مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس:

تعاونی ها آمادگی هر گونه همکاری در جهت بهتر شدن الگوی کشت را دارند/ باید تولید کننده را راغب کنیم که در محل تولید بماند / هیچ سرمایه گذاری پر سودتر از صنایع فرآوری کشاورزی نیست/ به دنبال بالا بردن سهم کشاورزان از محل درآمدهای صادراتی هستیم

خورشید آنلاین

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس عنوان کرد بخش تعاون در كنار دو بخش دولتي و خصوصي به عنوان يكي از بخش هاي سه گانه
اقتصاد كشور معرفي شده و تعاون بعنوان راهكار موفق در نيل به اهداف نظام اسلامي در دو بعد اقتصادي و اجتماعي مورد تأكيد قرار گرفته است.

مهندس احد بهجت حقیقی در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی با بیان این که راه اندازی
تعاونی های تخصصی بخش کشاورزی در سال 1370 باعث ایجاد اتحادیه برای مرغداران، دامداران و حتی زنبورداران استان شد، اظهار داشت: این تعاونی ها به عنوان حامی کشاورزان و به نام تعاونی های روستایی تشکیل شدند.

وی هدف سازمان تعاون روستایی را برطرف کردن نقایص اتحادیه ها  و تعاونی برشمرد و اضافه کرد: ایجاد نظام صنفی امور کشاورزی در شبکه، نخستین اقدامی بود که در این راستا صورت گرفت زیرا تنها شغلی که در سطح کشور صنفی را نداشت تا مشکلاتش پیگیری شود و مدافع حق خود باشد،کشاورزی بود.

رییس سازمان تعاون روستایی استان فارس تصریح کرد: این سازمان به عنوان حامی و ناظر بر تشکل های بخش کشاورزی، نظام صنفی را ایجاد و تقویت کرد.

وی گفت: در سال گذشته رییس نظام صنفی کشاورزی کشور نیز از استان فارس معرفی شد؛ همچنین سه نفر از اعضای هیأت مدیره تشکل های
کشوری که شامل دو مدیرعامل و یک رییس هیأت مدیره در سطح کشور بودند از نیروهای استان فارس را معرفی شد که افتخار بزرگی برای فارس به شمار می آید و شاهدیم که در تمامی اتحادیه های مرکزی که در سطح کشور هستند یا رؤسای هیأت مدیره یا مدیر عامل آن مجموعه از استان فارس هستند.

* امیدواریم تقویت نظام صنفی بتواند به رفع مشکلات بخش کشاورزی کمک کند

بهجت حقیقی افزود: امیدواریم که تقویت نظام صنفی به عنوان یک مدافع واقعی و به عنوان مرکزی که وابسته به دولت نیست بتواند به رفع مشکلات بخش کشاورزی کمک کند.

وی با اشاره به نقایصی که در این بخش وجود دارد، افزود: در راستای بهبود این وضعیت به بحث توانمندسازی بخش کشاورزی پرداختیم.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس معتقد است که تعاونی های استان به  توانمند سازی نیاز داشتند که این توانمند سازی با تعامل مجموعه جهاد کشاورزی و تمام دستگاه های وابسته به آن در استان تحت عنوان شورای ماده 17 ایجاد شد.

وی با اشاره به این که فارس نخستین استانی است که این شورا در آن راه اندازی شده، عنوان کرد: این شورا به جهت تقویت و یکپارچه سازی کشاورزی و یا همان شرکت های سهامی زراعی گذشته ایجاد شده است و سال گذشته چهار جلسه ماده هفده با حضور تمام مدیران کل دستگاه های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در استان با ریاست سازمان کشاورزی و دبیری سازمان تعاون روستایی فارس تشکیل شد.

بهجت حقیقی به نتیجه این جلسات اشاره کرد و گفت: نخستین بحثی که در این جلسات مطرح شد این بود که شبکه به سمت چابک سازی رود چرا که شاهد فعالیت های کند شبکه بودیم و  علت آن پرداختن به مسایل کمی عنوان شد و واقعیت آن بود که شبکه تعاونی های کشاورزی در جایگاهی که باید قرار نداشتند.

وی با بیان این که در این راستا از طریق ارزش یابی
که در سطح وسیعی به مدت شش ماه  در استان انجام شد شرکت هایی که زیان ده بودند را شناسایی کردیم، افزود: تمام توانمان این است که تا پایان سال 95 شرکت زیان ده در استان وجود نداشته باشد.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس گفت: پانصد و هجده شرکت در سطح استان وجود دارد که 19 درصد آن  شرکت های زیان ده بودند؛ راه نجات آنها این است که در قالب شرکت های توانمندتر ادغام شوند.

وی با اشاره به این که این شبکه وسیع توانسته است برای تحصیل کرده های بخش کشاورزی شغل ایجاد کند، یادآور شد: سازمان تعاون روستایی 2900 نیروی بخش کشاورزی را بدون یک ریال اعتبار دولتی حقوق میدهد که 95 درصد از آنها تحصیل کرده های لیسانس،فوق لیسانس و بالاتر هستند.

بهجت حقیقی افزود: بنابراین با توجه به این که هیچ اعتبار دولتی دریافت نمی شود ظلم است که شرکت های زیان ده درآمدهای مابقی شرکت هایی
که قوی هستند را هدر دهند چرا که این موضوع باعث ضعف مجموعه می شود.

* آمار 19 درصدی شرکت های زیان ده به 14 درصد رسیده است

وی اضافه می کند: در این راستا برای مدیر عامل شرکت هایی که توانمندی لازم را نداشتند فرصت شش ماهه ای در نظر گرفته شد تا دوره آموزشی را بگذرانند و با اقتصاد کشاورزی بیشتر آشنا شوند؛ واقعیت آن است که یکی از مشکلات بخش تعاونی های کشاورزی ورود کسانی است که نگاه اقتصادی ندارند.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس اظهار داشت: بعد از برگزاری دوره های آموزشی شاهدیم که آمار 19 درصدی شرکت های زیان ده به 14 درصد رسیده است که نشان دهنده نقش مهم آموزش است.

وی در ادامه به تقویم آموزشی اشاره کرد که برای  مدیران عامل شبکه در نظر گرفته شده و افزود: پیش بینی شده است که در طی سال آموزش های
منظمی به مدیران داده شود؛ همچنین با تعاملی که با اتاق بازرگانی شیراز انجام شد از تجار برجسته جهت توانمند کردن مدیران تعاونی ها و معرفی بازارهای ناشناخته درخواست همکاری شد که به عنوان مدرس مدیران عامل را آموزش دادند.
بهجت حقیقی در بخش دیگری از سخنانش به فصل خرید گندم اشاره کرد و گفت: یکی از درآمدهای اصلی تعاون روستایی از محل خرید گندم بوده است؛ تمام زیر ساخت هایی که در سطح استان ایجاد شده به جهت خرید غلات بوده و شاکله این زیر ساخت ها از جمله انبارها و سیلوهای مربوط به تعاونی ها همه برای خرید غلات ایجاد شده است اما درآمدها به مرور زمان و آرام آرام از سازمان گرفته شد و متولی گری خرید را به دستگاه های دیگر دادند.

وی گفت: اگر رویکرد نظام و رویکرد دولت و قوانین بالادستی بر تقویت بخش خصوصی تأکید می کنند و همچنین اگر تعاونی ها نیز بخش خصوصی محسوب می شوند بنابراین این موضوع تناقضاتی دارد چرا که وقتی مسیر مستقیمی وجود دارد که تعاونی ها می توانند کارهایی را انجام دهند دلیلی ندارد که ما خرید تضمینی را به شرکتی بدهیم  که توانش را ندارد و بعد آن شرکت ها، سازمان تعاون روستایی را به عنوان مباشر خود در این زمینه قرار دهند.

 مدیر سازمان تعاون روستایی اضافه کرد: این تصمیم گیری که در دولت های قبل اتفاق افتاده است باعث بروز مشکلاتی شده و استان فارس و خوزستان به عنوان دو قطب خرید محصولات گندم و غلات کشور اکنون با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.

* اتفاق خوشایند صادرات محصولات باغی فارس در شب عید

به گفته وی به جهت گرفته شدن درآمدها از شبکه و نگرانی از بیکاری 2900 نیروی غیر دولتی شبکه به دنبال درآمدهای جدید هستیم و تا اقتصادمان متکی به یک خرید محصول نباشد.

بهجت حقیقی یادآور شد: وضعیت مطلوب بازار میوه شب عید اتفاق خوشایندی بود که رخ داد و تعاونی های ما بدون اعتبار دولتی و تنها با تسهیلات بانکی از محصول باغداران استان فارس خرید کردند و این محصول به چندین استان صادر شد؛ در همین شرایط پرتقال فارس صادر شد و متوجه شدند که هر گرانی بی علت نیست چرا که این محصول کیفیت و ماندگاری بالایی دارد.
وی ادامه داد: این موضوع باعث شد که این محصول در سطح کشور شناخته شود و استان های
دیگر نیز به خرید این محصول راغب شوند و این یک درآمد نو برای تعاونی ها و تولید کننده ها بود.

مدیر سازمان تعاون روستایی فارس با بیان این که تعاونی ها نماینده کشاورزان ما هستند، افزود: امروز استان با محدودیت منابع آب مواجه است و تعاونی های ما آمادگی هر گونه همکاری در جهت بهتر شدن الگوی کشت را دارند؛ در این زمینه تعاملی با سازمان جهاد کشاورزی شده و با سیاستی که در بحث توانمند سازی تعاونی وجود دارد در تلاشیم که الگوی کشت از طریق تعاونی  را اجرایی کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به این که استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج نزدیک است ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی را در بحث صادرات دارد اما چقدر کشاورزان ما از این صادرات بهره مند می شوند؟سهم کشاورزان از درآمدهای صادراتی چقدر است؟

* به دنبال بالا بردن سهم کشاورزان از محل درآمدهای صادراتی هستیم

بهجت حقیقی در این خصوص گفت: ما به دنبال بالا بردن سهم کشاورزان از محل درآمدهای صادراتی هستیم و برای این موضوع راهکارهایی نیز پیش بینی شده است که به عنوان نمونه امسال  به کشاورزان گفته شده است که ده درصد از سطح زیر کشت خود را بذرهایی بکارند که ما به آنها تحویل می دهیم تا قابلیت صادرات داشته باشد؛ تعاونی ها با عقد قراردادی این تعهد را به مزرعه دار می دهند تا محصولی را که تحویل می گیرد صادر کند و سود این کار را مستقیم به کشاورز دهد.

وی علت در نظر گرفتن تنها ده درصد سطح زیر کشت را این گونه عنوان کرد که به دنبال انداختن سنگ بزرگ نیستیم و ده درصد در سطح استان رقم بالایی می باشد چرا که تولید در سطح استان تولید بالایی است.

به اعتقاد وی این روستاییان نیستند که دست به مهاجرت زده اند بلکه تولیدکنندگانی هستند که محل تولید را ترک می کنند و این یک فاجعه است؛ باید به سمتی رفت که تولید کننده را راغب کنیم که در محل تولید بماند.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان با اشاره به این که تلاش می کنیم که محصول را بدون واسطه و مستقیم از تولید کننده بگیریم و به صادر کننده دهیم، گفت: هدف از این کار حذف واسطه ها
نیست بلکه هدف هدایت آنها به سمت تعاونی ها است چرا که  نقش تعاونی ها هرچقدر پررنگ تر شود سود آن به جیب کشاورز می رود.

وی با بیان این که پرتقال و سیب استان به کشورهای حاشیه خلیج صادر شده است، گفت: آمار صادرات در سال گذشته با توجه به این که نخستین تجربه ما به حساب می آمد، 22 تن خرما بوده که از طریق تعاونی ها به شکل مستقیم صادر شد؛ همچنین محصول پرتقال 33 تن و سیب نیز 40 تن با قراردادی که با
صادر کننده بسته شد، صادر شد.

* از هرگونه سرمایه گذاری حمایت می کنیم

بهجت حقیقی یادآور شد: تعاونی های ما هنوز از صادرات ترس دارند چرا که  در این زمینه تجربه ای ندارند  تا بتوانند محصول را صادر نکند و  نیاز است با تجار و صادر کننده های بنام استان از طریق اتاق بازرگانی هماهنگ شویم و قراردادهایی منعقد شود.

وی گفت: یکی از نقایص مجموعه استان در سال های
گذشته این بود که صنایع فراوری نداشتیم و با توجه به این که هیچ سرمایه گذاری پر سودتر از صنایع فرآوری کشاورزی نیست، پیشنهاد
می کنیم تمام سرمایه گذارانی که علاقمند هستند کاری انجام دهند به این موضوع توجه داشته باشند.

مدیر سازمان تعاونی روستایی بیان کرد: صنایع فرآوری کشاورزی نیاز به سرمایه گذاری دارد؛ این که بگوییم تنها تعاونی ها این کار را انجام دهند از توانشان خارج است و اعلام می کنم با هر سرمایه گذاری که در این زمینه ورود کند تعامل خواهیم کرد و تمام ظرفیت ها را برایش ایجاد می کنیم؛ همچنین از سرمایه گذارانی که در جنوب استان قصد ایجاد سردخانه را داشته باشند استقبال می کنیم و تمام مسیر را هم تسهیل خواهیم کرد.

وی به موضوع احداث زیر ساخت ها اشاره کرد و ادامه داد: در این زمینه نیز از سرمایه گذاران که در تعاونی های ما به صورت مشارکتی سیلو بسازد استقبال می کنیم.

بهجت حقیقی نیاز استان به وجود سردخانه را بالای 200 هزار تن دانست و افزود: در حال حاظر ظرفیت سردخانه متعلق به تعاونی های استان متأسفانه سه هزار تن است.

وی با بیان این که از  سرمایه گذاری که در جهت راه اندازی خط دوم تنها کشتارگاه استان کمک دهد استقبال می کنیم، گفت: تبدیل کشتارگاه به زنجیره تولید موضوعی است که نیاز به سرمایه گذاری دارد و از سرمایه گذاری در این زمینه هم استقبال خواهیم کرد چرا که اگر این اتفاق بیفتد می توانیم حتی ضایعات مرغ را هم صادر کنیم چرا که شاهدیم حتی پای مرغ امروز به عنوان یک ظرفیت برای درآمدزایی در استان محسوب می شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان اظهار داشت: هر چه تعاونی های ما تقویت بشوند دغدغه مسؤولین در بخش اشتغال کمتر
می شود.

وی اضافه کرد: ما نسبت به تولیدی که در استان داریم شاهدیم که حتی بخش خصوصی هم از سردخانه کافی برخوردار نیست.

بهجت حقیقی با اشاره به این که سال گذشته 510 هزار تن خرید گندم داشتیم که نسبت به سال های قبل ده درصد افزایش خرید و درآمد بوده است، گفت: در سال جاری تا امروز 122 هزار و دویست تن گندم خریداری شده و خرید جو نیز 9 هزار تن بوده است که پیش بینی می کنیم
علی رغم خشکسالی و شرایط سخت اما با توجه به این که دولت در سال جاری قیمت خرید را قیمت دوازده هزار و 755 ریال در نظر گرفته است به فروش محصولش به دولت بپردازد.

بهجت حقیقی افزود: بنابراین فرصت خوبی است تا بتوانیم خریدمان را بالاتر از سال گذشته انجام دهیم؛ گمان می کنم امسال با برنامه ریزی صحیح و تعاملی که با شرکت غله داریم مسایل کشاورزان به حداقل رسد و خرید امسال حداقل 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان اضافه کرد: در بحث پرداخت پول کشاورزان، سامانه خرید محصولات یک سامانه ملی است و کشاورزان به محض این که محصولشان خریداری می شود ارزش آن با نام کشاورز و کد ملی و حسابی که متعلق به کشاورز در سامانه ثبت می شود و  بلافاصله بعد از ثبت و ارسال به سامانه ملی به محض این که دولت تأمین اعتبار کند، اولویت پرداخت با فارس و خوزستان است.بهجت حقیقی در پایان تأکید کرد: گمان نمی کنم پرداخت مبلغ خرید محصول کشاورزان در سال جاری  بیشتر از یک ماه به طول بینجامد.

شناسه خبر :921 
401 کلیک ها  یکشنبه, 26 ارديبهشت 1395 ساعت 13:00
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا