ردپای مصرف الکل در وقوع جرائم خشونت‌بار؛

پزشک آموزش دیده، برای درمان اعتیاد به الکل نداریم

خورشید آنلاین

کارشناس درمان معتادان و پزشک ترک اعتیاد با اشاره به ردپای مصرف الکل در وقوع جرائم خشونت‌بار گفت: پزشک و درمانگر آموزش دیده برای درمان اعتیاد به الکل نداریم.
محمدرضا قدیرزاده با بیان اینکه دلایل اعتیاد به الکل و مواد مخدر تقریباً شبیه به هم بوده و شرایط اجتماعی، روحی و روانی حاکم بر هر دو یکی است، گفت: البته اعتیاد به الکل علت بیولوژیکی نیز دارد؛ بدین معنا که اثر اعتیاد در الکل به دلیل زمینه ژنتیکی آن در برخی خانواده‌ها بیشتر است. یعنی در برخی خانواده‌ها بیشتر افراد معتاد به الکل را می‌بینیم. وی ادامه داد: در افرادی که اختلال روانی دارند نیز موضوع اعتیاد به الکل یا سوء‌مصرف آن وجود دارد در خصوص مسائل اجتماعی نیز شرایط یکسانی برای اعتیاد به الکل و مواد مخدر وجود دارد.قدیرزاده با تأکید بر مصرف تفننی الکل توسط اقشار مختلف جامعه خاطرنشان کرد: آماری که نشان دهد؛ اعتیاد به الکل بیشتر در میان افراد مرفه یا ضعیف دیده می‌شود؛ وجود ندارد، اما شاید بتوان گفت افرادی که برای درمان به مراکز ترک اعتیاد به الکل مراجعه می‌کنند از اقشاری هستند که وضعیت مالی بهتری دارند.
این درمانگر اعتیاد با بیان اینکه تعداد معتادان به الکل در کشور ما آنقدر زیاد نیست که در جامعه مشخص باشند، افزود: اما در کشورهای اروپایی افرادی وجود دارند که در شرایط معتادان متجاهر قرار داشته و به دلیل اعتیاد به الکل کارتن خواب شده‌اند، اما این مورد در کشور ما کمتر دیده می‌شود. وی با اشاره به تعداد بسیار کم زنانی که برای ترک اعتیاد به الکل به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنند، اظهار کرد: در سراسر جهان آمار اعتیاد به الکل در میان زنان و مردان 1 به 9 است؛ یعنی تعداد زنانی که به سمت الکلیسم می‌روند نسبت به مردان بسیار کمتر است. قدیرزاده با بیان اینکه در تقسیم‌بندی سازمان بهداشت جهانی ما در منطقه EMRO یا مدیترانه شرقی قرار داریم، تصریح کرد: کشورهای این منطقه مسلمانند و به دلیل حرمت مصرف الکل در میان مسلمانان اعتیاد به این ماده در کشورهای منطقه کمتر دیده می‌شود. در کشور ما میزان مصرف الکل نسبت به کل منطقه کمتر است و این را آمارهای جهانی اثبات می‌کند.
وی یادآور شد: براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت حدود 94درصد جمعیت 15 تا 65 سال کشور اصلاً سابقه مصرف مشروبات الکلی را در طول عمر خود نداشته‌اند و تنها 6درصد این تجربه را داشته‌اند که شامل مصرف تفننی یا روزانه و... می‌شود. این درمانگر اعتیاد با تأکید براینکه معمولاً در معتادان به الکل بیشتر شاهد تصادفات رانندگی هستیم، گفت: همچنین در این افراد پس از مصرف الکل خشونت زیادی دیده می‌شود، لذا بحث درگیری یا تجاوز به عنف و ... دراین افراد زیاد دیده می‌شود، زیرا مصرف الکل باعث می‌شود؛ این افراد بی‌محابا شروع به دعوا کنند که این موضوع گاهی منجر به قتل هم می‌شود، لذا نقش الکل در جرائم خشونت بار دیده می‌شود. قدیرزاده با بیان اینکه به دلیل تعداد کم مراجعه‌کنندگان درمان اعتیاد به الکل؛ تشکیل مرکزی برای این موضوع برای بخش خصوصی چندان به صرفه نیست، اظهار کرد: همچنین درمان الکل در کشور ما تازگی دارد، چنانکه وزارت بهداشت به تازگی آموزش‌هایی را در زمینه درمان اعتیاد به الکل ارائه داده است، لذا ما پزشک و درمانگر آموزش دیده برای درمان اعتیاد به الکل نداریم.

شناسه خبر :1849 
170 کلیک ها  یکشنبه, 17 خرداد 774 ساعت 11:16
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا