گزارشی از وضعیت داراب و زرین دشت در انتخابات مجلس دهم

داراب و 7 اسفند

خورشید آنلاین

حال که به روزشمار دهمین دوره انتخابات مجلس نزدیک شده ایم شاهد آن هستیم که گروه های سیاسی و نفرات وابسته به آن از هیچ تلاشی برای پیروزی در 7 اسفند دست بر نمی دارند.

در حوزه انتخابیه داراب و زرین دشت که از شلوغ ترین حوزه های سیاسی انتخاباتی این دوره مجلس بحساب می آید نفراتی شاخص تر از دیگران در حال فعالیت هستند که از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردارند.

طیف های مختلف اصولگرا اصلاح طلب و اعتدالی همه وهمه در صدد ورود چشم گیر و محکم به عرصه داغ انتخابات هستند.

این نفرات از جمله نبی اله احمدی نماینده فعلی ، افشاری ، علیرضا فرح بخش ،حجت الاسلام والمسلمین رستادو علی محمد حقیقی می باشند که از جمله نفراتی هستند که بیشترین فعالیت را در این ایام نسبت به دیگر رقبا داشته اند که توانسته اند افکار عمومی را بهتر از دیگر نفرات به سمت خود سوق دهند.

در این جمع نبی اله احمدی که نماینده فعلی شهرستان است و در انتخابات قبل رای قابل توجه اما پر حاشیه و پر سروصدایی ای را آورد که باعث اعتراض خیلی از کاندیدا و برخی از مردم شد از نظر فعالیت و اقبال عمومی بعد از برخی نفرات نام برده قرار دارد چرا که خواستگاه وی از فسارود است که کاندیداهای زیادی از این بخش امروز در صحنه انتخابات حضور دارند و باعث تقسیم آراء می شود.

همچنین عدم رضایت تعداد قابل توجه ای از مردم از عملکرد وی نیز مزید بر علت می شود تا از شانس او بکاهد اما از طرفی پتانسیل های تیم وی را نمیتوان دست کم گرفت اما در این میان شاهد حضورافشاری که سابقه نمایندگی دوره هشتم مجلس از داراب را در پرونده خود دارد هستیم .

گفتنی  است که وی هر دوره با یک گرایش سیاسی به میدان آمده است وی از فعالیت های پر شتابی در این ایام برخوردار است وی که مقبولیت خوبی نسبت به دیگر نمایندگان در بین مردم دارد دیگربار سودای پیروزی در این دوره از انتخابات را در سر می پروراند .

افشاری  55 ساله و خواستگاه او روستای شهنان دارب است وی از اعضای ستاد انتخاباتی علی اکبر ولایتی در انتخابات 92 ریاست جمهوری بود او در ادوار گذشته در زمره جناح راست یا همان اصولگرایان بوده است.

از دیگر کاندیدا هایی که این روزها قصد ورود به عرصه انتخابات مجلس از این حوزه را دارد علیرضا فرح بخش است که این روزها هجمه فعالیت های سنتی و تخصصی وی هم قابل توجهه قرار گرفته وی حدودا 42سال دارد و خواستگاه او از بخش جنت شهر داراب است.

قابل توجه است در ادوار گذشته هیچ کاندیدایی از این بخش در انتخابات ثبت نام نکرده است و دیگر کاندیدا  از ظرفیت آرا بسیار بالا این بخش بعنوان یک پتانسیل و تاحدی تعیین کننده استفاده کرده اند البته امروز بعد از 9 دوره شاهد حضور فرح بخش از بین خودشان هستیم.

وی که از کاندیدای جوان نسبت به دیگر رقبا و یک شخصیت اعتدالی به حساب می اید از کارکنان بانک کشاورزی استان فارس است که سابقه تدریس در دانشگاه را هم در کارنامه خود دارد و میتواند طیف جوان و دانشجو را نیز باخود همراه کند.

حجت الاسلام رستاد که در اکثر دوره ها در میان کاندیداهای مجلس از این حوزه دیده می شد و توانسته دو دوره ی غیر متوالی یعنی ادوار پنجم و هفتم بعنوان نماینده داراب و زرین دشت انتخاب شود بازهم سودای حضور در این عرصه را دارد وی 62سال دارد و خواستگاه وی حاجی اباد مرکز زرین دشت است.در طیف های سیاسی از او بعنوان یک اصولگرای سنتی نیز یاد می شود.

رستاد نیز این شانس را دارد تا در دهمین دور انتخابات افکار عمومی را با تیم پیرفکر و با تجربه خود بار دیگر با خود همراه سازد.

البته باید خاطر نشان کرد که بعد از شرایط سخت و انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و با رای دادن اکثریت مردم به دکتر روحانی تمایل خود را بیشتر به جناح چپ و طیف اعتدالی نشان دادند.

البته جو انتخاباتی و برخورد قومیتی و سنتی در شهرستانها باعث عدم مشهود بودن این جریان و ایده خواهد بود که میتواند مسیر انتخابات را تغییر دهد.

از دیگر کاندیدای فعال این روزهاعلی محمد حقیقی به گوش ها می رسد.

وی نیز در زمره کاندیداهای فعال دیده می شود که در دور گذشته نیز تجربه حضور  در انتخابات را داشته است که بنا به دلایلی ادامه نداد روند و  به نفع یکی دیگر از کاندیدا کنار رفته است حقیقی از مدرسین دانشگاه است که امروز در هیاهوی نفس گیر انتخابات از جمله افراد فعال و صاحب شانس است خواستگاه وی روستای جزجان است.

حقیقی این روزها با فعالیت در شبکه های اجتماعی خود را به مردم معرفی می کند و داعیه داشتن بهترین برنامه ها برای شهرستان دارد.همچنین سوالاتی همچون:"چرا باید به دکتر حقیقی رای دهیم؟؟!"

این روزها توسط اطرفیان وی برای معرفی اش استفاده می  شودو پاسخ های برنامه ریزی شده قابل توجهی اذهان عمومی را تحت تاثیر قرار داده است از ترفند های جدید انتخاباتی به حساب می آید است از ویژگی مشهود کاندیدای اعتدالی و اصلاح طلب می توان به جوانی و وابستگی آنان به طیف جوان و دانشجو اشاره کرد که مردم تمایل بیشترشان را بعد از به روی کار آمدن روحانی به آن سمت نشان دادند همچنین ویژگی بارز کاندیداهای اعتدالی و اصلاح طلب داشتن بیس هموار در ساماندهی بانوان است که بیشتر دیده می شود.

اما اصولگرایان نیز اکثرا از فاکتور تجربه استفاده می کنند البته دیگر کاندیداهای احتمالی از جمله اسکندر بهمنی و صفدر زارع حسین آبادی را از چهره های اصلاح طلب می توان اشاره کرد که البته از فعالیت های کمتری نسبت به دیگر کاندیداها برخوردارند که البته با مشکلاتی از جمله بحث رد صلاحیت ها دست و پنجه نرم می کنند

زارع که سه دور متوالی از جمله ادوار هفتم هشتم و نهم مجلس طعم رد صلاحیت را چشیده است امروز با همان موازین بدنبال اخذ تاییدی از شورای نگهبان است  همچنین دکتر بهمنی بنا به شنیده ها و ادله های دور قبل بدلیل خط و ربط به جریان 88 طعم رد صلاحیت هارا چشیده و شاید فعالیت کمتر این کاندیداهای احتمالی همین باشد.

همچنین  جواد عسکری مسوول بسیج سازندگی استان فارس از جناح اصولگرا که چندی پیش درگیری شدیدی با افشاری رقیبش و کاندیدای احتمالی به پا شد نیز از جمله افرادی است که قصد ورود به صحنه انتخابات را دارد عسکری در صف بندی های سیاسی در طیف اصولگرایان قرار دارد و خواستگاه وی فسارود است

وی در دوره قبل برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرد و سپس با اخذ حکم انتصاب فرمانداری آباده صحنه انتخابات را ترک کرد.

شنیده ها حاکی از حضور 5کاندیدا از بخش فسارود است که مطرح ترین انها از جمله نبی اله احمدی نماینده فعلی مروم داراب صفدر زارع حسین آبادی که دربالاذکر شدو همچنین جواد عسکری مسوول سابق بسیج سازندگی فارس اشاره کرد.

حدودا 2 ماه تا انتخابات مجلس باقی مانده است باید معادلات سیاسی را کنار هم گذاشت و انتخاب کرد و بنظر میرسد بعد به نتیجه رسیدن تیم مذاکره کننده و برجام و این روزها لغو پی ام دی توسط تیم و کارگروه دولت تدبیر و امید به دنبال ان روی اوری مردم به سمت طیف روحانی در انتخابات اخیر بنظر میرسد در این انتخابات پیش رو کاندیدای اصولگرا یا به تعبیری کاندیداهای متمایل به  جریان راست از شانس کمتری برخوردار باشند.

شناسه خبر :574 
817 کلیک ها  پنج شنبه, 24 دی 1394 ساعت 09:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا