شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب در نامه ای خطاب به رییس جمهور:

آقای روحانی !در امر تایید صلاحیت ها دخالت مسئولانه کنید

خورشید آنلاین

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس با صدور نامه ای خطاب به رییس جمهور ضمن اعتراض به رد صلاحیت اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای این جناح سیاسی در استان ، خواستار دخالت مسئولانه حسن روحانی در روند تایید صلاحیت ها شد.

 در این نامه  آمده است:

بسمه‌تعالی

وَ ما رَبُّکَ بِغافِلٍ عَمَّا يَعْمَلُونَ (انعام – 132)

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر روحانی

با عرض سلام و آرزوی توفیق آنجناب در اجرای قانون اساسی و عمل به سوگندی که در پاسداشت حقوق مردم یاد کرده‌اید، با توجه به اعلام نظر هیأت نظارت انتخابات در صلاحیت کاندیداها و رد صلاحیت اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای اصلاح‌طلب در استان فارس، نکاتی چند را به استحضار حضرتعالی می‌رساند:

  1. برابر بند 9 اصل سوم قانون اساسی، ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی و رفع تبعیضات ناروا از وظایف نظام جمهوری اسلامی است؛ اما رد صلاحیت گسترده از یک طیف سیاسی در تعارض آشکار با این اصل و نیز اصول نوزدهم، بیستم و پنجاه و ششم قانون اساسی است.
  2. آیا رد صلاحیت 72 درصدی در استان فارس و 84.5 درصدی در شهر شیراز، موجبی برای سرخوردگی سیاسی نمی‌شود و افت مشارکت سیاسی در انتخابات را در پی نخواهد داشت؟
  3. آیا رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت کسانی که از نظر افکار عمومی مورد قبول بوده و یا از وجاهت شخصیتی برخوردارند چهره‌ی نظام را در نظر مردم و چشم‌های ناظر جهانی، ملکوک نمی‌سازد و خطراتی را برای امنیت ملی ایجاد نخواهد کرد؟ آیا این اقدام، مزید بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی و... جامعه نمی‌گردد و تشدید بحران کاهش سرمایه اجتماعی را برای نظام فراهم نمی‌آورد؟ و نیز آیا این رد صلاحیت‌ها، شیرینی اجرایی‌شدن برجام را  بر کام مردم تلخ نمی‌سازد؟
  4. بسیاری از کاندیدای ثبت‌نام کرده که احراز صلاحیت نشده‌اند با هدف کمک به نظام جمهوری اسلامی و ایجاد وحدت و همدلی و احساس خوش‌بینی به نظام وارد این عرصه شده‌اند. بی‌توجهی به این اقبال دلسوزانه، ضایع ساختن حق رأی مردم و افکندن بذر یأس و نومیدی در آحاد جامعه است و این زیبنده‌ی نظامی نیست که در صدد ارائه الگوی مردم‌سالاری دینی است.
  5. رد بیشترینه‌ی کاندیداها، علاوه بر تعارض با رعایت حق‌الناس، نمود بی‌اعتمادی دست‌اندرکاران نظارتی انتخابات به دوست‌داران نظام است چرا که درصد قابل توجهی از این افراد دارای سوابق حضور در جبهه‌های جنگ، اسارت طولانی و چندین ساله در جریان جنگ تحمیلی و حضور در مناصب اجرایی، نمایندگی، وزارت ونیز ایثارگری و خانواده شهدا می‌باشند و بعضاً در مقایسه با تأیید صلاحیت‌شدگان، از وجاهت بیشتری برخوردارند.
  6. انگیزه اصلاح‌طلبان از ثبت‌نام در انتخابات، نه یافتن جاه و مقام و دریوزگی قدرت بلکه تلاش برای حفظ و پاسداشت نظامی است که خود زحمات زیادی برای برپایی آن کشیده و می‌کشند. بی‌شک محروم ساختن آن‌ها از رقابت در عرصه انتخابات، جفا بر مردمی است که با حضور در انتخابات، در صدد گزینش نیروهای اصلح هستند و دایره انتخابات بر آن‌ها مضیق و سخت می‌شود.

اصلاح‌طلبان از آن مقام محترم، به حکم وظیفه قانونی و نیز وعده‌ای که به مردم در جریان انتخابات داده‌اید، مصرانه خواستارند  که از جفای رفته بر حقوق مردم جلوگیری نموده و با دخالت مسئولانه در امر تأیید صلاحیت‌ها، اجازه ندهید که اعمال سلیقه‌ها راه را بر اجرای درست قانون ببندد و نظام را با چالش‌های اساسی روبرو سازد.

 

 

شناسه خبر :590 
914 کلیک ها  دوشنبه, 28 دی 1394 ساعت 12:25
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا