رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس در همایش صلح جهانی:

نباید با ناآگاهی در مسیر دشمن که همان ایجاد محدودیت فکری و عملی کشورمان است حرکت کنیم

بهمن حاجات نیا

خورشید آنلاین
  • لید خبر: مظلومیت اصلاح طلبی ریشه در تاریخ دارد و از قیام امام حسین(ع) آغاز شد
حق گفت و گو  و گفتمان نباید از  دلسوزان نظام گرفته شود
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس با انتقاد از وجود برخی نگاه های بسته در درون کشور گفت:نباید شرایط را بگونه ای پیش ببریم که حق  ایجاد گفتمان ها و گفت و گو های درون چارچوب نظام از دلسوزان آن گرفته شود.
بهمن حاجات نیا در همایش صلح جهانی که با حضور معصومه ابتکار ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در شیراز برگزار شد ریشه مظلومیت گفتمان اصلاح طلبی را تاریخی دانست و گفت: وقتی به تاریخ نگاه می کنیم می بینیم که امام حسین(ع) هم به عنوان بنیانگذار تفکر اصلاح در ساختارهای مختلف با محدودیت هایی روبرو شد و این تنگناها از زمان قیام ایشان وجود داشته است.
وی ادامه داد: در دوران حاضر که گفت و گو و مشورت پذیری به عنوان یک اصل در اداره امور از سوی جوامع مختلف انسانی پذیرفته شده است زیبنده نیست که برای برگزار حتی یک همایش و یا نشست هم اندیشی حتی با موضوع صلح جهانی هم دست اندرکاران امور با چالش روبرو شوند.
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس تصریح کرد: اصلاح طلبان در تاریخ نظام شکوهمند انقلاب اسلامی همواره از پیش قراولان تقکر اسلامی بوده اند و در برهه هایس حساس پیش از انقلاب و پس از انقلاب همواره در صف مقدم دفاع از آرمان های  امام رحال (ره)  قرار داشته اند اما برخی افراد که خواستگاه فکری آنها مشخص نیست می خواهند با هر ابزاری این دلسوزان نظظام را از دایره نظام اسلامی خارج جلوه دهند!
وی عنوان کرد: تلاشگران تولد نظام اسلام ایران از پیش از انقلاب اصلاح طلبان ناب بوده اند و افرادی مانند سرکار خانم ابتکار طلایه داران استکبار ستیزی در تاریخ ایتن انقلاب هستند. چرا عده ای به خود احازه می دهند که چاپ هواداری از استکبار را به اصلاح طلبان بچسبانند!!!؟
حاجات نیا ادامه داد: یکی از اصول پذیرفته شدن در قانون اساسی اداره شکور با تضارب آرا و مشورت پذیری در چارچوب های نظام است. چرا عده ای دانسته و یا ندانسته سعی می کنند تا گروهی که ریشه در انقلاب دارند را از روند اداره کشور کنار بگذارند و خارج از دایره نظام معرفی کنند!!!؟
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس بیان داشت: متاسفانه ای عده ای ندانسته با محدودیت و ممنوعیت برخی از چهره هایی که از قبل از انقلاب همراه همیشگی امام(ره) و تفکرات انقلابی ایشان بوده اند در مسیر خواست دشمن حرکت می کنند. بی شک اینگونه حرکت ها به عنوان رگ برنده دشمت در ایجاد نفاتق داخلی استفاده خواهد شد بنابراین نباید احازه دهیم که دلسوزان واقعی نظام از چارچوب های آن طرد شوند و کنج غربت برگزینند!
وی گفت: دستگاه های مختلف در درون نظام مقدس جمهوری اسلامی اید شرایطی را فراهم کنند تا از مشورت و حضور اصلاح طلبان واقعی که تاریخ مبارزات انقلابی آنها به دهه 40 باز می گردد استفاده شود و بناید با ناآگاهی در مسیر دشمن که همان ایجاد محدودیت فکر و عملی کشورمان است حرکت کنیم.
حاجات نیا افزود: آنچه مسلم است جامعه و بخش اعظم آن این شیوه و روش را نمی پذیرند و نشانه های آن را در انتخابات 1394 می توان دید که لیست امید به عنوان لیست واحد اصلاح طلبان هرجا که امکان حضور در عرصه رقابت را داشت به عنوان پیروز بدون رقیب انتخابات شناخته شد .
وی ادامه داد: این بدان معنا است که تفکر اصلاح طلبی خواستگاهش بطن جامعه است و نمی توان آنرا با ابزارهای مختلف از حضور در عرصه های گوناگون حذف کرد.
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت خدمت علم به ایجاد صلح جهانی بیان داشت: بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های نو که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود اهدافی است که می توان ا " علم در خدمت صلح و توسعه" به آن رسید!
حاجات نیا گفت: بی شک بسیاری در جهان امروز به این نتیجه رسیده اند که علم باید بتواند از درد و رنج بشر بکاهد و این تضمین نخواهد شد مگر آنکه دانش از همراهی اخلاق برخوردار باشد.
وی افزود: هدف اصلی علم باید صلح و توسعه باشد اما توسعه علمی و اقتصادی صرف، بدون در نظر گرفتن اخلاق به این نتیجه منجر نخواهد شد از همین منظر جهت‌دهی علم به سوی کاستن از مشکلات بشرحائز اهمیت است. اگر علم در ارتباط با ظرفیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نباشد، دردی از مردم دوا نخواهد کرد. اگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی  تنها به دنبال رتبه‌بندی‌های بین‌المللی باشند و معیارهایی را انتخاب ‌کنند که لزوماً در مسیر توسعه کشورشان باشد ، آنگاه نه علم کارآمد است و نه عالم توانسته است به جایگاه حقیقی خود دست یابد.
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس  تصریح کرد: بنابراین جهان برای پایان دادن به جنگ انسان با انسان و جنگ بشر با طبیعت پیرامونش به عالمان، خردمندان و دانشمندانی نیاز دارد که موضوع صلح، پایه اصلی تفکرات آنها باشد.
وی اظهار داشت:  اما صلح باید برای تبدیل شد به ملکه ذهن انسان ها در بستری مناسب رویش کند و این بستر تنها می تواند در خاک حاصخیز گفتگو فراهم شود.
حاجات نیا گفت: تفکری که گفتگو را جایگزین تحجر، تقابل و درگیری کند بی شک می تواند پشتوانه بشری بی نظیری برای خود فراهم نماید و اگر ابزار گفتمان در اختیار علم قرار نگیرد آنگاه بی شک از اکتشافات دانشمندان بهره ای جز جنگ عاید ملت ها نخواهد شد.
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس  عنوان کرد: خوشبخاته تفکر اصلاح طلبی مفتخر است که به عنوان پیش قراول صلح جهانی قبل از آنکه سازمان هایی مانند یونسکو به دنبال به کار گیری گفتمان در بهره برداری از علم به منظور ایجاد صلح جهانی بانشد پیش از ورود به قرن حاضر با بهره گیری از نبوغ بنیانگذار تفکر اصلاح طلبی جهموری اسلامی ایران، پیشنهاد " گفتگوی تمدن ها " را به جامعه جهانی عرضه داشت و ملت ایران برای همیشه در تاریخ ،  افتخار پرچم داری صلح جهانی در قرن 21 را به همراه خواهند داشت.
وی افزود: برای آنکه بتوانیم جامعه ای سرشار از آرامش داشته اشیم باید قبل از هر چیز اهل گفتگو باشیم. انسان و انسانیت به گفتمان و گفتگو پایدار است و حذف آن چیزی جز جنگ، درگیری، نزاع، منیت و خودپسندی به دنبال نخواهد داشت . صلح میوه درخت پر بار گفتگو است و علم می تواند ابزاری برای پر بار کردن این درخت باشد.
حاجات نیا تصریح کرد: گفتمان اصلاح طلبی مفتخر است که قبل از هر چیز نقد پذیری، مشورت پذیری،پذیرفتن نگاه مخالف بدون برخورد قهری ، تحریم، حصر و ... را به دنیا و جامعه ایرانی اسلامی کشورمان هدیه داده است. پشتوانه عظیم اجتماعی این گفتمان بی شک  ریشه در همین موضوع دارد که اصلاح طلبی از بُن انسانیت ریشه گرفته و نهال آن روزها امروز به درختی تنومند تبدیل شده است. این درخت ریشه های اصلی اش در دین مبین اسلام پرورش یافته  چنانکه می بینیم پیامبر اکرم (ص) پیامبر صلح و دوستی است.
رییس شورای هماهنگی جهه اصلاحات فارس  گفت: حال باید پرسید گفتمانی که ریشه اصلی آن در دین اسلام و سیره ائمه اطهار پرورش یافته و در دوران حاضر نیز توسط سایر ملت ها پذیرفته شده و پیشنهاد گفتگوی تمدن ها به عنوان سرفصل رفتاری قرن حاضر در جهان انتخاب می شود آیا شایسته است که در خواستگاه اصلی خود که کشور عزیز ایران اسلامی است محجور باقی بماند!!!!
حاجات نیا در پایان تاکید کرد: بی شک این گفتمان تنها راه برون رفت از تمام مسایل و مصائب داخلی و خارجی است و بهره برداری از آن می تواند نوش داروی کشمکش های هر جامعه ای باشد !!! حال چه آن مسایل مربوط به مصائب داخلی یک کشور شود و یا مسائل بین المللی و جهانی را در بر بگیرد!!!
شناسه خبر :2711 
902 کلیک ها  جمعه, 21 آبان 1395 ساعت 14:21
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا