قانون‌گذاران برای رفع نواقص، چاره‌اندیشی کنند؛

کودکانی که همچنان قربانی ضعف قوانین می‌شوند

خورشید آنلاین
  • لید خبر: ضرورت آموزش جنسی به كودكان از چهارسالگی شروع می‌شود و او باید بیاموزد كه به جز مادر هنگام استحمام و پزشك هنگام معاینه، شخص دیگری حق ندارد نقاط خصوصی بدن او را ببیند و لمس كند.

متأسفانه اخبار مربوط به کودک آزاری همواره در رسانه‌ها شنیده می‌شود. قوانین حمایت از حقوق کودکان در ایران از نواقص بسیاری رنج می‌برد.سازمان بهداشت جهانی در تعریف کودک آزاری آورده است: آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افراد دیگر که نسبت به او مسئول هستند. به عبارت دیگر هرگونه رفتار یا نارسایی از طرف والدین یا هر کسی که سرپرستی کودک را به عهده دارد که منجر به مرگ کودک، صدمات و آسیب‌های روحی، آزارهای جنسی و یا استثمار کودک شود، کودک آزاری تلقی می‌شود. اگرچه کودک آزاری می‌تواند در محیط خانه یا خارج از آن اتفاق افتد، اما اکثر مطالعات نشان می‌دهد حدود70درصد کودک آزاری‌ها در محیط خانواده صورت می‌گیرد.
خشونت‌ها علیه کودکان به شیوه‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند از جمله: وادار کردن کودکان به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا، تنبیه و آزار بدنی، سوءاستفاده و آزار جنسی و مواردی از این قبیل.
در این میان کودک آزاری جنسی بیشترین آسیب را به کودک، اطرافیانش و در یک نگاه کلی‌تر به جامعه می‌زند. با این وجود بررسی این پدیده بسیار به سختی صورت می‌گیرد، زیرا اولاً در اکثر موارد کودکان در محیط خانه و توسط اطرافیان خود مورد آزار قرار می‌گیرند و به همین دلیل این اتفاق به خارج از محیط خانواده منتقل نمی‌شود. ثانیاً همان آماری که به دست می‌آید معمولاً از سوی دولت‌ها بسیار کنترل شده و خوشبینانه ارائه می‌شود و اکثر دولتمردان اصرار دارند وضعیت این کودکان را علنی نکنند.
آزار جنسی کودکان مصادیق زیادی دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از: توریسم جنسی یا گردشگری جنسی‌، هرزه‌نگاری (پورنوگرافی‌) نسبت به کودکان‌، قاچاق کودکان‌ و جرایم و اعمال منافی عفت علیه کودکان.
نحوه برخورد سیستم‌های قضایی کشورها با این طیف وسیع کودک‌آزاری متنوع است. در برخی از کشور‌ها مثلاً در آلمان از سال۱۹۶۹ میلادی کودک آزارانی که بیش از ۲۵سال سن داشته باشند و درصورت نظر موافق کمیسیون پزشکی با استفاده از دارو عقیم می‌شوند. در سوئد نیز قانون مشابهی از سال 1993 اجرا می‌شود. در فرانسه و اسپانیا هم تمهیداتی برای اجرای موارد مشابه انجام گرفته است.
اما روبرو شدن جامعه با تعدد این جرم از سوی دیگر سبب شد تا در سال81 قانون حمايت از كودكان و نوجوانان تصویب شود. در این قانون كليه اشخاصي كه به سن هجده سال تمام هجري شمسي نرسيده‌اند مورد حمایت قرار می‌گیرند و هر نوع اذيت و آزار كودكان و نوجوانان كه موجب شود به آنان صدمه جسماني يا رواني و اخلاقي وارد شود و سلامت جسم يا روان آنان را به مخاطره اندازد ممنوع است. براساس این قانون کودک‌آزاری از جرایم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد؛ یعنی هرکس می‌تواند به محض دیدن مورد کودک‌آزاری آن را گزارش دهد و دادستان هم به‌عنوان مدعی‌العموم باید موضوع را پی‌گیری کند. حداکثر مجازاتی که در این قانون پیش‌بینی شده است 6ماه حبس و 1 میلیون تومان جزای نقدی است.
این موضع تا جایی پیشروی کرده است که حتی کارگردانان و بازیگران سینما در برابر این موضوع سکوت نکرده‌اند و همواره انتقادات و حرف‌های خود را در رابطه با این مسئله بسیار مهم مطرح کرده‌اند.
پیش‌تر پوران درخشنده در نشست فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند» به موضوع آزار جنسی كودكان در غفلت والدین پرداخته است،‌ با تأكید بر مسئولیت پدرومادرها در فرزندپروری، گفت: باید اجازه بدهیم هنرمندان وارد فضاهای اجتماعی شوند و برای رشد و آگاهی مردم قدم بردارند. هنرمندان می‌توانند درباره سلامت روح و جسم، مسائل خودمراقبتی و تعریف والدین و جایگاه معلم در تربیت کودکان نقش ایفا کنند. کودک نیاز به محبت و مادر و پدر دارد، او احتیاج به دیده شدن دارد، فرزند تنها یک کلمه نیست بلکه اهمیت آن در مسئولیتی است که به بار می‌آورد. درخشنده ادامه داد: متأسفانه برخی والدین وقتی در خانه‌اند نسبت به فرزندان خود بی‌توجه‌اند، اما بچه‌ها نیاز به دیده شدن دارند و باید با یک نفر صحبت کنند. در فیلم من یعنی هیس دخترها فریاد نمی زنند، وقتی کودک آسیب دیده با والدین و معلم خود صحبت می‌کند علت خلق و خوی او را کم غذایی می‌دانند. تنها دارو دادن به کودک، راه درمان کودک نیست و باید فراتر از آن فعالیت کنیم و به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنیم.
این كارگردان سینما همچنین با ابراز خرسندی از تشكیل کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» گفت: لازم است این سؤال را از خودمان و مسئولان بپرسیم که چرا به پیشگیری فکر نمی‌کنیم، چرا آموزش‌های لازم را به خانواده‌ها برای مواجهه با فرزندانشان نمی‌دهیم و تنها بعد از وقوع حادثه به دنبال درمان آن هستیم؟

کودک خیابانی


* کودکان به اشتباه در معرض فضای مجازی‌اند


اما در این رهگذر نمی‌توانیم از نقش گسترش فضای مجازی در نقل و انتقال فیلم‌های جنسی چشم‌پوشی کنیم.
دکتر میترا حکیم‌شوشتری روانپزشک کودکان گفت: اکنون در دوره گذار و گسترش رسانه‌های مجازی قرار داریم که به اشتباه در اختیار کودکان قرار می‌گیرد. متأسفانه کودکان این روزها در فضای مجازی شاهد تصاویر و فیلم‌های جنسی هستند. آزار جنسی فقط رفتار جنسی نیست بلکه وقتی کودک در معرض فیلم‌هایی نامناسب سن خود و با محتوای رفتار جنسی قرار بگیرد، به نوعی دچار آزار جنسی شده است. ما سال‌هاست درباره ضرورت آموزش جنسی به کودکان صحبت می‌کنیم و باید از کودکی نقاط خصوصی بدن را به او توضیح بدهیم، خوشبختانه این روزها خانواده‌ها این آموزش‌ها را می‌گیرند اما هنوز باید تلاش‌های بیشتری انجام شود.
او ادامه داد: ضرورت آموزش جنسی به كودكان از چهارسالگی شروع می‌شود و او باید بیاموزد كه به جز مادر هنگام استحمام و پزشك هنگام معاینه، شخص دیگری حق ندارد نقاط خصوصی بدن او را ببیند و لمس كند. ما به كارگاه‌های تربیت جنسی والدین نیاز داریم كه چنین اطلاعاتی را به آن‌ها ارائه كنیم و آن‌ها این آموزش‌ها را به فرزندانشان بدهند.
دکتر یمانی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت رفتار کودکان را بازتاب عملکرد و رفتارهای والدین می‌داند و می‌گوید که رفتار یک کودک بازتاب رفتارها و مسائل تربیتی والدین اوست؛ اما سؤال این است که ما برای بهبود شیوه‌های تربیتی والدین چه کرده‌ایم؟ به نظرم راه زیادی داریم تا به ایده‌آل‌هایمان در این زمینه برسیم. سعی کرده‌ایم مهارت‌های ارتباطی را به کودکان یاد دهیم و خانواده‌ها را با راهکارهای تربیتی آشنا کنیم. وی اعتقاد دارد که در جامعه‌ای که بسیاری از حرف‌ها تابوست، باید آموزش‌هایی را به کودکان ارائه کنیم. آرزو داریم این هدف تبدیل به نیاز و مطالبه شود. ما باید به کودکانمان یاد دهیم چه آسیب‌هایی در جامعه وجود دارد و اساساً قصد آسیب به کودکان، خودش نوعی آسیب به آن‌ها محسوب می‌شود. این متخصص تأكید كرد: آموزش جنسی،‌ مسئله‌ای نیست كه به هر شكلی و در هر جایی بتوان آن را به كودك ارائه كرد و اگر به صورت اشتباه فقط به بازگو كردن این موارد برای كودكان بپردازیم دردی دوا نمی‌كند، بیان مسائل جنسی برای كودكان باید به صورت آموزشی و بسیار با دقت و حساسیت انجام شود. دكتر یمانی درباره فرزندآوری و فرزندپروری هم گفت: زمانی بر كنترل جمعیت تمركز شد، اما حالا با توجه به نیاز به رشد جمعیت، بر فرزندآوری تأكید می‌شود. با این حال،‌ فرزندآوری نیاز به پیش‌زمینه‌هایی دارد تا با تربیت صحیح نسل آینده مواجه باشیم، انتظار می‌رود طبقه جوان و فرهیخته به فرزندآوری رو بیاورد كه این موضوع، مشاركت و كمك هنرمندان را نیز می‌طلبد. تأثیری كه یك فیلم تلویزیونی یا سینمایی می‌تواند داشته باشد بسیار زیاد است همانطور كه سال‌ها می‌خواستیم از ایدز حرف بزنیم و ممكن نبود اما حالا سریالی در حال پخش است كه در قالب فیلم به مردم آموزش‌های لازم را ارائه می‌كند.
معضل و مشکل کودک آزاری همانند دیگر معضلات و مشکلات کشور مانند اعتیاد، ازدواج سپید و ... در حال پیشروی است و سالانه کودکان زیادی قربانی می‌شوند، اما حالا زمان آن فرا رسیده که مسئولان و دست‌اندر در کشور با پیگیری و رفع این موضوع تمهیداتی در جهت رفع این بحران بیندیشند و در این میان نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی می‌توانند با قانون‌گزاری مناسب نقش به سزایی در کاهش معضلات و مشکلات اجتماعی داشته باشند.

شناسه خبر :1843 
315 کلیک ها  یکشنبه, 07 شهریور 1395 ساعت 06:27
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا