مصرف نمک دریا عامل افزایش سقط جنین در استان فارس

خورشید آنلاین

مسئول گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به رایج‌شدن نوع مصرف نمک‌دریایی در بین خانواده‌ها گفت: در این استان مصرف نمک‌ دریایی در حال افزایش است که سبب شده آمار سقط جنین را افزایش دهد.

رضیه شناور علت رایج‌شدن این نوع نمک را تبلیغات ماهواره‌ای دانست و اظهارداشت: گرایش بسیاری از خانواده‌ها به استفاده از نمک دریا سقط جنین را در استان فارس افزایش داده و همچنین اختلالات ناشی از کمبود ید در بین افراد جامعه افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه ضروری است مسئولان مربوطه با حمایت‌های خود شبکه بهداشت ودرمان این دانشگاه را در جهت برخورد با فروشندگان این نوع موادغذایی زیان‌آور حمایت کنند، افزود: بسیاری از افراد به دلیل کم آگاهی پس از قرار گرفتن در دام تبلیغات مربوط به آن گرفتار می‌شوند.
کارشناس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: این نوع نمک از ناخالصی‌های متعددی تشکیل شده که در مراحل تصفیه مقداری از ناخالصی‌ها گرفته و در نهایت با به همراه داشتن بسیاری از آلودگی‌های زیست‌ محیطی راهی بازار می‌شود.
شناور تصریح کرد: تحقیقات نشان داده در دو دهه گذشته به دلیل مقدار مناسب مصرف نمک یددار 13 درجه ضریب هوش کودکان افزایش یافته و در حال حاضر میزان نمک مصرفی دراستان فارس مانند سایر استان‌های کشور حدود 10 تا 12 گرم است. 
وی افزود: باید میزان نمک مصرفی در افراد زیر 50 سال، 5 گرم در روز و در افراد بالای 50 سال و همچنین بیماران قلبی حدود 3 گرم در روز برابر با نصف قاشق مرباخوری باشد.
شناور بر ضرورت فرهنگ‌سازی در کاهش استفاده از نمک به عنوان یکی از عوامل مهم در امر پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها تاکید کرد و گفت: درابتدا ضروری است میزان نمکی که هنگام پخت به غذا اضافه می‌کنیم کاهش یابد و برای اجتناب از مصرف بی‌رویه نمک، بر سرسفره از نمکدان استفاده نشود.

 

شماره 318 هفته نامه ماه رویان

 

شناسه خبر :581 
519 کلیک ها  جمعه, 25 دی 1394 ساعت 15:21
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا