هیولای گل

مخدر گل چیست؟

مخدر گل

خورشید آنلاین

* مخدر «گل» چیست؟ مواد روانگردان چه اثری بر بدن و روان دارند؟


علف، قارچ، اشک، تسبیح، کروکودیل، نورجزک، ماشروم و ... حالا هم «گل». اگر سری در دنیای روانگردان‌ها نداشته باشید و گوشتان با اسامی مواد مخدر آشنا نباشد، ردیف شدن این نام‌ها کنار هم شاید برایتان بی‌معنی باشد. برای معتادان اما این نام‌ها با نشئگی و سرخوشی یا خماری و بدن درد و بیقراری تداعی می‌شود.
هر روز ۹نفر از ایرانی‌ها به خاطر مصرف مواد مخدر می‌میرند. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از ۱۰سالگی دست به سیگار می‌شوند و از ۱۷سالگی مواد مخدر را تجربه می‌کنند.
در این میان، گروهی هم هستند که از ۱۲سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگیشان باز می‌شود و روزگارشان را با شیشه، حشیش، کروکودیل و ماریجوانا سیاه می‌کنند؛ مخدرهایی که یک جمله مشترک درباره بیشتر آن‌ها تکرار می‌شود: «این اعتیاد آور نیست»! این جمله، امروز بیشتر از همه درباره «گل» به گوش می‌رسد.
ماده مخدر گل،‌‌ بر خلاف اسم خوشایندی که دارد، یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدری است که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد و به اسم یک روانگردان طبیعی خرید و فروش می‌شود. مخدری که ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری می‌دهد، باعث توهم می‌شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می‌کند که زندگی بدون آن غیر ممکن می‌شود که به راحتی می‌توان آن را در یکی از روستای توریستی اطراف شیراز که قطب فروش مخدر گل است تهیه نمود. ماده مخدر گل دارای پتانسیل قوی‌تری از ماریجوانا و حشیش در ایجاد توهم و اعتیادآوری است و میزان قدرت توهم‌زایی آن دو تا سه برابر بیشتر از ماریجوانای معمولی است.

* روانگردان‌ها از کجا می‌آیند؟


اولین بار، در دهه۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰میلادی بود که آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی روی مواد شیمیایی‌ای کار کردند که عموماً با هدف نظامی تولید می‌شدند. این مواد، در واقع فرمول‌های جدیدی بودند که خواص روانگردان داشتند و در آزمایش‌های کنترل فکر، با هدف حقیقت‌یابی از جاسوسان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این ترکیبات خواصی شبیه حشیش و ماریجوانا داشتند با این تفاوت که می‌توانستند چندین برابر آن تأثیرگذار باشند که بعضی از آن‌ها با همان یک بار مصرف هم اثرات مخربی در بدن مصرف کننده ایجاد می‌کرد.
سال‌ها بعد، گیاه شاهدانه‌ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می‌شد، از افغانستان به آمریکا برده شد و این شروع پیدایش «گل» بود. گیاهی که از تولیدش زمان زیادی نمی‌گذرد اما به خاطر تأثیرات درمانی‌اش در پزشکی سریعاً جای خود را باز کرد.
سرمنشأ ماده مخدر «گل»، همان شاهدانه است.
صمغ این ماده را حشیش می‌گویند. آن را علف یا گراس معرفی می‌کنند اما در کل گل یک مخدر جدید نیست، در واقع همان «ماریجوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر، برای آن اسم جدید و وسوسه کننده‌ای انتخاب کرده‌اند تا جوان‌ها را به سمت این ماده بکشانند.
سودجویان فکر می‌کنند اگر به جای «ماریجوانا» از کلماتی مانند «گل» استفاده کنند تمایل مصرف‌کنندگان برای دنبال کردن این ماده بیشتر می‌شود که متأسفانه در واقعیت هم همین‌طور است.
اما باید بدانیم ماده‌ای که در خارج از کشور به اسم ماریجوانا معروف است و در برخی کشورها مصرف آن منعی ندارد چیزی نیست که اکنون مصرف‌کنندگان این ماده در کشور ما مصرف می‌کنند.
این ماجرا درست مثل ماجرای کراک است که چند سال قبل به عنوان ماده مخدری معروف شد که از خارج به ایران آمده و نشئگی زیادی دارد و متأسفانه همین مسئله باعث شد که معتادان زیادی به سمت آن هجوم بیاورند، اما دیدیم که افراد بعد از مصرف آن به چه روزی درمی‌آمدند.
واقعیت این بود که ماده اصلی کراکی که خارج از مرزهای ایران تولید می‌شود «کوکائین» است در حالی که در کشور ما کراک، از مخلوط کردن هروئین فشرده و مواد دیگر به دست می‌آید که مصرف این ماده مرگبار باعث بروز مشکلات زیادی در بین جامعه شده است و افراد بسیاری سلامت‌شان را با مصرف این ماده از دست داده‌اند.
دکتر محمدرضا یزدان نیاز، پژوهشگر و متخصص ترک اعتیاد می‌گوید: «با استفاده از کوش افغان، ماریجوانای جدیدی کشت شد که خواصی متفاوت از ماریجوانای سنتی داشت و به آن «مدیکال ماریجوانا» گفته می‌شد. ماریجوانا گیاهی است که هم نوع نر آن وجود دارد و هم نوع ماده. نوع نر ۳درصد و نوع ماده ۸درصد مخدر دارد. اتفاقاً اعتیاد به ماریجوانا بسیار دیر ایجاد می‌شود و خیلی راحت هم قابل ترک است؛ اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی تولید شد، دو جنسیتی بود و برخلاف ماریجوانای طبیعی که گل‌های کمی دارد، بسیار پر گل است. در این گل‌ها ۷برابر بیشتر از ماریجوانا ماده مخدر وجود دارد. آنقدر که اگر از کنار آن عبور کنید یا شب بالای سرتان باشد، دچار توهم می‌شوید، چه برسد به اینکه بخواهید از آن استفاده کنید.
ماریجوانایی که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد، گل همین ماریجوانای تغییر ژنتیکی یافته است که حتی دست و دل پزشکان هم برای تجویز آن می‌لرزد و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران خاص آن را توصیه می‌کنند؛ به مدت محدود و دوز بسیار پایین و جوانان ما به راحتی به خیال اینکه مواد مخدر گل اعتیاد آور نیست هفته‌ای چند بار و یا حتی به عنوان سیگار یعنی تا روزی چند نخ هم استفاده می‌کنند.
دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «بیمار می‌تواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماریجوانای طبی استفاده کند. آن هم در بیماری‌های عصبی شدید، یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قرار دارند و پزشک می‌خواهد روزهای پایانی زندگیشان بدون درد بگذرد.»

* «گلی» که آرتا کاشت


به مخدر گل اگرچه در دنیا به چشم دارو نگاه می‌شود، اما از ۸-۹ سال قبل توسط فردی با نام مستعار آرتا به ایران آورده شد و حالا در شیراز کشت می‌شود. گل که در باور عمومی حتی کم خطر‌تر از حشیش و ماریجوانا و علف معرفی شده است، می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود. چون به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می‌شود. بنابراین با مصرف نکردن گل، فرد دچار اظطراب شدید، بیقراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و ... می‌شود. اعتیادی که دکتر یزدان نیاز آن را غیرقابل ترک می‌داند.

* روش مصرف


بعضی‌ها آن را به شکل تنباکو در قلیان می‌کشند، برخی دیگر داخل سیگار، یک عده‌ای هم با آن شیرینی درست می‌کنند و به فروش می‌رسانند. این شیرینی‌ها که به معجون زابلی، معجون بیرجندی و معجون بمب خنده معروف هستند همان سرخوشی کاذب را به مصرف کننده می‌دهد. اما بیشتر از همه به صورت سیگار مصرف می‌شود، اما نسبت به سیگار دودی غلیظ‌تر دارد.
او می‌گوید: «متأسفانه گل در ایران آنقدر بازار پررونقی دارد که در یکی از روستاهای استان فارس خرید و فروش آن خیلی راحت و انبوه انجام می‌شود. مردم سراغ قاچاقچی می‌رفتند، مخدرشان را می‌گرفتند و کارت می‌کشیدند و بیرون می‌آمدند.»
از سال۲۰۱۳ مصرف ماریجوانا در ۲۰ایالت آمریکا آزاد شد که البته اهداف اقتصادی پشت آن بود. از آنجایی هم که تأثیر اعتیادآوری برگ ماریجوانا خیلی کم است دولت آمریکا حساسیت زیادی برای مقابله با آن نشان نداد. همین آزادسازی ماریجوانا در آمریکا و گیاهی بودن این مخدر باعث شد خیلی‌ها در ایران تصور کنند که مخدر گل ضرری ندارد و خیلی راحت می‌توان آن را ترک کرد.
دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «گل خطرناک‌ترین مخدر امروز است و با یک بار استفاده، ممکن است فرد به مدت ۶ماه تا یک سال دچار توهم عصرگاهی شود.
ما هنوز اثرات این مخدر را به طور کامل نمی‌دانیم اما عوارض گسترده‌ای از آن مشاهده شده است. جالب اینکه طبق تحقیقات آزمایشگاهی مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم زایی بیشتری دارد.»

* درمان، بی‌درمان


ناشناخته بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، در کنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است که اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود.
بیشتر روش‌های ترک که در ایران به کار گرفته می‌شود، متکی به تحقیقات و شیوه‌های درمانی در خارج از کشور است و این در حالی است که در خارج از ایران، مخدر گل یا‌‌ همان مدیکال ماریجوانا برای مصارف دارویی بیماران خاص استفاده می‌شود و استفاده تفننی ندارد. بنابراین، روش مؤثری هم برای ترک آن معرفی نشده است.
دکتر یزدان نیاز، صحبت‌هایش را با یک هشدار جدی پایان می‌دهد: «سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است. خانواده‌ها اطلاع دقیقی درباره این مخدر ندارند و جوان‌ها تصور می‌کنند گیاهی طبیعی و بی‌ضرر است.
در واقع ضعف اطلاع رسانی درباره این مخدر باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند می‌توانند خیلی راحت مصرف گل را کنار بگذارند.
تصوری که به هیچ‌وجه درست نیست.

انواع مخدر

* کروکودیل (نمک حمام)


بنزین، تینر نقاشی، جوهر نمک، کدئین و فسفر قرمز تزریق، مصرف خوراکی
سبزی رنگ کل بدن، تضعیف سیستم ایمنی، ایجاد زخم و قانقاریا در پوست، مرگ در کمتر از یک سال قرص بلورشکل.

* ماشروم


برگرفته از یک نوع قارچ سمی
استعمال به صورت کشیدنی، مخلوط شده با توتون، دم کردنی و خشک شده توهم‌زایی بسیار شدید و طولانی، کاهش تنفس، افزایش ضربان قلب و فشار خون، گشادی مردمک چشم، گُر گرفتگی، اختلال در عملکرد کلیه‌ها، سفت شدن عضلات بدن، بالا رفتن دمای بدن، حالت گیجی و خواب آلودگی، درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ
برگه‌هایی شبیه کاغذ شامل قطعات کوچک مکعب که مواد مخدر روی آن‌ها قرار داده شده.

* نورجیزک و تمجیزک


نورفین (برگرفته از خشخاش) تزریق وریدی چاقی کاذب، تجمع چربی پشت گردن، فشار خون و تضعیف سیستم ایمنی بدن، اختلالات کبدی، عفونت شدید و آسیب بافتی
قرص، پودر (عموماً به عنوان یک داروی ترک اعتیاد معرفی می‌شود).

* گل (نام دیگر: شهرزاد)


ماریجوانا استعمال در کاغذ سیگار
اضطراب، حملات همراه با وحشت‌زدگی، خنده‌های بی‌مورد، خشکی دهان، ضربان قلب بالا، فراموشکاری، سندروم بی‌انگیزگی و اشتهای سیری‌ناپذیر، توهم شدید
پودر سبزرنگ.

* اسید


دارویی است که از قارچی انگلیسی به نام ارگوت که بر روی گیاه چاودار زندگی می‌کند، به دست می‌آید
جاسازی روی ورقه‌هایی رنگی شبیه به عکس برگردان یا تمبر و قرار دادن آن در دهان
گشاد شدن مردمک چشم‌ها، بالا رفتن دمای بدن و ضربان قلب و فشارخون، عرق کردن، لرز، رعشه، سرگیجه، گرگرفتگی، تاری دید، تهوع، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، توهم، ناهنجارهای تنفسی، کما
قرص، کپسول، کاغذ.

* اشک


هروئین غلیظ و فشرده به همراه داروهای آرام‌بخش و کورتن
استنشاق
لذت و سرخوشی، کج خلقی و افسردگی، احساس بی‌ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد، تیره شدن پوست، اضطراب و بی قراری، وابستگی شدید، کاهش سطح هوشیاری، عدم تعادل، بی‌حوصلگی، کاهش میل و توانایی جنسی، کاهش وزن، چرت زدن دائمی، بی‌توجهی به وضعیت بهداشتی و سلامتی پودر کرم مایل به قهوه‌ای، عرضه به صورت کپسول یا در ورق آلومینیومی.

* تسبیح


آمفتامین، آیس
خوراکی، استنشاق
سکته‌ مغزی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، فراموشی، ضعف بینایی، دانه‌های گرد به صورت رشته‌هایی از جنس آمفتامین.

 

هفته نامه ماه رویان شماره 332

شناسه خبر :1099 
2815 کلیک ها  چهارشنبه, 26 خرداد 1395 ساعت 07:56
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا