استاندار فارس:

استفاده از ظرفیت های اهل تسنن در مناسب مدیریتی حق آن ها است

سیدمحمدعلی افشانی

خورشید آنلاین

استاندار فارس گفت: آزادی در مذهب و دین یکی از شعارهای محوری حاکمان ما بوده است و زیست مسالمت آمیزی که امروز بین شیعه و سنی وجود دارد ریشه دینی و تاریخی دارد. 

سید محمد علی افشانی در ديدار علما و معتمدين اهل سنت استان اظهار داشت: با يك اتحاد و همدلي در كنار يكديگر زندگي مي كنيم و خوشبختانه شرايط نيز به گونه اي است كه اين مهم خيلي ريشه دار است.
استاندار فارس افزود: زندگي اين چنيني، مسئله اي تاريخي در ايران و به خصوص در فارس است همانگونه كه سعدي  بزرگ از اين سامان گفت: " بني ادم اعضاي يكديگرند     كه در آفرينش ز يك گوهرند"
وي ابراز داشت: اين نوع نگاه در كل تاريخ وجود داشته، حتي  زماني كه هخامنشيان بر بخشي از دنيا مديريت مي كرده اند باز همين نگاه را مورد توجه خود قرار داده اند.
مهندس افشاني گفت: خوشبختانه عليرغم همه ناملايماتي كه در منطقه خاور ميانه وجود دارد، مردم ايران اعم از شيعه و سني با اعتماد و اتحاد در كنار هم و به راحتي زندگي مي كنند.
استاندار فارس اظهار داشت: جاي خوشبختي و خوشحالي است كه در كل كشور خصوصاً در استان فارس امنيتي پايدار وجود دارد، در استانهاي ديگر بافت كمي متفاوت است اما اينجا يك در هم تنيدگي وجود دارد به خصوص در مركز استان و شهرهاي مختلف برادران شيعه و سني برادروار در كنار هم زندگي مي كنند.
وي ادامه داد: اين در هم تنيدگي هم ريشه در اعتقادات ديني مان دارد و هم ريشه در تاريخ اين سرزمين دارد و بيانگر اين است كه رفتارمان يا نشات گرفته از فرهنگ كهن ايراني است يا از فرهنگ ديني مان است.
مهندس افشاني با بيان اينكه در ايران سه فرهنگ وجود دارد اظهار داشت:  فرهنگ ايراني و فرهنگ مذهبي يا اسلامي كاملا مشخص است و فرهنگ صنعتي هم از زمان ورود نفت به ايران خصوصاً از زماني كه ابزار و تكنولوژي وارد كشور شد شكل گرفت.
وي ادامه داد: ابزارهاي صنعتي وقتي وارد مي شوند فرهنگ را نيز با خود خواهند آورد و خوشبختانه اين سه فرهنگ باهم در كنش هستند و در هم تنيده اند و ما هم برگرفته از اين فرهنگ در كنار هم زندگي مي كنيم.
استاندار فارس در ادامه سخنان خود بر اهميت رعايت حقوق شهروندي تاكيد كرد و ابراز داشت: به شخصه به حقوق شهروندي اعتقاد راسخ دارم و هميشه گفته ام اگر مبناي ما بعد از مسلمان بودن و ايراني بودن مسئله حقوق شهروندي باشد و اگر رعايت حقوق شهروندي به عنوان يك اصل پذيرفته شود خيلي راحت تر از اين، نه فقط شيعه و سني بلكه همه در كنار هم زندگي مي كنيم .
مهندس افشاني افزود: بين ساكن و شهروند تفاوت وجود دارد چرا كه ساكن حق سكونت دارد اما شهروند حق حكومت دارد، يعني هر شهروندي حق دارد در مناسب مختلف حضور داشته باشد .
استاندار فارس بر لزوم استفاده از انسان هاي پاك در مناسب مختلف مديريتي تاكيد كرد و گفت: از وجود كساني كه پاك هستند بايد استفاده شود و در فارس برادران اهل سنت را رصد مي كنم وليست آن ها را تهيه خواهم كرد و اين حق شماست و قطعا از چشم من پنهان نخواهد بود و از برادران اهل سنت استفاده خواهد شد تا منشا خير و بركت باشند.
وي ادامه داد:  از آنجا كه تجربه مديريتي در مناسب مختلف در دوران قبل در استان كم بوده است كار يك مقدار مرحله اي صورت مي گيرد.
استاندار فارس به تخصيص اعتبارات در استان اشاره كرد و افزود: اعتبارات بر اساس شاخص جمعيت و وسعت بايد توزيع شود و اين حقوق انسان ها مي باشد و براي من همه استان برابر است و براساس شاخص، اعتبارات را توزيع مي كنم و برايم مهم اين است تا هرجمعيتي به حق خودش  برسد.
 افشاني ادامه داد: اينجا همه انسان ها در حقوقي كه دارند با هم مساويند و اين حقوق مساوي ايجاب مي كند كه اعتبارات نسبت به جمعيت و وسعت  توزيع شود و من كنترل مي كنم كه تضييع حقي صورت نگيرد.
استاندار فارس افزود: ميزان مشاركت انسان ها در انتخابات و به طور كلي مشاركت در سرنوشت، نشانه توسعه يافتگي هر كشور است و به هر ميزان كه مردم  احساس مسئوليت اجتماعي بكنند و در تعيين سرنوشت خود مشاركت داشته باشند به همان ميزان بلوغ و رشد پيدا كرده اند.
وي گفت: در جوامع توسعه يافته قدرت انتخاب انسان ها بالاتر است و در اين جوامع قدرت انتخاب براي همه وجود دارد و هرچقدر توسعه يافته تر باشد قدرت انتخاب بيشتر است.
وي خطاب به اهل تسنن اظهار داشت: همانگونه كه در كشورحضور پرشور داريد در انتخابات هم نقش افرين باشيد و انشاا... بتوانيم در كنار هم قدم هايي را برداريم كه نهايتش خدا از ما راضي باشد و چه خوب است كه انسانها با عملشان اين را نشان دهند .
استاندار فارس افزود: عمل انسان ها نشان مي دهد كه باورهاي درونيشان چه هست و اساساً عمل،  برون زاي درون انسان هاست و اميدواريم هم ما و هم شما با يك نگاه عمل گرا قدم برداريم.
مهندس افشاني به جايگاه بالاي خيرين اشاره كرد و ابراز داشت: خيرين مهم ترين نقش را در عمران و آباداني كشور دارند و نبايد نگران اين بود كه چون خيرين وارد اين حوزه شده اند واعتباراتي كه هزينه شده، از سوي آن ها بوده است و دولت نقشي ندارد، بلكه بايد خوشحال بود و دولت هم بايد در قبال كمك خيرين كمك هاي افزون تري داشته باشد.
 استاندار فارس ادامه داد: البته من مدير هم بايد به اين نكته توجه داشته باشم، به خاطر اينكه مردم خودشان سرمايه گذاري مي كنند حق آنها كمتر پرداخت نشود.
وي افزود:  بايد مسابقه اي گذاشته شود تا به هر ميزان كه خيرين كمك مي كنند دولت كمكش را افزون كند تا بتوانيم از كمك مردمي بيشتر استفاده كنيم و مردم مشاركت بيشتري داشته باشند.
استاندار فارس گفت: در آموزش و پرورش بر اساس قانون هرچقدر كه خيرين كمك مي كنند به همان ميزان هم دولت كمك خواهد كرد.
 افشاني اظهار داشت: بايد هرجا كه مردم كمك مي كنند براي تشويق مشاركت آنها در عمران و آباداني حتما منابع دولتي را افزون كنيم تا اولاً فرهنگ نيك انديشي و نيك كرداري ترويج شود و ثانياً عمران آباداني سرعت گيرد چرا كه هم اشتغال ايجاد مي شود و هم فقر و نابرابري حذف  مي شود.
وي گفت: اين موضوع را در برنامه خواهم گذاشت كه هر كجا كه خيرين مشاركت كنند دولت هم كمك افزون كند، البته با رعايت اين نكته كه اگر جايي توسعه يافته تر باشد يك ضريبي كمتر از جاهاي كمتر توسعه يافته دارد چرا كه مردمي كه در امرار و معاش خود ناتوانند نمي توانند كمك كنند.

شناسه خبر :480 
419 کلیک ها  یکشنبه, 15 آذر 1394 ساعت 09:14
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا