وزیر اقتصاد،انرژی و کشاورزی هلند در جمع فعالان حوزه کشاورزی استان فارس:

در کشاورزی ایران آب بهینه مصرف نمی شود رییس اتاق بازرگانی شیراز: دولت روحانی به دنبال فعال شدن بخش خصوصی است

خورشید آنلاین

وزیر اقتصاد،انرژی و کشاورزی هلند در جلسه هم اندیشی فعالان حوزه کشاورزی استان فارس و کشور هلند در شیراز اظهار داشت: کوه های سر به فلک کشیده البرز که کلاه سفیدی همیشه بر سر دارند و در طرفی دیگر دشت لوت زیبایی خاصی به ایران داده اند.

هنک کامپ با اشاره به اینکه جمعیت ایران روز به روز رو به افزایش است افزود: این افزایش جمعیت برای هر ملتی میتواند چالش هایی داشته باشد.

وزیر اقتصاد،انرژی و کشاورزی هلند اضافه کرد: در ایران موضوع کشاورزی هنوز به طور کامل به پتانسیل واقعی خود نرسیده است و موضوع دیگر مسئله آب است که آن هم بهینه مصرف نمیشود.

وی با اشاره به گذشته 2500 سال پیش ایران و سیستم لوله کشی که در آن دوران وجود داشته است بیان کرد: امروز ذخایر زیر زمینی آب تحت فشار است که دلایل مختلفی دارد و پیش بینی میشود سالهای آینده سالهای خوبی نخواهند بود.

هنک کامپ بر این باور است که به دلیل افزایش جمعیت و مشکل آب ظرفیت تولید محصولات باغی کاهش خواهد یافت که چالش بزرگی برای ایران است و نیاز است که در این حوزه همکاری داشته باشیم همچنین  که کشور هلند آماده است تا در حوزه بهبود بهره وری آب و تولید محصولات کشاورزی همکاری های لازم را با ایران داشته باشد.

به اعتقاد وی اگر میخواهید که مردم را سیر نگه دارید باید به سمت تکنولوژی بروید و اینها حوزه هایی هستند که کشور هلند آمادگی ارائه خدمات در این زمینه را دارد.

وی افزود:امروز باید به سمت گلخانه با سیستم مدیریت هوشمند رفت به شکلی که استفاده از آب کم و تولید زیاد باشد.

وزیر اقتصاد،انرژی و کشاورزی هلند ادامه داد: اگر چه کشاورزی در هلند و ایران متفاوت است اما ما هم در هلند مشکلات خاص خودمان را داریم که یکی ازآنها شوری زمین است.

وی گفت:با استفاده از سیستم های هوشمند و سیستم هایی که با اقلیم هلند هماهنگی داشته باشد بیشترین بهره وری را داشته باشیم که در این خصوص مسائل محیط زیستی آب و هوا و فضای شهری و اجتماعی را در راه حل های خودمان لحاظ کرده ایم.

هنک کامپ تصریح کرد: ما هرگونه تلاش در راستای پایداری و کمک به بشر را از طرف کشور هلند حمایت میکنیم و شرکتهای ما خودشان را مسئول میدانند.

*رئيس سازمان جهاد كشاورزي فارس: فارس در زمینه ناوگان کشاورزی از استانهای پیشرو کشور است

دکتر محمد مهدي قاسمي، در نشست فعالان حوزه كشاورزي استان فارس و كشور هلند كه با حضور وزير اقتصاد، انرژي و كشاورزي اين كشور در شيراز برگزار شد، با بیان اینکه حضور وزير اقتصاد، انرژي و كشاورزي هلند در شيراز نشان دهنده عزم جدي دوطرف براي توسعه همكاري هاست گفت:استان فارس رتبه نخست تولید را در کشور دارد که شامل 6 و نیم میلیون تن محصولات زراعی و دو هشت دهم میلیون تن محصولات باغی است که به طور کلی 17 درصد محصولات باغی کشور را تشکیل میدهد.

وی با اشاره به اینکه استان فارس در زمینه ناوگان کشاورزی از استانهای پیشرو کشور است افزود: فارس با داشتن یک چهارم ناوگان برداشت در برداشت محصولات 23 استان مشارکت میکند که علت به وجود آمدن چنین شرایطی تنوع اقلیمی استان است.

رییس سازمان کشاورزی استان بیان کرد: کشاورزان و تشکلهای پیشرو و ایستگاه های تحقیقاتی و دانشکده کشاورزی همه دست به دست هم داده اند تا اینکه این استان کشاورزی پیشرویی داشته باشد و همچون گذشته به ویترین محصولات باغی مشهور شود.

وی با بیان اینکه به دلیل خشکسالی های اخیر در استراتژی های سازمان تجدید نظر شده است و موضوع آب محور تمام استرتژی های استان قرار گرفته است و در همین راستا خواستار همکاری های مشترک با کشور هلند هستیم.

قاسمی اضافه کرد: در زمینه های آشنایی کارشناسان و تولیدکنندگان با بخش خصوصی برای انتقال تکنولوژی زمینه همکاری فراهم است همچنین که به دلیل وجود محصولات باغی زمینه صادرات مرکبات،پسته،انار،انگور،انجیر و سیب نیز فراهم است.

وی گفت: با توجه به سیاست ارتقاء بهروری و با عنایت به تکنولوژی مناسب کشور هلند که سومین تولید کننده محصولات دامی در جهان است در این زمینه نیز آمادگی همکاری وجود دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: با توجه به ارزاني آب، زمين و نيروي كار و نزديكي استان فارس به بازارها به ويژه كشورهاي حاشيه خليج فارس امكان توليد محصولات كشاورزي در استان فارس و صادرات آنها حتي با نشان تجاري (برند) كشور هلند هم ممكن است.

*رییس اتاق بازرگانی شیراز: دولت روحانی به دنبال فعال شدن بخش خصوصی است

فریدون فرقانی نیز در این نشست گفت: اتاق بازرگانی شیراز با دو هزار عضو در زمینه تجارت،صنعت و کشاورزی آمادگی خود را برای همکاری با بخش های مختلف هلند اعلام میکند.

وی ادامه داد: سیاست های دولت روحانی بر همین اساس است که بخش خصوصی فعال شود و در تمام ابعاد اقتصادی سهم داشته باشند.

رییس اتاق بازرگانی تصریح کرد: در ایران هیچ گونه قانونی که یخواهد سرمایه گذاری شما از کشور هلند را مورد تهدید قرار دهد وجود ندارد.

وی افزود:قانون سرمایه گذاری در ایران این اجازه را به سرمایه گذار میدهد که سودهای خود حاصل از سرمایه گذاری را از کشور خارج کنند و مورد حمایت بانک مرکزی باشند.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان فارس، نمايندگان بخش خصوصي، كشاورزي و دانشگاه آخن هلند نيز در اين نشست در سخناني بر توسعه همكاري هاي دو كشور در بخش كشاورزي تاكيد كردند.

شناسه خبر :879 
280 کلیک ها  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1395 ساعت 13:59
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا