فرماندار داراب:

تلاشمان برگزاری انتخاباتی پرشور با حضور گسترده مردم است

عبدالرضا قاسمپور

خورشید آنلاین

فرماندار داراب با اشاره به اینکه فضای آرام و با نشاطی در این شهرستان حاکم است می گوید:  تلاشمان این است که با برنامه ریزی های صحیح شاهد حضور گسترده و پر شورمردم پای صندوق های رای باشیم.

بررسی صلاحیت کاندیداها  امروز رسمابه فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه های انتخابیه ابلاغ می شود این در حالی است که پیش از این اخبار غیر رسمی از تایید صلاحیت بیش از 90 درصد از نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس توسط هیات های اجرایی حکایت داشت.

عبدالرضا قاسمپوربا تاکیدبر این موضوع که در تایید و رد صلاحیت رعایت قانون و شرط حفظ بی طرفی ها رعایت شده است می افزاید: با توجه اهمیت دو انتخابات پیش رو لزوم برگزاری نشست های همدلی و همزبانی در شهرستان ضروری به نظر می رسید که با این نشست ها با حضور گروه های مختلف سیاسی در چند مدت اخیر برگزار شد.

وی  هدف از برگزاری این جلسات متعدد را  ترغیب مردم به  محضور ی گسترده عنوان می کند و می افزاید: برگزاری این جلسات ما را به فراهم کردن فضای سالم انتخاباتی کمک کرده است.

روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از 5 دی ماه با پایان نام نویسی ها آغاز و تا روز گذشته یعنی 14 دی ماه در هیات‌های اجرایی انجام شد،‌ بررسی صلاحیت‌ها طبق روال در هیات‌های نظارتی استانی، هیات مرکزی نظارت و شورای نگهبان صورت گرفته و امروز به  فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه های انتخابیه ابلاغ می شود که این حوزه ها مکلفند نظریه رد هیات اجرایی انتخابات را با ذکر استناد قانونی ظرف یک روز به داوطلبان ابلاغ کرده  و با سریع‌ترین وسیله به ضمیمه اسناد و مدارک به اطلاع هیات نظارت استان برسانند. بر اساس تبصره این ماده کسانی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته‌ حق دارند ظرف 4 روز از تاریخ ابلاغ به داوطلب، شکایت خود را مستدلا به هیات نظارت استان اعلام نمایند.

گزارش‌ها و شکایات واصله ظرف مدت 7 روز پس از پایان مهلت دریافت شکایت در جلسه هیات نظارت استان رسیدگی و نتیجه صورت جلسه می‌شود. چنانچه نظر هیات اجرای مبنی بر رد صلاحیت داوطلب، مورد تائید هیات نظارت استان نیز باشد، هیات نظرات مذکور موظف است در این خصوص، نظر هیات مرکزی نظارت را نیز کسب نماید. هیات نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیات مرکزی نظارت اعلام می کنند.

هیات نظارت استان پس از کسب نظر هیات مرکزی نظارت موظف است مراتب تائید یا رد صلاحیت کلیه داوطلبان را با استناد قانونی طی صورت جلسه ای به فرماندار یا بخشدار مربوط اعلام نماید. فرماندار یا بخشدار موظف است نظر هیات مرکزی نظارت، مبنی بر تایید یا رد صلاحیت داوطلبان را که از هیات نظارت استان دریافت کرده است، به نامبردگان ابلاغ کندتا در صورت اعتراض به رد صلاحیت خود،‌ کتبا به شورای نگهبان شکایت کند.

در صورتی که نظر هیات مرکزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت آنان مورد تایید هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه قرار گرفته است، داوطلبان می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم نمایند. شورای نگهبان 20 روز پس از اظهار نظر هیات مرکزی نظارت نظر قطعی و نهایی خود را در خصوص تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود.

اما قاسمپور به عنوان فرماندار مرکز حوزه انتخابیه داراب و زرین دشت به جلسه ای که روز گذشته با کاندیداها و مسئولان تبلیغاتی آنها در این دو شهرستان برگزار شده اشاره میکند و میگوید: در این جلسه که با حضور شورای تامین استان و اعضای شورای نظارت برگزاری شد در خصوص انتخابات و رقابتی سالم گفتگو و برنامه ریزی شد.

قاسم پور تصریح می کند: نسبت به دور گذشته انتخابات که 18 نفر ثبت نامی داشته ایم این دوره تعداد کاندیدا 30 نفر مرد و یک نفر زن است که از نظر مدرک تحصیلی 5 نفر مدرک دکتری، 23 نفر فوق لیسانس، 2 نفر لیسانس و یک نفر حوزوی هستند.

فرماندار داراب اضافه با بیان اینکه  شخصا بعد از ثبت نام کاندیداها از تمام آنها به این دلیل که پا به عرصه خطیر انتخابات گذاشته اند و احساس تکلیف کردند تشکر کردم می افزاید: بنا نیز در هیات اجرایی در خصوص تایید صلاحیت ها همین است که قانون رعایت و بی طرفی ها حفظ و همچنین بر اساس مقررات انتخابات عمل شود.

قاسمپور ابراز امیدواری می کند، با وجود تعدد کاندیداها از سلایق و گروه های مختلف و همچنین ایجاد فضای سالم انتخاباتی در شهرستان داراب در اسفندماه آتی شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور دراین شهرستان باشیم.

شناسه خبر :546 
463 کلیک ها  سه شنبه, 15 دی 1394 ساعت 11:35
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا