مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس خبر داد؛

استان فارس در پیمایش سرمایه اجتماعی کشور رتبه نخست را دارد

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به کسب رتبه اول استان فارس در پیمایش سرمایه اجتماعی در کشور، برخی فسادهای مالی در دوره گذشته را از جمله عوامل مؤثر بر کاهش این سرمایه در کشور عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خورشید آنلاین از شیراز،سید علی‌محمد موسوی گفت: تقریباً در تمام دنیا اینکه سرمایه‌های فیزیکی و طبیعی به‌تنهایی نمی‌توانند اساس یک توسعه پایدار قرار گیرد یک امر پذیرفته‌شده است و در کنار آن‌ها سرمایه‌های دیگری از جمله سرمایه بسیار مهم اجتماعی، در روند توسعه‌ی همه‌جانبه بسیار کلیدی و حائز اهمیت است.

وی افزود: «نگاه سرمایه اجتماعی در جامعه می‌تواند مانند نبض در بدن انسان قلمداد شود؛ این نبض می‌بایست مرتباً کنترل شود تا هرجا که نیاز به اصلاحاتی در آن احساس می‌شود به‌راحتی شناسایی و اصلاح شود.»

این مسئول با اشاره به آغاز طرح پیمایش سرمایه اجتماعی در دولت یازدهم، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید با این نگاه که لازمه یک موفقیت ماندگار، پشتیبانی مردم با استفاده از مؤلفه‌های آن یعنی جلب اعتماد، افزایش میزان مشارکت و در نتیجه حصول رضایت‌مندی مردم است، در سال 93 پیمایش ملی سنجش سرمایه اجتماعی را در سطوح خُرد، میانی و کلان انجام داد تا از این طریق جایگاه نظام و دولت در منظر ملت مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه آخرین پیمایش در این زمینه مربوط به سال 83 بوده، اضافه کرد: متأسفانه در یک دهه اخیر هیچ آماری راجع به این موضوع گرفته نشده در حالیکه چنین سرشماری و پیمایشی به‌صورت سالیانه در دنیای امروز انجام می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در ادامه با اشاره به موفقیت فارس در سطح کشوری، گفت: خوشبختانه بر پایه نتیجه پیمایش سال 93 که در چهار حوزه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی اجرا شد، استان فارس در سرجمعِ سطوح مختلف سرمایه اجتماعی در بین 31 استان کشور مقام نخست را حائز شده است؛ همچنین در زمینه میزان امیدواری نسبت به حل مشکلات توسط مسئولان دولت و نظام نیز پس از استان قم، دومین استان امیدوار کشور لقب گرفت.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا رتبه اول فارس در سرمایه اجتماعی خود را به روشنی نشان نمی‌دهد، تصریح کرد: در مورد نتیجه این پیمایش نباید نتیجه‌گیری کنیم که وضع سرمایه اجتماعی ما ایده‌آل است؛ آن‌چه که مطرح شده رتبه استان فارس در مقایسه با سایر استان‌های کشور است که یقیناً مواردی مانند نرخ مشارکت بالای مردم این استان در انتخابات اخیر و اجرای طرح تحول سلامت توسط دولت تدبیر و امید می‌تواند یکی از دلایل برتری نسبی استان فارس در سطح کشور محسوب شود.

موسوی نگاه عالمانه نسبت به مسائل حساسی همچون حوزه اجتماعی را زمینه‌ساز هوشیارشدن مردم و مسئولان نسبت به جایگاه واقعی نظام و ملت دانست و گفت: بنا شد این پیمایش مرتباً انجام شود و از همین رو هم سال گذشته موج دوم پیمایش را با با یک تفاوت یعنی استفاده از مقطع شهرستانی به‌جای مقطع ملی-استانی آغاز کردیم و در روزهای اخیر پیمایش وضعیت فرهنگی اجتماعی در 29 شهرستان استان را نیز به انجام رسانیده‌ایم.

تأثیر فساد مالی و اختلاس‌های گذشته در کاهش سرمایه اجتماعی

این مسئول حوزه اجتماعی در بخش دیگری از اظهارات خود به یک نکته مهم اشاره کرد و اظهار داشت: در این پیمایش‌ها متوجه شدیم که بحث‌های فساد مالی و اختلاس‌ها در دوره‌های گذشته که مدت‌ها سوژه اول بحث‌ها بود به‌صورت معناداری آسیب‌های قابل توجهی به سرمایه اجتماعی و اتحاد و رضایت‌مندی گذشته مردم نسبت به نظام وارد آورده است؛ متأسفانه اکنون نیز برخی بزرگ‌نمایی‌ها در بحث فیش‌های حقوقی و پرداخت‌های خارج از عرف یقیناً تأثیر خود را بر کاهش بیشتر این سرمایه اجتماعی بر جای خواهد گذاشت.

موسوی در عین حال تصریح کرد: با این وجود نباید فراموش کنیم که حقوق‌های بالای تعدادی از مدیران مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه نتیجه‌ی قانونی بود که در سال‌های نخست دولت نهم تحت عنوان نظام مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسید و در پی ناهماهنگی‌های فراوان در آن مقطع، رسمِ پرداخت‌های نجومی باب شده بود و تا ماه‌های گذشته دنباله‌ی آن در برخی نهادها ادامه داشت.

وی ادامه داد: در حالیکه بهترین و اصولی‌ترین موضع را در این زمینه، شخص رییس‌جمهوری گرفتند و فوراً دستور بررسی و اصلاح این فیش‌ها و برگرداندن مبالغ پرداختی به بیت‌المال را صادر کردند اما برخی همچنان دانسته یا نادانسته از این موضوع بهره‌برداری سیاسی خود را می‌کنند؛ به‌طوری‌که ظرف 5 روز تیتر اول یکی از روزنامه‌های کشوری به این موضوع اختصاص یافت غافل از اینکه این حرکت اغراق‌آمیز عملاً یک سرمایه‌سوزی مهم تلقی می‌شود.

این مسئول تأکید کرد: در این زمینه لازم است خارج از هیاهو بررسی‌های دقیق و عادلانه انجام گیرد و حساسیت به‌حق مردم نسبت به این موضوعات در نظر گرفته شود ولی در عین حال هرگز نباید سرمایه ارزشمند اجتماعی را قربانی رقابت‌های سیاسی و جریانی کنیم.

موسوی در پایان سرمایه اجتماعی را به آبروی افراد جامعه تشبیه کرد و گفت: این سرمایه گرانبها با یک تلنگر می‌تواند از بین برود اما جمع‌کردن مجدد آن سالیان سال و با کار و تلاش و خدمت بی‌وقفه به طول خواهد انجامید؛ بنابراین می‌بایست با جدیت هرچه تمام‌تر مراقب این سرمایه ارزشمند باشیم.

شناسه خبر :1155 
280 کلیک ها  چهارشنبه, 02 تیر 1395 ساعت 05:49
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا