علی رغم وعده مسئولان برای جلوگیری از کشت برنج در مزارع بالادستی سد درود زن و زیر دست سد ملاصدرا؛

 نشاء ها برای شالی کاری در دشت های بحران زده فارس آماده باش خورده اند! خلف وعده با کشاورزان ممنوع

خورشید آنلاین

چند سالی است وضعیت منابع آبی برخی از استان‌های کشور با مشکلات جدی روبرو شده است. بیلان منفی بسیاری از دست‌های کشور نشان می‌دهد که وضعیت منابع آبی از خط هشدار رد شده است و زنگ خطر وضعیت قرمز در بسیاری از دشت‌ها به صدا در آمده است. در این میان استان فارس که روزگاری دشت‌های حاصلخیزش زبان زد خاص و عام بود نیز حال و روز خوشی ندارد و این اوضاع و احوال نامناسب را می‌توان از حال و هوای برکه‌های، چشمه ساران، دریاچه‌ها و تالاب‌های آن به خوبی دریافت.

*9 سال خشکسالی و حکایت سد ملاصدرا

از اواخر دهه هشتاد با سیاست اشتباهی که مدیریت ارشد این استان در آن زمان در دستور کار قرار داد توسعه کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و کار به جایی رسید که بدون اخذ مجوزات لازم و طی مراحل کارشناسی و دریافت نظرات اهل علم چاه‌های مجاز و غیر مجاز در دل زمین حفر شد. در آن روزگار خودکفایی در تولید گندم و اول شدن در تولید این محصول استراتژیک به سکوی افتخار مدیران وقت تبدیل شد. در واقع استان فارس منابع آبی خود دریا دریا از دست می‌داد تا نشان‌ها و مدال‌های افتخار را قطره قطره به دست بیاورد و حالا این سرزمین زر خیز نهمین سال خشکسالی خود را پشت سر می‌گذارد؛ چشمه‌سارانش یکی پس از دیگری خشک می‌شود؛ بیلان آبی دشت‌هایش پشت سر هم منفی می‌شود و وضعیت آن‌ها قزمز می‌شود؛ دریاچه پریشانش پریشان حال است و بختگان شور بخت شده است؛ دران زمان که کشاورزی و توسعه آن به تنها راه معیشت مردم فارس تبدیل می‌شود متأسفانه هیچ‌گاه مسئولان وقت به فکر استفاده از تکنولوژی، مکانیزه کردن کشاورزی و حفظ منابع آبی نبودند و تنها چشم به آسمان و رحمت الهی داشتند و حتی به منابع زیر زمینی هم توجهی نداشتند. اکنون در این استان عمق چاه‌ها در برخی نقاط از مرز 500 متر گذشته است و کاسبی حفاران غیر مجاز چاه‌ها که تجهیزاتشان از پیمانکاران شرکت نفت هم مجهز تر است رونق شبانه‌روزی دارد. کار این استان به‌جایی رسیده است که کشاورزان دست به تجمع می‌زنند و با این حرکت از مسئولان می‌خواهند تا ذخیره آبی سدها را برای ادامه کشت و زرع تابستانی آزاد کنند.

سد ملاصدرا همان سدی است که این بار موضوع چالش کشاورزان و مسئولان است. سد و نیروگاه برقابی ملاصدرا با هدف تأمین آب برای بهبود بهره‌برداری از اراضی کامفیروز تولید سالیانه ۱۷۰ میلیون کیلووات ساعت پیک، کنترل سیلاب‌های رودخانه کر و کاهش سیلاب‌های سرریزی از سد درودزن، رفع کمبود آب تحویلی به شبکه‌های وسیع زراعی در پایین دست سد درودزن و تأمین آب شرب و صنعت شهر شیراز، بر روی رودخانه تنگ براق در بخش سده ساخته شده است. گنجایش مخزن آن ۴۰۰ میلیون متر مکعب است و عملیات ساختمانی سد از سال ۱۳۸۱ شروع شد.

*نکات قابل توجه در نقطه نظرات استاندار فارس

در هفته‌ای که گذشت بازهم کشاورزان اراضی پایین‌دست کامفیروز و اهالی کربال سوژه رسانه‌ها شدند و بار دیگر سعی کردند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند. این صدا خیلی زود به گوش مدیران استانی رسید و بلافاصله مسئله در شورای کشاورزی استان مطرح شد اما خبرها و اطلاعات موجود از این جلسه و اظهارنظرها نماینده عالی دولت تدبیر و امید در فارس نشان می‌دهد که خبرهای امیدوارکننده‌ای برای کشاورزان معترض وجود ندارد.

در محاسبات به خوبی می‌توان نتیجه گرفت که استاندار فارس به نکات قابل‌توجهی اشاره می‌کند. او هم همچون کارشناسان به موضوع توسعه بدون قاعده و برنامه ریزی کشاورزی در استان فارس در دهه‌های اخیر به شدت انتقاد دارد. افشانی معتقد است اگر آبی وجود داشته باشد باید با ارزیابی‌های کارشناسانه و اولویت‌بندی به مصارف مختلف برسد. او تأمین نیاز آب شرب مردم منطقه را اولویت اصلی می‌داند و پس از آن به نظر می‌رسد کشاورزی در اولویت قرار دارد. با توجه به اظهار نظرها جسته‌وگریخته مسئولان امر در سازمان‌های مرتبط به نظر می‌رسد حجم آب ذخیره و فیروز شده در سد ملاصدرا کفاف کشاورزی را نمی‌دهد و تنها برای مصرف شرب مردم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

*موضع اولیه نماینده کشاورزان

در این میان علی دیلمی مسئول خانه کشاورز استان فارس و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران عنوان می‌کند: بالای این رودخانه سد درودزن برای مهار کردن آب‌زده شده که بعد از مدتی بدون برنامه سدی بالاتر از آن به نام سد ملاصدرا زدند؛ همین نگه‌داری سدها باعث شده که مقدار زیادی آب پشت این سدها بماند و استفاده آب از این رودخانه به عنوان حقابه کشاورز امکان‌پذیر نباشد و امروز کشاورزان این منطقه کشت کرده‌اند و آبی برای آن‌ها نیست.

دیلمی ادامه داد: اینکه آب سد برای شرب مردم نیاز است و آبی هم باید در سد بماند را قبول داریم اما مازاد بر این اگر ما یک سد داشتیم دیگر احتیاج نبود بگویند سد ملاصدرا 60 میلیون مکعب نگهداری کند و این آب در درودزن بود و صرف کشاورزی می‌شد.

مسئول خانه کشاورز استان فارس افزود: از طرف دیگر یکی از منابع آب رودخانه کر رودخانه سیوند بوده که سدی هم روی آن زدند و چند سال است که هیچ آبی پشت آن جمع نشده آن زمان تمام کارشناسان داخلی و خارجی اعلام کردند که این سد را نزنید اما زدند و حالا هم کسی نیست بپرسد که این سد نتیجه‌اش چیست!!!؟ و اکنون سدی که آب ندارد چطور نگهداری می‌شود و چطور برای سد سیوند که آب ندارد نگهداری نیاز نیست اما سد ملاصدرا باید 60 میلیون متر مکعب آب نگهداری شود؟

دیلمی بیان داشت: اکنون کشاورزان این منطقه بالاخره سی هزار هکتار کشت از مرودشت به پایین‌دست انجام داده‌اند و گندم در وضعیت بسیار خوبی است زیرا آب اولیه به آن‌ها داده‌شده است و بعد از این آب اول کشاورزان هکتاری یک میلیون تومان هزینه کردند بابت سم‌پاشی و کودپاشی و آبیاری؛ اگر همان آب اول را نمی‌دادند این مبلغ را هزینه نمی‌کردند حالا برای آب دوم میگویند آب نداریم!!! خسارت کشاورزان را چه کسی می‌دهد؟ چه کسی جوابگو است؟

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران تصریح کرد: مقداری آب مازاد در سدها وجود دارد که می‌توانند حدود ده هزار هکتار زمین را از مرگ نجات دهد و این ده هزار هکتار گندم حداقل پنجاه هزار تن تولید دارد و اگر این کار انجام نشود این تولید نابود می‌شود؛ خواسته ما این بوده که شما آب مورد نیاز برای نگهداری سد و آب آشامیدنی را حفظ کنید و مابقی آن را رها کنید تا کشاورزان استفاده کنند.

در همین زمینه استاندار فارس نیز با اشاره به اعتماد به نظرات کارشناس آب بیان می کند: مگر مي‌شود آبي پشت سدها وجود داشته باشد و مسئولان بدون دليل موجه و كارشناسي، آن را نگه‌دارند و به كشاورز ندهند.

 وی مشكلات كشاورزان گندم‌كار پائين‌دست سد درودزن را تأیید کرد و بر این باور است که تمام افرادی كه در حوزه‌هاي آب و كشاورزي حضور دارند، افرادي دلسوز هستند و منافع كشاورزان را دنبال مي‌كنند.

افشانی با اشاره به سفر دکتر نوبخت به فارس گفت: ایشان از نزدیک سد درود زن را بازدید کرده‌اند و در جریان تمام مشكلات ناشي از كم‌آبي و بي‌آبي كشاورزان بخش‌هاي كربال، خرامه، مرودشت و پائین‌دست سد درودزن هستیم.

وی اضافه کرد: در چند روز آینده جلسه‌ای در خصوص مشکلات این منطقه و مقدار آبی که در سد ملاصدرا موجود است، تشکیل خواهد شد، حتی یک گرم شلتوک هم در فارس نباید کاشته شود چرا که مهم‌ترین بحث آب شرب و آب صنعت است.

*اطلاعیه کرده بودیم که آب مورد نياز كشاورزي را نمي‌توانيم تأمین كنيم

در همین حال حسين صالح‌جهرمي معاون آب منطقه‌اي فارس نیز گفت: در ماه‌هاي پاياني سال گذشته طي اطلاعيه‌هايي اعلام كرده بوديم كه آب مورد نياز كشاورزي را نمي‌توانيم تأمین كنيم.

وي ادامه داد: با توجه به بارندگي‌هاي سال گذشته، جلسه‌اي در تاريخ 16 اسفند سال 94 برگزار و مقرر شد 100 ميليون مترمكعب آب از ذخيره سد درودزن، براي مصرف كشاورزي رهاسازي شود و همان زمان اعلام كرديم كه با انجام اين اقدام، 9 فروردين ديگر آبي براي رهاسازي باقي نمي‌ماند.

صالح‌جهرمي با تصريح اينكه براساس استانداردها، حجم ذخيره آب پشت سد درودزن نبايد از 330 ميليون متر مكعب كمتر شود، گفت: با توجه به اينكه سد درودزن بالغ بر 70 درصد آب شرب مرودشت و 50 درصد آب شرب شيراز را تأمین مي‌كند، اگر حجم ذخيره اين سد به كمتر از 330 ميليون متر مكعب برسد، كيفيت آب شرب تغيير خواهد كرد.

وي گفت: تاكيد بر رهاسازي 100 ميليون متر مكعب آب در سال گذشته، براساس پيش‌بيني‌ بارندگي در بهار بود اما پيش‌بيني‌ها محقق نشد و اكنون كل ذخيره آب موجود سد درودزن، 341 ميليون متر مكعب است و مي‌توان گفت از اين نظر روي خط بحران قرار داريم.

وي با تصريح اينكه كشت گندم انجام شده در اراضي آب‌خور سد درودزن، بسيار مطلوب است، گفت: ما هم مي‌دانيم كه رهاسازي آب براي مزارع گندم در اين فصل، ضروري است اما آبي براي رهاسازي وجود ندارد.

صالح‌جهرمي با تأیید وجود 80 ميليون متر مكعب آب ذخيره شده در سد ملاصدرا، گفت: حداقل آب ذخيره اين سد، 65 ميليون متر مكعب است يعني تنها مي‌توانيم 15 ميليون متر مكعب آب را از ملاصدرا رها كنيم.

معاون آب منطقه‌اي فارس تصريح كرد: از سال گذشته اقداماتي براي ممانعت از كشت شلتوك در اراضي پائين‌دست سد ملاصدرا انجام شده است، حتي اگر آب مازاد اين سد رها شود، توسط برخي كشاورزان در شلتوك‌كاري استفاده مي‌شود و آبي به سد درودزن نخواهد رسيد.

* کشاورزانی که  آماده کشت برنج می‌شوند

حالا و در شرایطی که منابع آبی کشاورزی در مناطق مطرح شده به چالشی اساسی برای استان در حال تبدیل شدن است از گوشه و کنار خبر می‌رسد که کشاورزان در بخش‌های از کامفیروز و دورود زن و بخش های زیر دستی سد ملاصدرا خود را آماده کشت برنج می‌کنند.

اخبار رسیده از برخی منابع محلی حکایت از آن دارد که این کشاورزان که مشخص نیست براساس کدام وعده خود را مهیای کشت دوباره برنج در استان بحران زده فارس می‌کنند حتی  نشاء های خود را آمده کرده‌اند و با آزاد سازی آب سد ملاصدرا بلافاصله کشت آب بر برنج را آغاز خواهند کرد. همین اخبار ضد و نقیض باعث شده است تا کشاورزان اراضی زیر دست سد دورودزن و مناطقی از جمله کربال نسبت به بدعهدی صاحبان مناسب حساس تر شوند و بصورت جدی موضوع را مورد پیگری قرار دهند.

حتی برخی از این کشاورزان سازمان‌هایی همچون آب منطقه ای را به بدعهدی و اجرای سیاست یک بام و دو هوا محکوم می‌کنند و مدعی شده‌اند با اعمال نفوظ برخی افراد و صاحبان قدرت قرار است آب موجود در پشت سد به مصرف کشت برنج برسد.

*اظهار نظرهای کشاورزان معترض

یزدان‌پناه، یکی از کشاورزان مزارع طلایی گندم با بیان اینکه، تأمین 90 درصد مواد غذایی مردم بر عهده کشاورزان است، گفت: طبیعی است که کشاورزی نسبت به صنعت و مصرف خانگی و آب شرب سهم بیشتری به خود اختصاص دهد.

وی افزود: مسئولان و مدیران دوره‌های قبل کارهایی را به صورت سلیقه‌ای و غیرکارشناسی انجام داده‌اند که مدیران حال حاضر آن را اشتباه می‌دانند، بسیاری از مدیران آینده هم کار مدیران فعلی را رد می‌کنند اما دود این اشتباهات به چشم مردم می‌رود.

این کشاورز گندمکار با اشاره به اینکه در گذشته تعداد زیادی چشمه پرآب از بالادست سد دروردزن وارد این سد می‌شد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که اجازه حفر غیر قانونی 500 حلقه چاه در کنار این چشمه‌ها توسط سازمان آب منطقه‌ای استان فارس داده شده و بابت ارائه این مجوزها مبالغی نیز دریافت کرده‌اند که این اقدام سبب کاهش چشمگیر آب ورودی به این سد شده است.

یزدان‌پناه با اشاره به اینکه سال‌ها پیش پیش‌بینی شده بود که جنگ آینده، جنگ آب است اما متأسفانه ما 5 سال پیش هم به این قضیه پی نبرده‌ایم، تصریح کرد: خطا از سازمان آب بوده اما تاوان آن را باید کشاورزان پس بدهند.

این کشاورز خسارت‌دیده با بیان اینکه استان فارس استان خشکی است عنوان کرد: درکجای دنیا دیده‌اید که در یک استان خشک اجازه شلتوک‌کاری داده شود.

وی با اشاره به هدف نهایی این اتفاقات اظهار داشت: مگر هدف جز این است که دست ما برای گندم جلوی دشمنان خود دراز نشود، مگر می‌‌شود کشاورزی با قدمت 2 هزار و 500 سال را حذف کرد و جایگزینی برای آن تعریف نشود.

*جواب مشکلاتمان را با تماس با پلیس 110 دادند

این کشاورز بیان کرد: پس از اینکه کشاورزان در مقابل سازمان آب‌ منطقه‌ای استان فارس تجمع کردند جواب مشکلات خود را در سازمان آب با زنگ زدن به پلیس 110 توسط مسئولان این سازمان گرفتند.

یزدان‌پناه با بیان اینکه سازمان آب یک بام دو هوا کار کرده است، تصریح کرد: تلاش ما بر این است که حق به حق‌دار برسد و عدالت رعایت شود، چرا آب برای گندم ما که دو بار بیشتر آب لازم دارد نیست اما برای شلتوک‌کاری آب را نگه می‌دارند که شش ماه در سال آب لازم دارد؟

وی با تأکید بر اینکه اگر تا دو روز آینده به گندم‌های این کشاورزان آب برسد امیدی به حفظ محصول گندم کشاورزان هست اما اگرتا یک هفته آینده آب نرسد کشاورزان بیش از 100 میلیارد تومان خسارت می‌بینند خاطرنشان کرد: کمتر از یک هفته فرصت باقیست تا مزارع طلایی گندم را نجات دهیم.

*اظهار نظر ثانویه نماینده کشاورزان

دیلمی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران، نیز در این زمینه اظهار داشت: استاندار فارس حل این مشکل را به معاون اقتصادی خود سپرده است.

وی افزود: وضعیت مزارع گندم‌ این کشاورزان همانند وضعیت بیمار بدحالی است که به رسیدگی فوری نیاز دارد اما از تاریخ پنجم اردیبهشت یعنی حداقل 17 روز زمان هدر رفته و این عزیزان هنوز بلاتکلیف هستند.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران با تأکید بر اینکه در این زمینه باید بسیار سریع تصمیم‌گیری شود گفت: هجدهم اردیبهشت ماه در استانداری فارس در جلسه شورای کشاورزی استان این مشکل را مطرح کردم اما معاون اداره آب گفت آب پشت سد درودزن تنها به مقدار آب آشامیدنی و پایداری سد است.

وی با طرح این پرسش که چرا 80 میلیون مترمکعب آب پشت سد ملاصدرا نگه داشته شده است تصریح کرد: اگر این آب آزاد شود به سد درودزن می‌رسد و هم مشکل نگهداری سد برطرف می‌شود هم مازاد آن مشکل کشاورزان و مزارع گندم‌ها را حل می‌کند.

دیلمی به پاسخ استاندار فارس مبنی بر اینکه «حتماً اگر آب مازادی وجود دارد به کشاورزی اختصاص داده شود» اشاره کرد و افزود: پس از آن جلسه دوباره اعلام کردند 65 میلیون متر مکعب آب برای نگهداری سد ملاصدرا نیاز داریم آیا واقعاً نمی‌شود با مقدار کمتری آب، سد را نگهداری کرد که ضرر کمتری به کشاورزان برسد؟ حتی با این حساب هم 15 میلیون متر مکعب آب سد ملاصدرا باید طبق گفته استاندار آزاد شود و به داد کشاورزان برسد اما هنوز این کار هم انجام نشده است.

این کشاورز با هشدار اینکه 10 هزار هکتار گندم در معرض از بین رفتن است تصریح کرد: با توجه به اینکه برای این مزارع تاکنون نزدیک به 30 میلیارد تومان توسط کشاورزان هزینه شده است و می‌توانستند نزدیک به 100 میلیارد تومان برداشت کنند اما نرسیدن آب به این مزارع سبب خسارتی بیش از 130 میلیارد تومانی می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر آب نیست مسئولان استان به موقع اعلام کنند کشت ممنوع است تا کشاورزان هم کشت نکنند عنوان کرد: اما این را هم اعلام کنند که چند هزار خانواده‌ای که تنها راه امرار معاش آن‌ها کشاورزی است باید چکار کنند و چگونه زندگی خود را بگذرانند؟

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران با اشاره به اینکه برخی از مسئولان به این گندمکاران پس از مرحله اول آبیاری اعلام کردند کشت نکنید بیان کرد: آن زمان هزینه بسیاری به کشاورزان تحمیل شده بود زیرا در این مرحله کشاورز زندگی خود را فروخته و خرج بذر، سم و کود کرده است.

دیلمی با بیان اینکه مسأله فقط این نیست که آب هست یا نیست، اینکه چه موقع اعلام شود آب نیست و کشت نکنید هم خیلی مهم است اظهار داشت: از آن مهم‌تر این است که حالا که آب نیست و برخی تجویز می‌کنند که نباید کشت کنیم دقیقاً اعلام کنند اهالی 75 روستا از بند امیر تا خرامه برای امرار معاش خود باید چه کنند؟

وی با بیان اینکه آسان‌ترین روش در سیستم مدیریت نه گفتن است افزود: ما کشاورزان هم عادت کرده‌ایم که نه بشنویم و سرمان را پایین بیندازیم و برویم.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران با بیان اینکه آینده‌نگری مسئولان را ستایش می‌کنیم که به فکر آب دو سال آینده مردم شیراز هستند و تصریح کرد: اما چطور مسئولان آینده‌نگر استان، سفره بدون نان امروز کشاورزان را نادیده می‌گیرند؟

*100 ملیارد تومان سرمایه کشاورزان در معرض نابودی

محمد اردلان کاظمی، رئیس نظام صنفی کشاورزی شیراز و عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران، نیز با بیان اینکه بیش از 100 ملیارد تومان سرمایه کشاورزان در معرض نابودی است اظهار داشت: فوری‌ترین راهکار برای برطرف شدن مشکل گندمکاران رهاسازی آب سد است و باید نعمت خدادادی باران را عادلانه بین مردم تقسیم کنند.

وی با اشاره به اینکه باید بررسی شود آیا رها نکردن آب سد با نظر کارشناسی انجام می‌شود افزود: مسئولان سازمان آب استان بدون حضور نماینده‌ای از کشاورزان رضایت استاندار را اخذ کردند تا آب مازاد سد را برای کشاورزان گندمکار رها نکنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی شیراز گفت: اگر میزان آبی که پشت سد است رها شود شاید بتوان بخشی از زمین‌های زراعتی شیراز، مرودشت و خرامه را نجات داد.

کاظمی با بیان اینکه کجای دنیا در حریم سد چاه حفر می‌کنند عنوان کرد: صدها حلقه چاه غیرمجاز در حریم سد است اما کسی پاسخگوی این مشکل نیست.

وی تصریح کرد: زمینی که زادگاه کشاورزان بوده توسط دولت به منظور ساخت سد خریداری شده اما در این زمین‌ها تعداد زیادی چاه‌های غیرمجاز حفر شده است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ایران بیان کرد: مشورت با مردم سبب برطرف شدن این مشکلات می‌شود اما چرا از مردم مشورتی در این زمینه گرفته نمی‌شود؟

یکی دیگر از کشاورزان بخش دوردزن استان فارس با اشاره به اینکه کسی که مسئول می‌شود مسئول همه مردم است نه فقط عده‌ای خاص که قرابتی با او دارند، گفت: عدم مدیریت سبب نابودی مزارع ما شده است اما باید یک دریچه نجاتی برای این مشکلات پیدا کرد.

*لزوم شفاف سازی

در حال حاضر قصه کشاورزان و منابع آبی مد نظر آنها در واقع به منبعی برای شایعات و انتشار اخبار ضد و نقیض گشته است. با وجود آنکه موضوعات مطرح شده توسط استاندار فارس بسیار حیاتی است و نشان می دهد نماینده دولت تدبیر و امید به درستی مشکلات پیش آمده را شناسایی کرده اما به نظر می‌رسد برخی در این میان بخواهند سو استفاده‌هایی از منابع آبی استان انجام دهند و این در حالی است که مسئولان استانی از صدر تا ذیل بارها اعلام کرده اند که کشت برنج در استان فارس کاملا ممنوع است و همین اعلام موضع باعث می شود تا چند نکته در ذهن مخاطبان بوجود آید. نکته اول: اگر کشت برنج تحت هر شرایطی در استان ممنوع است پس بهتر است برخی مسئولان ذی‌ربط سری به دشت بیضا بزنند تا از عدم کاشت برنج با منابع آبی زیر زمینی اطمینان حاصل شود. نکته دوم اگر در روزها و هفته‌های آینده از منابع آبی سد دورودزن و ملاصدرا برای کشت برنج استفاده شد و شالی‌کاری در این مناطق آغاز شد با کشاورزان متخلف چه برخوردی می‌شود؟نکته سوم: قصه چاه‌های غیر مجاز اطراف سد دورود زن که چند سالی است ماجرای این منطقه را پیچیده کرده است و حتی برخی کشاورزان ادعای فروش منابع آبی و یا شراکت سازمان‌های ذی‌ربط با کشاورزان در کشت برنج را دارند چرا شفاف‌سازی نمی‌شود؟ نکته چهارم: اگر کشت برنج واقعا ممنوع است پس برخی کشاورزان به کدام امید و وعده نشا برنج خود را برای کاشت آماده می کنند و باید بررسی شود که اگر چنینی موضوعی صحت داشته باشد افرادی که به این کشاورزان وعده داده اند را به افکار عمومی معرفی کنند. و نکته آخر اینکه اگر شلتوک‌کاری در مناطقی از استان فارس آغاز شد و هیچ برخوردی با آن صورت نگرفت آیا این امکان وجد دارد تا با مسئولانی که خلف وعده کرده‌اند برخورد شود!؟

شناسه خبر :910 
2580 کلیک ها  شنبه, 25 ارديبهشت 1395 ساعت 09:44
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا