معاون فرهنگی و امورجوانان اداره کل ورزش فارس:

معرفی شیرازبه عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام یک فرصت تاریخی است

علی رضایی

خورشید آنلاین

انتخاب و معرفی ((پايتخت جوانان جهان اسلام» يك طرح كارشناسي شده است كه اداره كل بين‌الملل وزارت ورزش وجوانان چند سالی اسن  در پي توافقات صورت گرفته با سازمان كنفرانس اسلامي به آن پرداخته است.طرحی که گرچه در ابتدا خوش پیشرفت اما در میانه راه دچاروقفه ای ناخواسته شد.اما اهمیت این طرح باعث گردید تا طرح مذکورباردیگردیدستورکارقرارگیرد.

درچنین شرایطی وببا رایزنی و پیگیری های انجام شده توسط مدیرکل ورزش و جوانان فارس و نظر مساعد مسئولان وزارت  ورزش و جوانان شهر شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام به سازمان کنفرانس اسلامی معرفی شد که دراولین جلسه این سازمان موضوع پایتختی شیراز مطرح خواهد شد.

ظرفیت های شهر شیراز

این درحالی است که شهر شیراز بعلت دارابودن جمـعیت جوان ، ظرفیت های بالای فرهنگی و گردشگری و عملکرد موفق در حوزه جوانان و سازمان های مردم نهاد توانست از میان نامزدهای دریافت این عنوان به عنوان  گزینه  نهایی برای پایتخت جوانان جهان اسلام معرفی شود.

پایتخت جوانان جهان اسلام فرصت مغتنمی برای رشد و بالندگی بیشتر شهر شیراز است که باید از آن با کمک دست اندرکاران سایر ارگان ها به ویژه شهردار فرهنگ دوست و هنرپرور سومین حرم اهل بیت(ع)استفاده بهینه کرد.

شیراز،تاریخ، فرهنگ و تمدن دیرینه‌ای دارد و شاید تنها شهر ایران باشد که از نظر شاخص‌های اسلامی مانند شعرا،عرفا،نام آوران  و اقدامات و فعالیت‌ها ثبت بین‌المللی شده باشد.

درچنین شرایطی معاون فرهنگی و امورجوانان اداره کل ورزش و جوانان فارس با توجه به اهمیت این انتخاب می گوید: برای اولین بار، شیراز از جانب وزارت ورزش و جوانان به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام  به مدت دو سال معرفی شده و درسال آینده به طور حتم شاهد اتفاقات بسیار مناسبی درشهر شیراز خواهیم بود.

یک فرصت تاریخی

علی رضایی ضمن ابرازخرسندی از معرفی شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، وبا اشاره به اینکه این اتفاق یک فرصت تاریخی است می افزاید: درشرایط کنونی که شیراز نتوانست عنوان پایتخت فرهنگی ایران را کسب کند،  شرایط به وجودآمده می تواند زمینه ساز معرفی هرچه بهتر شهر شیراز و توانمندی‌های آن به جهان اسلام باشد.

وی با تاکید براینکه  انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام باعث می شود تا جوانان با استعداد و توانمند شیرازی به واسطه دیدار و آشنایی با جوانان سایر کشورهای جهان اسلام به  پویایی فکری، ذهنی و در نهایت شکوفایی اندیشه برای موفقیت هرچه بیشتر درعرصه های مختلف برسندمی افزاید:انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوان جهان اسلام فرصت مغتنمی برای جوانان این شهر ایجاد می کند تا با جوانان سایر کشورهای اسلامی ارتباطی فرهنگی،اجتماعی،ورزشی،هنری، سیاسی وعلمی برقرار کنند و درزمینه رشد و اعتلای فکری خود و سایر شهروندان گام بردارند.

رضایی که  معتقد است  برای موفقیت دراین عرصه همکاری نهادهای مانند شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری، جهاد دانشگاهی، دانشگاه شیراز ، علوم پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری با اداره کل ورزش و جوانان فارس لازم است می افزاید:اصحاب رسانه  و خبرنگاران استان فارس با توجه به بهرمندی از قلم های توانمند  می توانند با نوشته های سازنده خود لزوم حمایت و همکاری مسئولان  ارگان های مختلف استان از ورزش و جوانان استان برای موفقیت  شهر شیراز در زمینه پایتختی  جوانان جهان اسلام  را بیش از بیش یادآور شوند تا دراین عرصه نیز شاهد موفقیت شیراز همیشه سرفراز در سطح جهان باشیم.

برخی کارشناسان با اشاره به اینکه در روزگارانی دور تمدن اسلامی شکل گرفته بود و نظام آن تشکیل یافته و دولت اسلامی به معنای عام خود نیز وجود داشت و جامعه هم اسلامی گشته بود و مرکز علم جهان اسلام بود وعلم از جهان اسلام به کل دنیا منتشر می شد ولی جهان اسلام به صورت به هم پیوسته نگشته بود معتقدند که انتخاب شهری تاریخی ،فرهنگی همچون شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام می تواند بسیاری از خلا های موجود در خصوص ارتباطات نسل جوان مسلمان را مرتفع سازد.

اتفاقی که قطعا برای کسب نتیجه دلخواه می بایست زمینه های سخت افزاری آن نظیر هتل، فرودگاه، فرصت‌ها و منابع گردشگری فراهم شود.

شناسه خبر :809 
695 کلیک ها  شنبه, 22 اسفند 1394 ساعت 09:44
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا