خبرها از ناتوانی در اداره کمپ‌های ترک اعتیاد حکایت دارد؛

فجایع وحشتناک پشت درهای بسته

خورشید آنلاین

زانوهايش را در آغوش گرفته و به نقطه اي روي ديوار خيره شده است. سيگارش به فيلتر رسيده، اما هنوز به آن پك مي‌زند. همه درهاي دنيا به رويش بسته شده. بغض، گلويش را مي‌فشارد؛ با خودش مي‌گويد كاش اتفاقي مي‌افتاد و او را از اين زندگي فلاكت بار نجات مي‌داد.
مرد جوان غرق در افكارش بود كه ناگهان حرف‌هاي يكي از دوستانش جرقه‌اي در ذهنش زد. به خاطر آورد كه او از يك كمپ ترك اعتياد برايش‌گفته بود كه مي‌تواند در آنجا مصرف مواد مخدر را ترك كند. انگار جان دوباره‌اي پيدا كرده بود؛ خودش را جمع و جور كرد، لباس‌هايش را در ساك كوچكي قرار داد و به راه افتاد. همه اميدش اين بود كه در اين كمپ، اعتيادش را كنار بگذارد، اما هيچ وقت فكرش را نمي‌كرد كمپي كه قرار بود زندگي را به او بازگرداند و روياي يك زندگي سالم را برايش به واقعيت تبديل كند، شكنجه‌گاهي است كه نه تنها اعتيادش را ترك نخواهد كرد بلكه به خاطر شرايط نامطلوب و مخرب مركز ترك اعتياد اجباري، دوباره به مواد مخدر پناه خواهد برد.
چند سالي است كه كمپ‌هاي ترك اعتياد، فعاليتشان را در كشور آغاز كرده‌اند و تا به امروز افراد زيادي براي ترك مواد مخدر به اين مراكز مراجعه كرده و درمانشان را آغاز كرده‌اند. در نگاه اول همه چيز خوب به نظر مي‌رسد، اما وقتي پاي حرف‌هاي معتاداني كه يك روز به اميد ترك مواد سر از اين مراكز درآورده‌اند، می‌نشینید تازه متوجه مي‌شويد در پشت درهاي بسته بعضي از اين كمپ‌هاي ترك اعتياد اجباري چه اتفاقات وحشتناكي درحال رخ دادن است كه كمتر كسي از آن خبر دارد.
بعد از گذشت تنها یک ماه از واگذاری کمپ‌های ترک اعتیاد به سازمان بهزیستی، خبرها حاکی ار آن است که این سازمان توان اداره این مراکز را ندارد.
کمپ‌هایی که این روزها به دست بعضی از افراد سپرده می‌شود و به عنوان یک منبع درآمد برای آن‌ها محسوب می‌شود و افرادی که سال‌هاست با بیماری اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند به امید پاکی دوباره وارد کمپ‌ها می‌شوند تا بلکه بتوانند روزی استقلال خود را دوباره در جامعه به دست بیاورند.
کمپ‌هایی که زیر نظر بهزیستی هستند طبیعتاً از امکانات بیشتری برخوردارند و واگذاری این کمپ‌ها به بخش خصوصی طبیعتاً پیامد مطلوبی برای جامعه و معتادان در حال ترک ندارد چرا که نگهداری از معتادان باید خیلی با دقت و طبق دستورالعمل‌های خاصی انجام شود.
در نگاه این مراکز، معتادان ابزاری برای کسب سود و تیغ زدن خانواده‌ها هستند؛ طوری که عوامل این مراکز گاه به جای نیروی انتظامی، معتادان کنار خیابان‌ها و خرابه‌ها را هم دستگیر و ظاهراً برای ترک اما در واقع اخاذی به کمپ می‌برند.
البته این تصویر فقط گوشه‌ای از فجایع در حال وقوع کمپ‌های غیرمجاز است؛ شنیدن و خواندن همه ماجرا بی‌شک تحمل زیادی می‌خواهد.
طبق آمار رسمی، یک میلیون و 300 هزار معتاد و به تعبیر درست‌تر بیمار در کشور داریم که بخش قابل توجهی از آنان با رضایت خود یا اجبار خانواده و دادگاه تن به رفتن به کمپ‌های ترک اعتیاد می‌دهند.
تعداد زیادی از همین معتادان سالم به جامعه بر می‌گردند و دور مواد را برای همیشه خط می‌کشند؛ هرچند اوضاع برخی از همین کمپ‌های مجاز هم کم اشکال نیست.
برای بسیاری‌ها که در دو راهی رفتن و نرفتن به کمپ‌های ترک اعتیاد سرگردان شده‌اند، سؤالات بی‌جواب بسیاری وجود دارد؛ اینکه به کدام کمپ‌ها مراجعه کنیم، همه معتادان باید یک دوره درمانی مشابه را بگذرانند، هزینه‌های درمان چقدر است، بیمه هم حمایت می‌کند یا خیر و ده‌ها سؤال دیگر.
حدود یک ماه پیش یا کمی بیشتر بود که بعد از جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور وزرای بهداشت و رفاه و به ریاست رحمانی فضلی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اعلام کردند کمپ‌های ترک اعتیاد موضوع ماده 16 به سازمان بهزیستی واگذار شده است.
رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: موضوع واگذاری کمپ‌های ترک اعتیاد به بهزیستی یکی از مشکلات مهم در راه درمان ترک اعتیاد معتادان متجاهر را بر می‌دارد.
وی این موضوع را یک دستاورد و تصمیم بزرگ دانست و گفت: از این پس ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مراکز ماده 16 مسئولیتی جز سیاست‌گذاری نخواهد داشت.
حال با گذشت یک ماه و اندی، یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی می‌گوید که سازمان بهزیستی توان اداره کمپ‌های ترک اعتیاد را ندارد.

* بهزیستی توان اداره کمپ‌های ترک اعتیاد را ندارد


رضایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگویی در رابطه با واگذاری کمپ‌های ترک اعتیاد به سازمان بهزیستی گفت:‌ سازمان بهزیستی از نظر بودجه و منابع در مضیقه است و هم‌اکنون توان این را ندارد که کمپ‌های ترک اعتیاد را سرپرستی کند.
وی ادامه داد: باید سرمایه و منابعی برای اداره کمپ‌های ترک اعتیاد پیش‌بینی شود و چنانچه متولی واحدی برای اداره کمپ‌ها ایجاد شود و به صورت مستقل فعالیت کند، کارایی بیشتر خواهد شد.
نماینده مردم شیراز گفت: اما اگر به همین منوال، نهادهای موازی وارد کار شوند، هزینه‌کرد بیشتر می‌شود، چرا که تشکیلات، مدیریت، نیروی انسانی و ... لازم است که در نتیجه هزینه‌بر خواهد بود.
رضایی ادامه داد: در حال حاضر منابع مالی بسیار محدود است و چنانچه بودجه سازمان بهزیستی در این زمینه افزایش یابد، به نظر می‌رسد سپردن کمپ‌های ترک اعتیاد به این سازمان که زیرمجموعه آن قرار گیرد و موضوع مراکز ماده 16 به نحوی از این سازمان فرمان بگیرد خوب است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه درباره تجربه کمپ شفق اطلاع دقیقی ندارم، گفت: سازمان بهزیستی با همراهی بخش خصوصی می‌تواند در زمینه اداره کردن کمپ‌های ترک اعتیاد موفق باشد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش خصوصی در زمینه اداره کمپ‌های ترک اعتیاد خیلی بهتر از بخش دولتی می‌تواند عمل کند، اما این عملکرد منوط به نظارت مناسب بر این بخش است تا بخش خصوصی واقعی فعال باشد، نه اینکه بخش خصوصی فرمایشی یا بخش خصوصی‌ای که زیر نظر اداره خاصی فعالیت کند که این مضر است.

* سرنوشت نامعلوم هزاران معتاد متجاهر


از آنجایی که مراکز ترک اعتیاد موضوع ماده 16 محل نگه‌داری از معتادان متجاهر به حساب می‌آیند، مشخص نیست باتوجه به مشکلات سازمان بهزیستی، چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها است.
مطابق آمارها، اکنون حدود 60 هزار معتاد متجاهر در سطح کشور وجود دارند که باید نسبت به درمان آن‌ها اقدام شود.
اخیراً نیز در طرح ضربتی جمع‌آوری معتادان متجاهر از تهران 6500 معتاد از سطح کوچه و خیابان‌های پایتخت جمع‌آوری شدند تا نسبت به درمان آن‌ها در کمپ‌های ترک اعتیاد ماده 16 اقدام شود.
اگر کمپ‌های اعتیاد از سازمان بهزیستی جدا شوند معلوم نیست چه بلایی بر سر معتادین می‌آیند معتادانی که خانواده‌های آن‌ها تنها امیدشان به همین کمپ‌هاست و تعطیلی این کمپ‌ها قطعاً پیامدهای ناگواری برای جامعه دارد، چرا که پلمپ شدن
کمپ‌های بهزیستی آخرین امید فرد معتاد است و دولت و مسئولان و دست‌اندرکاران که همیشه شعارهایی با عنوان مبارزه با اعتیاد می‌دهند و به ظاهر از بهبودی معتادان حرف می‌زنند حالا باید با بالا زدن آستین خود وارد میدان شوند و تمهیداتی مثبت و تأثیرگذار در جهت جامعه‌ای عاری از هرگونه معتاد و بیماری اعتیاد برای مردم فراهم کنند.

 

محمدرضا طاهری

محمدرضا طاهری/ماه رویان

شناسه خبر :1924 
395 کلیک ها  شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 11:54
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا