زمستان می رود رو سیاهی برای کسی نماند

خورشید آنلاین

خورشید آنلاین-گرچه پیش بینی های ضدو نقیضی در خصوص میزان بارش و افت دمای زمستان پیش رو در کشوروطی یکی دو هفته گذشته دررسانه ها و محافل عمومی مطرح شده است، اماجاری شدن سیل  وکشته شدن تعدادی از هم وطنانمان در استانهایی که تعدادآنها از انگشتان دو دست نیز بیشتر است زنگ خطر رابرای مردم و مسئولین به صدادرآورده است.

ال نینو از کجا آمد؟

تنها چند روز پیش بود که "اداره ملی اقیانوس شناسی و هواشناسی آمریکا" (ان او ای ای)،طی گزارشی اعلام کرد، ال نینو در حال شکل گیری در قوی ترین حالت خود از سال 1950 میلادی یعنی زمان پیدایش آن تاکنون است. این پدیده طبیعی هر 2 تا 7 سال یک بار رخ می دهد و تا 6 الی 18 ماه ادامه دارد.

"مایک هالپرت"، معاون مرکز پیش بینی آب و هوا آمریکا در این خصوص گفت: ال نینو قوی تر از همیشه در راه است و تاثیرات عظیمی بر شرایط دمایی زمستان امسال در سراسر جهان خواهد داشت. نمودارهای دمایی حاکی از آن است که در فصل سرما شاهد جریان های برفی خواهیم بود. با این حال، فرکانس، تعداد و شدت این سوانح طبیعی را نمی توان در زمانبندی فصلی تعیین کرد.

وی افزود: پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابر این گزارش، گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو بر آب و هوای جهان خواهد بود. این پدیده زمانی رخ می دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرمتر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی ، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را نتیجه می دهد.

"عمر بادور"، دانشمند سازمان WMO نیز در این خصوص می گوید:در حالی که پیش بینی دقیق ناپداری ها و ناهنجاری های آب و هوایی پیش از فرا رسیدن فصل سرما بسیار دشوار است، آب و هوای غیر معمول زمستان پیش رو در کشورهای خاورمیانه تعجب آور نخواهد بود.

عمان و وضعیت فوق العاده

در حالیکه سازمان پیش بینی آب و هوایی کشور عمان با همکاری پلیس و نیروهای امدادی این کشور با اعلام این پیش بینی ، وضعیت فوق العاده اعلام کرده و خود را برای بارندگی شدید چهار ماه آینده آماده می کنند، برخی مسئولین سازمان هواشناسی این پیش بینی را رد می کنند و معتقدند که زمستان امسال چه بسا گرم تر از فصل برگ ریزان و سرمای سال گذشته باشد.

اظهار نظری که  با صدور اطلاعیه ای از سوی  سازمان مدیریت بحران کشور مورد تردید قرار گرفت.

سازمان مدیریت بحران کشوردراین  اطلاعیه‌ای به تمام سازمان‌های مسئول، در خصوص پیش‌بینی‌های لازم برای وقوع زمستان بسیار سرد، رخداد النینو و سیل شدید در کشور هشدار داد.

این اطلاعیه پیرو  نامه‌ وزیر نیرو در خصوص احتمال وقوع زمستان بسیار سرد و پدیده النینو در پاییز و زمستان امسال به ویژه در ماه‌های آبان و آذر همچنین بارش‌های زیاد و وقوع سیل شدید در کشور، صادر شد و در آن آمده بود ضروری است ضمن اطلاع رسانی به سازمانها و ارگان‌ها، برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای ارتقا، حفظ آمادگی، اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

شیرازو داستان تکراری آب گرفتگی معابر

هنوز دومین ماه از سومین فصل سال به نیمه نرسیده بود که بارش باران های سیل آسا لزوم بازنگری سازمان هواشناسی در نقشه ها و نرم افزارهای پیش بینی وضعیت هوا راتوسط کارشناسان این سازمان یادآوری کرد.

گرچه شیرازو استان فارس درلیست بارش های و راه افتادن سیلاب های اخیر نبوداما بارش نم نم پاییزی نهمین روز آبان ماه کافی بود تا زندگی شهری در این کلان شهر با اختلال همراه شود.

آبگرفتگی برخی معابر شهری،تصادف وسایل نقیله و ایجاد گره های ترافیکی و... تنها نشانه هایی از لزوم برنامه ریزی برای زمستانی است که بسیاری پیش بینی سخت بودن آن را می کنند.

و اما سئوال این است که آیا مدیریت بحران استانداری فارس و نهادهای های  مسئول دیگری همچون شهرداری این شهر تمهیدات لازم رابرای مواجهه با زمستان سرد و پربارش احتمالی کرده اند یا اینکه امسال هم همچون دو سال پیش  شهروندان باید خود را آماده مواجهه شدن با صحنه هایی نظیر شکستن ساقه و شاخه درختان این شهر زیر بار برف زمستانی کنند.

آیا داستان تکراری آب گرفتگی معابر شهری این کلان شهر امسال نیز تکرار خواهد شد؟یا اینکه مدیران تصمیم گیر استان فارس و شهر شیرازبا برنامه ریزی دقیق به پیشواز سرما و بارشی می روند که در صورت جدی بودن آن فارس قطعا یکی از استان های معین در بروز بحران احتمالی ناشی از آن خواهد بود.

شناسه خبر :388 
671 کلیک ها  شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 13:00
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا