مدیر اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس:

110 هزار تبعه افغانی در فارس کارت اقامت دارند/6 هزار اتباع افغانی دارای بیمه سلامت هستند

خورشید آنلاین
به گزارش خبرنگار خورشید آنلاین از شیراز، محمدرضا تدین به بهانه روز جهانی پناهنده گفت: یکی از مولفه های اصلی زندگی انسان امنیت است و زیر مجموعه آن امنیت اجتماعی، اقتصادی  و سیاسی می باشد که اگر با نا ملایمات این امنیت به خطر افتد انسان ها مجبور به ترک محل زندکی خود و جا بجایی می شوند و پناهندگی را بر می گزینند و ما شاهد هستیم که در سال های گذشته کشور های همسایه ما به ویژه کشور افغانستان همواره مشکلاتی و نا بسامانی هایی  داشته که باعث شده بخشی از این افراد به جامعه ما پناه آورند و جمهوری اسلامی ایران و مردمش که رفتارشان متاثر از تعالیم دینی می باشد با آغوش باز از این پناهندگان استقبال کردند.
 
وی تصریح کرد: تا کنون کمک های خوب و شایان توجهی به مهمانانی که در کشور ما حضور دارند شده است که مهمترین آنها امنیت روحی و روانی آنها می باشد که مطابق با قوانین کشور برای پناهندگانی که به صورت مجاز در کشورمان اقامت میکنند حتی شرایط اشتغال فراهم میشود.

 وی افزود: در قانون کار  کشور ما موادی به موضوع اشتغال اتباع بیگانه اختصاص دارد که متولی آن وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی است که برای اشتغال اتباع بیگانه ای که دارای اقامت مجاز می باشند اختصاص دارد.

محمد رضا تدین تصریح کرد:علیرغم کارهای تخریبی که هموار قدرت های استکباری بر علیه ما داشتند اما کمک های اساسی  جمهوری اسلامی ایران با پناهندگان افغان باعث شده یک نام نیک و کارنامه موفق در عرصه ای بین المللی و حقوق بشری داشته باشیم.
 
وی افزود:در سال های گذشته همزمان با برنامه اقامت و  آمایش کار های خوبی صورت گرفته که از جمله انها بحث آموزش فنی و حرفه ای اتباع افغانی بوده است که تا  سال گدشته نزدیک به 400 نفر آموزش دیده اند که این ها می توانند در اشتغال خانواده هایشان و حتی بازگشت به کشورشان از این آموزش ها استفاده کنند.
 
وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تحصیل اتباع افغان گفت:در حال حاظر نزدیک به 110 هزار اتباع افغانی مجاز در استان فارس زندگی میکنند که دارای کارت اقامت می باشند و نزدیک به 27 هزار دانش آموز افغانی در کل استان فارس تحصیل میکنند
وی همچنین افزود : 6 هزار  از اتباع افغانی دارای بیمه سلامت می باشند که این کار هم کاری جدید در دولت تدبیر و امید می باشد که هماهنگی مناسبی در این مورد بین وزارت کشور وزارت بهداشت و کمیساریای عالی سازمان ملل صورت گرفته است.
 
محمردضا تدین در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل و وزارت کشور افزود:در دولت تدبیر و امید با توجه به  اهتمام بیشتر به ارتباط بین المللی شاهد انسجام و همکاری بیشتری با کمیساریای سازمان ملل هستیم و شاهد کمک های حمایتی آن ها از اتباع افغان می باشیم که این کمک ها هم به صورت حمایتی و هم به صورت مالی می باشد.
 
در ادامه آقای الکساندر مسوول دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در شیراز با اشاره به همکاری فعال با دولت ایران در زمینه حمایت از اتباع افغان گفت:برای حمایت از افغان ها   در 3 بخش آمورش بهداشت و معیشت با دولت ایران همکاری داریم به عنوان مثال برای ساخت مدرسه و کمک مستقیم مالی به پناهنده ها همکاری داشته ایم.
وی گفت:بیشترین حمایت از افغان ها  را دولت و مردم ایران انجام می دهند و ما بر خلاف تبلیغات بین المللی خود شاهدی بر این ماجرا هستیم.
شناسه خبر :1162 
789 کلیک ها  چهارشنبه, 02 تیر 1395 ساعت 06:07
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا