رییس سابق سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس:

تغییر در نگرش فارغ التحصیلان اشتغال تولید محور را محقق می کند

محمدحسین میر شکاری

خورشید آنلاین

دبیر انجمن بیمه کشاورزی فارس گفت: تسهیلات ارزان قیمت بانک‌ها، تسهیل روند صدور مجوز‌های لازم، تغییر در نگرش جوانان تحصیل کرده و متخصص و جویای شغل از پشت میز نشینی و شغل‌های دولتی به سمت اشتغال تولید محور می‌تواند وضعیت اشتغال در استان فارس را سامان دهد.

محمد حسین میر شکاری اظهار داشت: چنانچه توجه ویژه به پتانسیل همه بخش‌ها داشته باشیم و از توانمندی تمامی فکر‌ها و خرد جمعی در جامعه استفاده کنیم می‌توانیم با رفع موانع قانونی و از طریق قانونگذاری صحیح، قانون زدایی و نظارت بر عملکرد مسؤولان به ایجاد اشتغال و توسعه آن در استان فارس کمک کنیم.

دبیر انجمن بیمه کشاورزی استان ادامه داد: بخش‌های تولیدی استان، علی رغم ضعف‌های فنی و تخصصی، توانایی جذب نیروی متخصص را ندارند و جوانان نیز در بدو ورود به بازار کار علمی دارند که در تولید عملا کاربردی ندارد.

 وی افزود: به دلیل از عدم چشم انداز مناسب و برنامه ریزی کلان شاهد نبود همخوانی تخصص‌های موجود در جامعه با نیازهای بخش تولید هستیم و این یک ضعف بزرگ در عرصه اشتغال در استان فارس است.

این فعال اقتصادی صمن انتقاد از کمرنگی فرهنگ کارآفرینی و ایده‌پردازی اشتغال در جامعه عنوان کرد: بهبود این شرایط در استان نیاز به آموزش حرفه‌ای دارد تا با شناسایی عرصه‌های مختلف بتوانیم نیازهای جامعه را پوشش دهیم ودر کوتاه مدت و در هر منطقه‌ای و بصورت بومی سازی شده شغل‌های مختلفی را تعریف کنیم.

میر شکاری گفت: در کشورهای پیشرفته مردم تفکرحاکم بر اشتغال متخصصان را مدیریت می‌کند اما در کشور ما دولت همچنان مدیریت اشتغال را عهده دارد و همین موضوع به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل بیکاری در متخصصین است.

وی ادامه داد: در نتیجه این نوع تفکر در هیچ نقطه‌ای از استان سایت‌های اشتغال زا در عرصه‌های مختلف وجود ندارد و یا جوانان ما مدارک و تخصص حرفه‌ای مرتبط با بازار کار را ندارند.

رئیس سابق سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی فارس افزود: امروز می‌بینیم فارغ التحصیلان جوان با اشتیاق فراوان پس از اتمام دوران تحصیل به سمت بازار کار روانه می‌شوند اما به دلیل نبود شغل مرتبط نمی‌توانند در امرار معاش از توانمندی‌های علمی و تحصیلی خود استفاده کنند بنابراین اگر نتوانیم یک چشم انداز برای این نسل تعریف کنیم منابع انسانی جامعه به هدر می‌رود.

میر شکاری اذعان کرد: زنگ خطر بیکاری جوانان مستعد در نقاط مختلف به صدا در آمده است و اگر در مناطقی مثل شمال فارس که کشاورزی به عنوان اصلی ترین راه تلقی می‌شود مسایل مورد توجه قرار نگیرد قطعاً تبعات آن دامن گیر کل استان و جامعه خواهد شد.

دبیر انجمن بیمه کشاورزی فارس تصریح کرد: عدم همخوانی تخصص فارغ التحصیلان دانشگاهی با بازار کار از یک طرف و نداشتن برنامه مشخص برای به کارگیری جوانان با استعداد باعث شده است تا فارس با این جمعیت جوان در مناطق مختلف از جمله مرکز و شمال استان با بحران روبرو شود.

وی راهکار میان مدت رفع فاصله بین دانشگاه و تولید را افزایش توانمندی‌های اجرایی فارغ التحصیلان دانشگاهی با هدف افزایش بهره وری در تولید و افزایش راندمان کار دانست و عنوان کرد: با این راهکار می‌توان حداقل در میان مدت بخشی از مشکل اشتغال را رفع کرد تا از این راه عدم تطابق و همخوانی بین بخش‌های تولیدی و مراکز علمی و آموزشی به حداقل برسد.

رئیس سابق سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی استان خام فروشی را یک سم مهلک برای اقتصاد استان دانست و گفت: توجه به نقش صنایع تبدیلی می‌تواند به عنوان یک موضوع و یک برنامه با هدف ایجاد ارزش افزوده به کار آفرینان و صاحبان صنایع ارائه شود و استان باید برای صنایع تبدیل و ارزش افزوده با توجه به منابع فراوانی که در اختیار دارد برنامه داشته باشد.

می‌رشکاری ضمن انتقاد از نمدیریت فروش محصولات تولیدی در استان بیان داشت: بازاریابی و فروش باید به عنوان یک شغل ارزنده در اقتصاد استان ایفای نقش کند و اگر بخواهیم در این زمینه فعالیت کنیم باید جوانان بصورت حرفه‌ای آموزش ببینند تا ضمن کمک به کنترل تورم در جامعه و کاهش تصدی‌گری فرهنگ دلالیسم، بخشی از خلاء موجود در حوزه اشتغال را جبران کنند.

این صاحب نظر اقتصادی گفت: خوشبختانه شرایط برای توسعه صادرات و واردات و حتی اعزام نیروی متخصص کار به سایر کشور‌ها فراهم شده است و با راه اندازی بورس «ایده و تفکر حرفه‌ای» صاحبان اندیشه و طرح‌های تولیدی می‌توانند ایده‌های خود را به فروش برسانند.

میرشکاری بیان کرد: در این شرایط به جای آرزوی‌پردازی برای انجام کارهای بزرگ مثل پتروشیمی و فولاد و... می‌توان تمامی خانه‌ها و اماکن کوچک را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل کرد اما پیش از انجام این برنامه نیز باید شرایط را برای مشاغل خانگی و کوچک تسهیل کنیم.

رییس سابق نظام مهندسی کشاورزی فارس راه اندازی کارگاه‌ها و کارخانجات کوچک، ساده و زود بازده، در حجم انبوه را یک راهکار دیگر دانست و اضافه کرد: با توجه به نیاز سنجی مناطق مختلف استان سایت‌های اشتغال زایی در کوتاه مدت می‌تواند بخشی از نیازهای حوزه اشتغال را برطرف کنند و در کنار این برنامه‌ها می‌توان برای ایجاد کارخانجات بزرگ بر اساس شرایط موجود و به دور از بلند پرواز‌ها برنامه ریزی کرد و در میان مدت و دراز مدت به اشتغال کمک شایانی رساند.

شناسه خبر :501 
498 کلیک ها  دوشنبه, 23 آذر 1394 ساعت 15:07
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا