رئیس سازمان بهزیستی:

سالانه 25 تا 30 هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شود

خورشید آنلاین

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت که هم اکنون به علت اجباری نبودن آزمایش ژنتیک، سالانه 25 تا 30 هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شوند.
انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه مراسم پایانی یازدهمین جشنواره فرهنگی - ورزشی فرزندان بهزیستی کشور در بابلسر، افزود: برای جلوگیری از این وضعیت در برنامه ششم توسعه کشور آزمایش ژنتیک و مشاوره‌های مربوطه در کشور اجباری خواهد شد.
وی ادامه داد: خوشبختانه دولت و مجلس شورای اسلامی هم این نوید را دادند که در برنامه ششم توسعه آزمایش ژنتیک اجباری خواهد شد.
محسنی بندپی با بیان این که به دلیل بالا بودن هزینه مربوط به آزمایش و مشاوره‌های ژنتیک، بهزیستی هزینه خانواده‌ها را پرداخت می‌کند، اظهار داشت: در حال حاضر نیز به طور مستند موارد مربوط به آزمایش ژنتیک ابتدا از استان کرمان به صورت پایلوت آغاز شد و سپس استان یزد و مازندران نیز به آن اضافه شده‌اند.

* کاهش اعتیاد، مهمترین تکلیف

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلام این که مهمترین خدمات بهزیستی کشور تکلیفی بود که رهبر معظم انقلاب در حوزه پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی برعهده دستگاه‌های مسئول قرار داده است، گفت: اعتیاد مهمترین آسیب و طلاق و حاشیه‌نشینی هم در این ردیف قرار دارند، به همین خاطر تلاشمان بر این است که بتوانیم نسبت به پیشگیری، کنترل و کاهش این آسیب‌ها اقدامات همه جانبه‌ای را انجام دهیم.
وی افزود: بسته خدمات سازمان بهزیستی کشور نیز برای پیشگیری، کنترل و کاهش اعتیاد یک بسته کامل است و به عنوان مسئول کمیته فرهنگی پیشگیری مبارزه با اعتیاد و نیز در رابطه با صدور مجوز برای کمپ‌های اعتیاد و پروتکل‌های درمانی در زمینه توانمندسازی افرادی که دچار معضل اعتیاد شدند اعم از اشتغال، مسکن و حرفه آموزی، کمک‌های لازم ارائه می‌شود. محسنی بندپی از آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به 12 هزار معتاد در سال گذشته خبر داد و گفت که این آموزش‌ها با امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور ارائه شد.
وی افزود: همچنین 750 نفر از معتادان بهبود یافته، پارسال مشغول کار شدند و به 700 نفر هم مسکن واگذار شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین با بیان این که طلاق از آسیب‌هایی است که بنیاد خانواده را مورد هدف قرار می‌دهد، گفت: یکی از تبعات این آسیب زنان بی‌سرپرست و فرزندان طلاق هستند.
وی افزود: آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش پیش از ازدواج، سبک صحیح زندگی و فرزندپروری هم از مهمترین برنامه‌هایی است که به طور جدی در دستور کار سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته است.
محسنی بندپی گفت: در حال حاضر با پنج دبیرستان تهران تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد و برنامه این است که 390 مدرسه با یک هزار و 900 مرکز مشاوره برای کاهش طلاق همکاری کنند که امیدواریم نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد.
یازدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی فرزندان بهزیستی کشور از 31مرداد ماه جاری در دو مرحله جداگانه برای دختران و پسران در بابلسر برگزار شد.
در این جشنواره 620 دختر و پسر زیر پوشش بهزیستی از 30 استان کشور در رشته‌های فوتسال، شنا، دوومیدانی، آمادگی جسمانی و تنیس روی میز با هم رقابت کردند.

شناسه خبر :1918 
156 کلیک ها  شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 06:42
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا