مختاری خبر داد:

رونمایی از ۶سبک سینه‌زنی در اجلاس پیرغلامان

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    در این اجلاس همچنین از خانواده‌های شهید اسکندری، شیرعلی سطانی و نظیری به عنوان شهدای هیئات مذهبی و همچنین یک پیرغلام زرتشتی و خانواده آیت‌الله حسینی‌الهاشمی تجلیل خواهد شد.

دبیر استانی سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی از رونمایی ۶سبک سینه‌زنی در کارگاه‌های تخصصی این اجلاس در شیراز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اجلاس پیر غلامان حسینی (ع)،مظفر مختاری، دبیر استانی سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی امروز، 12 مهر در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز با اشاره به میزبانی استان فارس در این دوره از اجلاس گفت: در این دوره می‌توان دو برتری را نسبت به سایر دوره‌های اجلاس برشمرد.

وی افزود: یکی اینکه این کار به صورت مردمی صورت گرفت و شورای هیئات مذهبی به عنوان دبیر اجلاسیه وارد عمل شد و مدیریت آن را در استان به عهده گرفت و دوم اینکه با توجه به کثرت مسلمانان تشیع و تسنن در استان فارس، این اجلاس در دو شهر شیراز و لارستان برگزار می‌شود ضمن اینکه بحث علمی‌تر شدن کار نیز در این اجلاس دنبال شد.

مختاری با بیان اینکه در راستای این اجلاس کمیته‌های مختلفی نظیر تشریفات، برنامه‌ریزی، تدارکات، فرهنگی، روابط عمومی، اداری مالی و علمی تشکیل شد، گفت: کمیته علمی این اجلاس در شیراز و قم تشکل شد که طی آن 100 مقاله از پژوهشگران سراسر کشور دریافت کردیم و از این میان 15 مقاله برتر انتخاب شده که به‌صورت کتاب در مراسم افتتاحیه اجلاس رونمایی شده و تقدیم میهمانان خواهد شد.

رئیس شورای هیئات مذهبی فارس همچنین از برپایی 6 نمایشگاه در حاشیه این اجلاس خبر داد و گفت: نمایشگاه اقلام عزاداری که هم‌اکنون حرم شاهچراغ(ع) برپا شده است، صنایع دستی هنرهای مقدس، فعالیت عتبات عالیات، کتب خطی و قرآنی و نمایش قرآن‌‌های نفیس و خطی، نمایشگاه خوشنویسی تحت عنوان «مشق عشق» و نمایشگاه نقاشی و تابلوهای عاشورایی با حضور150 تابلوی عاشورایی از جمله این نمایشگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه سبک سینه‌زنی قطاری شیراز نیز در این اجلاس ثبت ملی می‌شود، گفت: کتاب عزاداری سنتی در فارس نیز گردآوری شده و چاپ و توزیع می‌شود و به طور کلی از 6 سبک سینه زنی در مراسم‌های تخصصی این جلاس رونمایی خواهیم کرد.

مختاری همچنین از نواختن زنگ عاشورایی با ندای «لبیک یا حسین» در صبح روز چهارشنبه، 15 مهر همزمان با افتتاحیه اجلاس در مدارس استان فارس خبر داد و گفت: برگزاری مسابقه انشای عاشورایی ویژه دانش‌آموزان نیز از دیگر برنامه‌های جنبی این اجلاس است.

رئیس شورای هیئات مذهبی فارس در ادامه به فعالیت‌های انجام شده در رابطه با استقبال از پیرغلامان حسینی از فرودگاه شیراز اشاره کرد و گفت: در این راستا گروه سرودی متشکل از 35 مداح استانی تشکیل دادیم تا برای خوشامدگویی در فرودگاه حضور یابند و علاوه بر این یک کاروان نمادین از شاهزاده قاسم به طرف حرم شاهچراغ(ع) در روز افتتاحیه حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این اجلاس در لارستان طی روزهای 12 و 13 انجام می‌شود، گفت: 110 پیرغلام حسینی از تهران به لارستان می‌روند و در این مراسم شرکت می‌کنند که در این شهرستان نیز امام جمعه و فرماندار آن سخنرانی کرده و در نهایت در بعدازظهر روز 13 کارگاه تخصصی عزاداری برگزار خواهد شد و در نهایت میهمانان راهی شیراز خواهند شد.

مختاری با بیان اینکه پیرغلامان حسینی شرکت کننده در این اجلاس به عضویت خادم افتخاری حرم شاهچراغ(ع)  در می‌آیند، گفت: مراسم غبارروبی حرم مطهر و لاله‌گردانی خدام نیز از برنامه‌های جانبی این اجلاس خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این اجلاس همچنین از خانواده‌های شهید اسکندری، شیرعلی سطانی و نظیری به عنوان شهدای هیئات مذهبی و همچنین یک پیرغلام زرتشتی و خانواده آیت‌الله حسینی‌الهاشمی تجلیل خواهد شد.

شناسه خبر :314 
532 کلیک ها  دوشنبه, 13 مهر 1394 ساعت 12:18
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا