چشم طمع به سکوی پرتاب انتخابات؛

بنام شیراز،بکام دیگران/رای مردم شیراز با ناهار و شام و بریز و بپاش تغییر نمی کند

خورشید آنلاین

ثبت نام 285 دواطلب در حوزه انتخابیه شیراز و دورخیز برای تصاحب یکی از کرسی های سبز بهارستان فرصت ها و تهدید های فروانی را پیش روی مردم در این منطقه گذاشته است. ازسویی حضور برخی چهره های شاخص و شناخته شده در دو سبد اصلاح طلبی و اصولگرایی نوید بخش فراهم آوری زمینه برای حضور حداکثری و انتخاب آگاهانه فراهم کرده است و از سوی دیگر حضور برخی چهره ها هم موجب بروز اظهار نظر های مختلفی در رابطه با هدف اینگونه افراد برای اعلام کاندیداتوری از این حوزه انتخابیه کرده است.

اما آنچه بیش از هر چیز برای مردم در این حوزه انتخابیه اهمیت دارد این است که چهره هایی که راهی بهارستان دهم می کنند تا چه اندازه می توانند در نیل به اهداف سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و ... به شهرستان شیراز کمک کنند. از همین رو آنها که در انتخابات 1392 نیز رای خود را به اعتدال بصورت قاطعانه اعلام کرده اند پیش از این نشان داده اند که با نگاه قومی قبلیه ای و ... رای نخواهند داد. از همین منظر است که حتی کاندیدای تیز هوش اقوام در این دوره نیز همواره بر فراگیری اجتماعی و پرهیز از ابراز مباحث قومیتی با حفظ احترام اقوام تاکید کرده اند. اما حضور برخی افراد که عمدتا نامشان هیچ ارتباط معنایی با شهر شیراز نیز پیدا نمی کند عکس العمل های اجتماعی وسیعی را در پی داشته است. در این اظهار نظرها        می بینیم که عمده مردم بر این باورند که رای به نمایندگان مجلس از هر جناح و گروه که باشند باید در چارچوب نخبگی و خرد جمعی داده شود و با پرهیز از آزمون و خطا از هزینه آفرینی بیش از حد برای این شهرستان جلوگیری باید کرد.

از همین دیدگاه است که می بنیم حضور و ثبت نام برخی افراد که سابقه نمایندگی از سایر حوزه های انتخابیه دیگر در مجلس را دارند وبا واکنش های منفی روبرو شده است و عامه مردم و گروه های اجتماعی به دنبال روشنگری در مورد زمینه های حضور اینگونه افراد از حوزه انتخابیه شیراز برای رسیدن به مجلس دهم هستند.

تغییر حوزه انتخابیه یک نماینده مجلس

برای مثال پس از ثبت نام فردی که اکنون هم نماینده یکی دیگر از حوزه های انتخابیه در مجلس است ، از حوزه انتخابیه شیراز به یکی از بحث های داغ مجالس و محافل مختلف در مرکز استان تبدیل شده است. زمانیکه این نماینده مجلس در شیراز اقدام به ثبت نام کرد یکی از رسانه های محلی حوزه انتخابیه فعلی او با زدن یک تیتر درست که با نوستالژی تاریخی برای عموم مردم همراه است شادی مردم آن شهرستان را از رفتن این فرد ابراز کردند و خیلی زود مطلب به شیراز رسید. به سرعت این سوال در میان عامه مردم مطرح شد که فرد مورد نظر با کوله باری از وعده های رها شده در حوزه انتخابیه فعلی اش به چه دلیل به شیراز آمده و با رسیدن به نمایندگی مردم شیراز در مجلس به دنبال چه اهدافی است؟

ریزش رای وسیع، پله ترقی مناسبی برای جایگاه از دست رفته، پاک کردن سابقه اصولگرایانه

همین بحث ها و بررسی ها باعث شده است تا درست دو هفته پس از ثبت نام داوطلبان فرضیه های متفاوتی در مورد این فرد مطرح شود.

فرضیه اول: فرد مورد نظر که توانسته است دو دوره متوالی در حوزه انتخابیه فعلی خود نمایندگی مردم را عهده دار شده است به دلیل عدم عمل به وعده ها اکنون با ریزش رای وسیع در آن شهرستان روبرو شده است و ناچار و برای فرار از شکست از سیار رقیبان در این دوره به حوزه انتخابیه شیراز پنها آورده است تا با دادن وعده های جدید شانس خود را برای رفتن دوباره به بهارستان امتحان کند. بر اساس این فرضیه که با تیر هفته نامه محلی مد نظر هم همخوانی دارد اکنون مردم حوزه انتخابیه این نماینده مجلس از خروج او از آن شهرستان شادمان هستند و منتظرند تا ببینند رای نخبگی مردم شهرستان شیراز به این فرد اعتماد می کند و یا خیر!

فرضیه دوم: حوزه انتخابیه شهرستان شیراز به دلیل مرکزیت استان فارس از نظر نام و جایگاه ویژگی های خاص خود را هم در استان و هم در سطح ملی دارد از این رو می تواند پله ترقی مناسبی برای جایگاه از دست رفته این نماینده مجلس باشد. از سوی دیگر دو تن از نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در حال حاضر در هیات رییسه قرار دارند و گروهی بر این باورند که یدک کشیدن نمایندگی مردم از این حوزه انتخابیه توانسته است در لابی های بهارستان برای رسیدن به این جایگاه به آنها کمک کند. بنابراین نمایندگان برخی شهرستان های دیگر استان فارس هم که به دنبال جایگاه قوی در مجلس دهم می گردند می توانند از امتیازات این حوزه انتخابیه استفاده کنند و بتوانند سری در میان سرها بیرون بیاورند.بنابراین فرضیه نماینده مد نظر که کوچ از شهرستانی که وکالت مردمش را در حال حاضر به عهده دارد و ورود به حوزه انتخابیه شیراز تنها با هدف رسیدن به جایگاه استراتژیک نمایندگی مردم شیراز صورت گرفته است  چرا که در غیر این صورت اگر قرار به خدمت باشد از کوچکترین حوزه انتخابیه کشور هم می توان به نمایندگی مجلس رسید البته اگر شایستگی فرد با رای مردم که میزان است تایید شود.

فرضیه سوم: تغییر مواضع سیاسی با هدف پاک کردن سابقه اصولگرایانه نیز از دیگر فرضیه های است که در ذهن مردم شیراز مغز به مغز می چرخد. نشست خبری این نماینده مجلس که جهت گیری اصولگرایی او از روشنایی خورشید هم مشخص تر است حاوی نکاتی بود که این فرضیه را تقویت می کند. این نماینده مجلس در آن نشست خبری اعلام می کند از حمایت همه گروه های سیاسی و البته دو گروه جناح سیاسی اصلی انتخابات استقبال می کند و از سویی واکنش مناسبی را نسبت به نرفتن به لیست اصولگریان نشان نمی دهد که البته شنیده می شود  همین موضوع هم واکنش برخی صاحب نظران اصولگرایی را به همراه داشته است و امکان کنار گذاشتن او از جمع لیست چهار نفره اصولگرایان هم بسیار قوت گرفته است.

اگر به تشریح این مواضع بپردازیم آنگاه این سوال مطرح می شود که آیا تغییر حاصل شده در فضای سیاسی ناشی از انتخابات 1392 باعث شده تا این نماینده مجلس هم جهت وزش باد را تشخیص دهد و به دنبال نرمش هوشمندانه به سمت حامیان دولت برای گرفتن رای و رفتن دوباره به بهارستان باشد؟

فرضیه چهارم: استفاده از موقعیت ها و شرایط با اهمیت حوزه انتخابیه شیراز برای سایر مناطق فارس و استفاده از قدرت نمایندگی مردم این شهر برای اعمال نظر در مدیریت استان از دیگر فرضیه هایی است که به شدت در میان فعالان گروه های اجتماعی و سیاسی در مورد اهداف این نماینده مجلس از اعلام حضور در شیراز مورد بحث قرار گرفته است.

به نام شیراز به کام ...

 بررسی جملات به کار برده شده توسط این کاندیدای مجلس  و نماینده فعلی یکی از شهرستان های استان در نشست خبری نشان می دهد که فرد مذکور بر این اعتقاد است که جایگاه نمایندگی مردم شیراز بسیار با اهمیت تر و جایگاهی پر قدرت تر در سطح استان و کشور دارد و از امتیازات آن برای استان می توان استفاده کرد.وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در آن جلسه پیرامون دخالت در عزل و نصب های مدیران در استان آشفته     می شود و به شدت موضوع را تکذیب می کند و از سوی دیگر در ارتباط با عدم پاسخگویی به رسانه ها و افکار عمومی در حوزه انتخابیه فعلی اسش هم دست به تکذیب می زند. اما بررسی افکار عمومی شهروندان حوزه فعلی این نماینده مجلس که مقیم شیراز هستند و نخبگان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... استان نشان می دهد که تکذیب های پی در پی این نماینده مجلس هم نتوانسته است او را از نقطه نظرات منفی در رابطه با عملکرد ضعیف او رهایی دهد.

به هر حال آنچه حائز اهمیت است اینکه مردم شیراز همچون سایر نقاط استان و فارس رای شان از جنس نخبگی است و با شعار دادن، ناهار و شام دادن، بریز و بپاش های خاص روز های انتخابات نمی توان جهت رای آنها را تغییر داد چرا که بررسی رای آنها در انتخابات 1392 نشان می دهد که با ارزیابی شرایط کشور، استان ، شهر، منطقه و حتی جهان اقدام به اعلام نظر در قالب رای می کنند و این بدان معنی است که کوچ برخی چهره ها که سابقه نمایندگی مردم از سیار حوزه های انتخابیه داخل استان و یا خارج استان را دارند نمی تواند کمکی به رفتن آنها به بهارستان کند. از سوی دیگر اکنون سبد اصلوگرایی و اصلاح طلبی پر از چهره های ساخصی است که هم چهره های سناخته شده ای در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز هستند و هم گروه های های مختلف مهر تایید بر کارایی آنها می زنند و به نظر نمی رسد فرصت برای ارائه چهره از سوی برخی کاندیداهای مهاجر که هیچ قرابتی با شهر شیراز ندارند فراهم شود حتی اگر بیشترین مخارج انتخاباتی را برای خود در نظر بگیرند.

فرصت های طلایی، تهدیدات اساسی

واقعیت آن است که افراد دیگری که از سایر نقاط وارد انتخابات شیراز شده اند یا وابستگی نسبی و سببی با این شهر دارند، یا بخش عمده ای از زندگانی خود را در این شهر گذرانده اند؛ یا چهره ملی و شناخته شده در سطح کشور هستند که امکان کاندیدا شدن از سایر حوزه های انتخابیه را داشته اند اما ثبت نام آنها از حوزه انتخابیه شیراز یک فرصت طلایی را در اختیار مردم این شهرستان قرار داده است تا بتوانند با انتخاب آگاهانه وزن کشی قوی در بهارستان دهم داشته باشند. اما ورود چهره ای که هنوز ماموریتش در یک حوزه انتخابیه دیگر به پایان نرسیده و از یک حوزه انتخابیه جدید سودای صندلی های سبز  مجلس دهم را در سرمی پروراند ؛ حتی در نشست خبری خود عنوان می کند " من بیش از آنکه خود را متعلق به فلان شهرستان بدانم ، خود را متعلق به شهر شیراز می دانم"و یا در تاريخ  13 خرداد ماه 1394 در محل مجمع طلاب و فضلاي استاد فارس می گوید"من اگر از طرف شیراز هم مجلس بروم باز خود به خود نماینده .... هم هستم. چون .... جزو وجود من است. به نظرم نماینده مركز استان بودن معمولاً تأثیرگذاری بیشتری در استان خواهد داشت. نه در كشور. در كشور نماينده‌ي خاش و ايران شهر و نماينده تهران کسی که 8 هزار رأی به مجلس بیاید با کسی که با 2 میلیون رأی می‌آورد هر دو یک حق دارند و یک قدرت مانور دارند اما در مسائل منطقه‌ای و بخصوص استان کسی که در مرکز استان هست قدرت مانور بیشتری برای همه‌ي مسائل استان دارد." یک تهدید اساسی خواهد بود.

تناقض گویی های این فرد زمانی آشکار می شود که در نشست خبری اخیر خود عنوان می کند" مدیون مردم ....هستم اما خود را شیرازی می‌دانم."

وی با اشاره به نقاط قوت و ضعف و راهکارهای توسعه همه‌جانبه شیراز گفت: "مدیون مردم.... هستم که مرا نماینده کردند اما بیش از آن‌که در.... زندگی کرده باشم در دوران متوسطه و عالی در شیراز بوده‌ام و خود را شیرازی می‌دانم."

در همین حال چهره هایی که هنوز با خیابان های اصلی این شهر، بخش های سیاسی شهرستان، بافت جمعیتی، روستاها،کمبودها، فرصت ها و چالش ها هیچ آشنایی ندارند هم از شیراز ثبت نام کرده اند که  نه تنها نمی تواند یک فرصت طلایی باشد بلکه می تواند یک تهدید با هزینه از دست رفتن چهار سال آینده برای استان فارس و حوزه انتخابیه شهرستان شیراز باشد.

به هر حال انتخابات پیش رو در شرایطی صورت می گیرد که مرد در انتخاب خود قطعا فله ای عمل نخواهند کرد و بزرگان استان و شهر نیز همواره بر انتخاب آگاهانه مردم تاکید کرده اند. برای مثال نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز سه‌شنبه 22 ديماه در ديدار با روساي اصناف شهرستان شيراز، بر لزوم آنچه هرگونه جوسازي‌هاي انتخاباتي عنوان مي‌كرد، تاكيد كرد.

"آيت‌الله اسدالله ايماني گفت: در آستانه انتخاباتی بزرگ قرار داريم و دشمنان نيز در اين ايام مانند گذشته، توطئه خواهند كرد."

"وي با تصريح اينكه بايد همه از اتفاقات درس گرفته و مراقب باشيم، گفت: همه بايد در انتخابات دقت كنيم و نبايد اجازه دهيم كه با جوسازي فضاي آرام تحت‌الشعاع قرار گيرد."

"امام جمعه شيراز با اشاره به تعدد داوطلبان ورود به عرصه انتخابات، لزوم مراقبت بيشتري براي ممانعت از ورود كوتوله‌هاي سياسي و فكري به مجلس را متذكر و يادآور شد: کسی که وارد مجلس می‌شود باید از وزیر هم تخصص بیشتری داشته باشد زیرا قرار است نماینده مجلس بر فعالیت‌های وزیر نظارت کند"

بنابراین به نظر نمی رسد با انتخاب آگاهانه مردم فضا برای موفقیت برخی افراد که حتی در اظهار نظرهای متوالی خود هم نتوانسته اند نیت خود از حضور در شیراز را پنهان کنند و یا افرادی که به دلیل عدم شناخت از این شهر و حوزه انتخابیه مشخص است موفق نخواهند شد برای پیشرفت آن در مجلس کاری کنند ویا چشم طمع به سکوی پرتاب انتخابات در شیراز دوخته اند ،فراهم شود؛ آروزی بهارستان برای آنها دست نیافتنی خواهد بود.

شناسه خبر :567 
692 کلیک ها  چهارشنبه, 23 دی 1394 ساعت 11:26
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا