رییس شورای هییات مذهبی استان فارس

هییات مذهبی همکاری لازم را با پاکبانان داشته باشند

رییس شورای هییات مذهبی استان فارس

خورشید آنلاین

رییس شورای هییات مذهبی استان فارس با اشاره به سنت پخت و تقسیم نذورات در ایام عزاداری ماه های محرم و صفراز هییات مذهبی خواست در راستای حفظ نظافت شهر همکاری لازم را با پاکبانان شهرداری داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هییات مذهبی استان فارس،مظفر مختاری نذر را تنها متغلق به دین اسلام ندانست و با اشاره به اینکه سنت نذر تقریبا در تمامی ادیان الهی وجود دارد افزود:آنچه که در کنار تمام سنت های نیک دین اسلام به آن توجه و تاکید شده است،رعایت نظافت و پاکیزگی است.

وی ریشه اطعام دادن وتوزیع  نذري را مربوط به سالهای نخست طلوع اسلام در سرزمین حجاز دانست و گفت:این سنت پسندیده  در آن سالها شيوه‌ي شيعيان براي مقابله با ستم‌هاي امويه و بني‌عباس بوده و‌در حقيقت براي حفظ هويت شيعيان صورت مي‌گرفته است .

مختاری افزود: جذبه ی اهل بیت (ع) با عث گردیده تا در طول تاریخ شاهد آن باشیم که در عزاداری های محرم برخی از ارامنه و زرتشتیانی که  به حضرت ابوالفضل(ع) و اباعبدالله الحسین(ع) ارادت ویژه ای دارند و هر ساله از قند و چای هیئت های مسلمان گرفته تا چند رأس گوسفند نذر می کنندو در این مراسم معنوی شرکت می کنند.

وی افزود: زمانیکه این سنت نیکوی مسلمانان مورد توجه ادیان دیگر قرار می گیردبجاست تا ما نیز با حفظ رعایت موازین بهداشتی در پاکیزه نگاه داشتن شهرمان ، ضمن عمل به سفارشات موکد دین مبین اسلام ،پاکبانان زحمتکش شهرداری را نیز در انجام وظایفشان یاری کنیم.

مختاری در بخش دیگری از سخنانش خطاب به شرکت کنندگان در مراسم های عزاداری ماه محرم نیز از آنها خواست تا برای داشتن شهری تمیز و زیبا با ایجاد یک فرهنگ اجتماعی از رها کردن ظروف نذورات در کوچه و خیابان ها جلوگیری کنند.

نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی شهر،داشتن شهری تمیز و زیبا را ازحقوق مسلم شهروندان دانست و ادامه داد: علیرغم عقاید پاکی که در ورای پخش شربت و شیرینی ، شله زرد، آش و حلوا وغذاهای نذری وجود دارد متأسفانه بعد از اتمام پخش نذورات، آلودگی سطح معابر و خیابانها با ظروف این نذورات  صحنه های آزار دهنده ای از زندگی شهری و شهروندی را ایجاد می کند که لازم است برای جلوگیری از بروز این صحنه ها در هییات مذهبی کار فرهنگی شود.

شناسه خبر :327 
408 کلیک ها  جمعه, 24 مهر 1394 ساعت 14:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا