ستادساماندهی امورجوانان برگزارشد؛

استاندارفارس:زیر پوست شهر خبرهایی غیر از آن که ما گمان می‌کنیم وجود دارد/مسایل اجتماعی را سیاسی جلوه ندهیم

سیدمحمدعلی افشانی

خورشید آنلاین

استاندار فارس گفت: باید هوشیار باشیم خشمی که در جوانان ایجاد می‌شود در جاهایی خود را نشان می‌دهد که ما متوجه نیستیم.

محمدعلی افشانی در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان که پیش از ظهر پنجشنبه بیستم اسفندماه در استانداری این استان برگزار شد، اظهار داشت: نمی‌شود که مکرراً در جلسات مختلف پیرامون جوانان بحث‌های تکراری طرح کنیم اما نمودار رشد آسیب‌های اجتماعی و مشکلات جوانان همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد.

وی مسئولیت حل مشکلات جوانان را متوجه دو بخش ملی و استانی دانست و افزود: تأکید من این است که در چنین ستادی در حوزه استانی، به‌جای بحث‌های تئوری و نظری، خروجی برنامه‌های مسئولان در نهادهای خود برای تصویب ارائه شود نه برای تحلیل و بررسی اولیه.

افشانی با بیان اینکه تردیدی نیست که «جسارت در عمل نتیجه بصیرت در نظر است»، تأکید کرد: با این وجود ستاد ساماندهی امور جوانان، جای پیشنهاد، تصویب و اجرای طرح‌های عملی مسئولان است.

مقام ارشد اجرایی استان در زمینه برخی آمارهای خوشبینانه نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی مرتبط با جوانان، تصریح کرد: همیشه زیر پوست شهر خبرهایی غیر از آن که ما گمان می‌کنیم وجود دارد و هنر ما این است که برویم آنجا را هم ببینیم و درمان کنیم.

افشانی با رد برخی تصورات نسبت به مسائل جوانان، تأکید کرد: اینکه گمان کنیم جوانان هرطور که ما می‌خواهیم عمل کنند اما ما حرف آن‌ها را هم نشنویم تصور باطلی است و باید هوشیار باشیم خشمی که در جوانان ایجاد می‌شود در جاهایی خود را نشان می‌دهد که ما متوجه نیستیم.

وی افزود: البته یکی از حالات ظاهر شدن این خشمِ نهفته، می‌تواند همین افزایش آمارهای طلاق، اعتیاد، خودکشی و سایر آسیب‌های اجتماعی باشد.

افشانی در ادامه به یک فرهنگ نادرست در سیاسی جلوه‌دادن مسائل اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر کسی بگوید شادی و نشاط حق جوانان است ممکن است فوراً مسئله را سیاسی تلقی کنند در حالی‌که یقیناً اگر مسائل اجتماعی، سیاسی نشوند بسیار زودتر به نتیجه خواهند رسید.

استاندار فارس با بیان این مطلب که باید برای رفع مشکلات جوانان اقدامات عملی انجام دهیم، افزود: باید خارج از شعارها، کنار جوانان بنشینیم و ببینیم در چه زمینه‌هایی با ما زاویه دارند و فاصله‌ها را با وضعیت مطلوب کمتر کنیم.

وی اضافه کرد: نباید همیشه فکر کنیم این ما هستیم که باید جوانان را هدایت کنیم، بلکه جاهایی هم هست که برای رسیدن به نقطه مطلوب ما باید از آنها خط بگیریم.

افشانی در بخش دیگری از اظهارات خود، شادی و نشاط را یکی از حلقه‌های ضروری در بهبود وضعیت جوانان عنوان کرد و بیان داشت: اگر در زمینه‌سازی شادی جوانان به‌جای تقابل، در کنار جوانان قرار گیریم یقیناً ناهنجاری‌های احتمالی نیز به حداقل می‌رسد.

وی همچنین اعتماد به سازمان‌های مردم‌نهاد را برای ساماندهی امور جوانان بسیار مهم توصیف کرد و افزود: اگر در حل مشکلات به قدرت و جایگاه مردم اعتماد کنیم حتماً موفق خواهیم شد اما در غیر این‌صورت به هیچ عنوان امکان موفقیت فراهم نخواهد شد.

افشانی در بخش پایانی اظهارات خود با اشاره به دیدار وی با وزیر آموزش و پرورش، یکی از حلقه‌های گمشده در رفع مشکلات جوانان را آموزش و آگاهی‌بخشی دانست و گفت: معتقدم باید در کنار این همه درس و کتابی که در دوره متوسطه برای دانش‌آموزان تدریس می‌شود شایسته است درسی را در زمینه آموزش‌های مربوط به ازدواج نیز برای محصلان نوجوان اختصاص دهند.

وی افزود: یقیناً با چنین آموزش‌هایی، جوانان با علم و آگاهی بیشتری وارد جامعه می‌شوند و در ازدواج و مسائل اجتماعی آنها، ضریب خطاها و مشکلات نیز کمتر خواهد شد.

شناسه خبر :806 
414 کلیک ها  پنج شنبه, 20 اسفند 1394 ساعت 12:37
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا