتي را رعايت كرده‌اند.

وي از مديران باشگاه‌هاي ورزشي درخواست می کنددر صورت بروز هر گونه مشكلي بلافاصله مسئولان متولي را در جريان بگذارند تا به جاي تنش مشكل هرچه سريعتر حل و فصل شود.

هر تخلفی مشاهده شود گزارش می شود

مسئول واحد بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشكي شيراز نيز در اين رابطه می گوید: براساس دستورالعمل‌هاي كشوري و ضابط‌هاي موجود براي استخرها چك ليست پايش تعريف شده است. كه در اين راستا همكاران ما در حيطه استحفاظي خود اگر تخلفي مشاهده كنند، پيگيري و برخورد را گزارش خواهند داد.

سيامك شمس با بيان اينكه كلرسنجي از آب و آزمايش دوره‌اي آب در استخرها به طور مداوم انجام مي‌شود، گمی گوید: سيستم‌هاي مختلفي براي حفظ سلامت آب استخر وجود دارد و معمولا در استخرهاي پيشرفته آب به شكل گردشي از يك واحدهاي تصفيه عبور و در آن زمان آلاينده‌ها از آب گرفته و خارج مي‌شوند.

وي يكي از مهمترين آيتم‌ها براي ضدعفوني و حذف موارد الايندگي آب را كلر دانست اما در عين حال گفت: كلر به تنهايي كافي نيست و در كنار ديگر آيتم‌ها منجر به حذف كامل آلودگي مي‌شود.

مسئول واحد بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشكي شيراز اضافه می کند: ميزان استفاده از كلر نيز در ميانگين‌هاي بالا و پايين تعيين و كلرزني بر اساس شاخص‌هايي انجام مي‌شود.

شمس گمی گوید: ماندگاري كلر بهترين ويژگي است كه آن را به‌عنوان يك ماده مطلوب براي ضدعفوني كردن آب شاخص مي‌كند، اما اگر آلودگي‌هاي انساني به آب وارد شده باشد، براي ضدعفوني و بهداشتي كردن آب، بايد فاكتورهاي ديگري را نيز در نظر گرفت كه تكميل كننده است.

قطعا پيگيري اقداماتي كه بايد دستگاه‌هاي مسئول در خصوص بررسي اين شايعه انجام دهند، وظيفه رسانه‌ها به‌عنوان نمايندگان افكار عمومي و اطلاع‌رساني در اين خصوص وظيفه مسئولان است.

شناسه خبر :468 
3149 کلیک ها  یکشنبه, 08 آذر 1394 ساعت 12:00
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا