رئیس حج وزیارت:

خانواده شهدای منا با رهبر انقلاب دیدار می کنند

سعید اوحدی

خورشید آنلاین
  • لید خبر: رئیس سازمان حج و زیارت از دیدار خانواده شهدای منا با رهبر معظم انقلاب در آینده نزدیک خبرداد.

به گزارش خورشید آنلاین، سعید اوحدی روز شنبه در نشست خبری پیرامون اعلام برنامه های ستاد بزرگداشت شهدایمنا افزود: نخستین همایش واکاوی فاجعه منا هم به زودی برگزار می شود.
اوحدی شمار قربانیان فاجعه منا را 465 و حادثه مسجدالحرام در مکه را 12 تن عنوان کرد و گفت: فقط 39 تن از شهدای یاد شده به خواست خانواده هایشان در مقبره الشهدای عربستان دفن شدند.
وی به امدادگری امدادگران کشورمان در فاجعه منا نیز اشاره و خاطرنشان کرد : این امدادگران در این فاجعه توانستند جان 800 زائر از جمله یکصد زائر کشورمان را نجات دهند.
اوحدی برگزاری مراسم بزرگداشت در 14 کشور جهان، تخصیص بخشی از موزه بنیادشهید به آثار، دست نوشته و دل نوشته شهدایمنا و شب شعر و خاطره در همه استان ها به ویژه 15 استان را از دیگر برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه 84 شهید این فاجعه از اهل سنت هستند، ادامه داد: برگزاری پنج کاروان فرهنگی در پنج استان و 6 شهر که از هفته پیش از مهاباد آغاز شد و تا نیشابور ادامه دارد، انجام می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت اجرای سرود با حضور 477 بسیجی، تهیه و تولید مستند در خصوص شهدای منا، برگزاری دعای عرفه، تامین پنج موکب اربعین به نام این شهدا و اجرای طرح سپاس را از دیگر برنامه های این ستاد بیان کرد.
وی همچنین به این نکته هم اشاره کرد که تاکنون به هیچ زایری از طرف عربستان ، دیه پرداخت نشده است.
اوحدی ادامه داد: ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد اما اینکه چرا عربستان حاضر نیست که کمیته حقیقت یاب برای رفع ابهامات داشته باشد ، مشخص نیست .
سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا افزود: همه مردم به ویژه خانواده های قربانیان این حادثه انتظار داشتند مقصران، معرفی شوند و اکنون سوالات زیادی است که کشور عربستان کوتاهی جدی در این زمینه انجام داده است.
وی خاطرنشان کرد: اولویت جدی خانواده های شهدای منا در پیگیری مسائل حقوقی شان ، محکوم کردن مسببان این قضیه است؛ بنابراین عربستان بایدکمیته حقیقت یاب را معرفی کند تا مسببان این فاجعه به مجازات برسند.
اوحدی به جمع آوری برخی مستندات در خصوص فاجعه منا نیز اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون پنج جلد کتاب در این زمینه چاپ شده است که میان خانواده های شهدا توزیع می شود؛ البته برخی از این کتاب ها ترجمه شده است.
وی اضافه کرد: همچنین تاکنون 410 مورد وکالت نامه و ترجمه شده به زبان عربی از خانواده های این شهیدان جمع آوری شده که در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است .
وی ادامه داد: اگر وکالت نامه های باقی مانده از دیگر خانواده های شهدا را هم جمع آوری کنیم، آن وقت شکایت رسمی خودمان را انجام دهیم.
اوحدی، اظهار کرد: همچنین مستندات و دست نوشته های خانواده های شهدا آماده شده و در اختیار وزارت امور خارجه قرار گرفته است؛ ضمن اینکه اقدامات جدی در قوه قضائیه برای بررسی اسناد و طرح شکایت برای عاملان این جنایت نیز انجام خواهد شد.
نشست خبری اعلام برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا امروز شنبه با حضور سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت و محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور تشریح برنامه های هفته بزرگداشت فاجعه منا، در سالن فرهنگی شهید رسول زاده بنیاد شهید برگزار شد.

شناسه خبر :1921 
374 کلیک ها  شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 09:58
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا