سن بازنشستگی در کشور پائین است

خورشید آنلاین

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور گفت: میانگین سن بازنشستگی در کشور به نسبت دنیا حدود ۱۵سال پایین‌تر است.
محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در حاشیه نشست خبری با اشاره به بحث بازنشستگی معلمان با 25سال سابقه، گفت: در همه جای دنیا صندوق‌ها یک نهاد اقتصادی هستند، مانند بانک‌ها و با فعالیت اقتصادی، بقا پیدا می‌کنند، اما در کشور ما به خاطر نفت که پول آن می‌تواند همه تصمیمات اشتباه را جبران کند، شاهد اشتباهات فاحشی هستیم.
وی افزود: در سه دهه اخیر حداقل ۲۸ تصمیم بزرگ در حوزه صندوق گرفته شد که هزینه چند صد هزار میلیاردی بر دوش صندوق گذاشت.
اسلامیان با اشاره به سن بازنشستگی در کشور گفت: من معتقدم سن بازنشستگی در کشور ما بسیار پایین است. در حال حاضر میانگین سن بازنشستگی ۵۱.۵سال است، این در حالی است که اوج پختگی انسان‌ها مربوط به ۵۰ تا ۶۰ سالگی
آن‌ها است.
 مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور تصریح کرد: ما افراد ۵۰ساله را به پارک‌ها می‌فرستیم، به این بهانه که برای نیروهای جدید اشتغال ایجاد کنیم که این اتفاق هم نمی‌افتد.
وی با اشاره به میانگین سن بازنشستگی در دیگر کشورها ادامه داد: در دنیا میانگین سن بازنشستگی برای خانم‌ها ۶۰ و برای آقایان ۶۵ سال است. ما با این سن بازنشستگی نمی‌توانیم از تجارب نیروهایمان به درستی استفاده کنیم.
اسلامیان تأکید کرد: این سن بازنشستگی علاوه بر آسیب‌هایی که ذکر شد، فشار مالی نیز به صندوق وارد می‌کند، به همین دلیل معتقدیم باید پارامترهای بازنشستگی حتماً تغییر پیدا کند.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور ادامه داد: دولت تمام هزینه‌های بعضی از صندوق‌ها را می‌پردازد، اما در مورد صندوق بازنشستگی دولت تنها ۷۰درصد اعتبارات آن را می‌دهد و ما باید ۳۰درصد اعتبارات را خودمان تأمین کنیم.
وی تأکید کرد: در دنیا سن بازنشستگی به نسبت ایران حداقل ۱۵سال بالاتر است و ما جبران این عدد را با پول نفت می‌پردازیم.
اسلامیان با اشاره به معلمان آموزش و پرورش بعد از ۲۵سال فعالیت گفت: ما دلایلمان برای مخالفت را اعلام کردیم و در نهایت نیز این طرح از طرف دولت منتفی اعلام شد.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در خاتمه اظهار کرد: ما نگفتیم اجرا نمی‌کنیم، اعلام کردیم اگر دولت اعتبارات آن را بپردازد، آن را عملیاتی خواهیم کرد.

شناسه خبر :1844 
166 کلیک ها  یکشنبه, 07 شهریور 1395 ساعت 06:56
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا