درخواست ظریف برای تروریست معرفی کردن سیا

ظریف

خورشید آنلاین

گرچه خنده‌های او برای دیگر مردم جهان جذاب‌تر از برخی هموطنان داخل کشور است و دیگر مردم جهان خنده‌های منحصر به فردش را به عنوان یکی از لبخندهای ماندگار سال انتخاب می‌کنند اما از شواهد و قرائن موجود مشخص است که خشم محمدجواد ظریف هم در نوع خود بی نظیر است.

ماجرای فریادهای ظریف
در جریان مذاکرات هسته‌ای در وین بود که پس از ابراز برخی تهدیدهای طرف مقابل به‌ویژه آمریکایی‌ها در خصوص توان موشکی و هسته‌ای ایران، وزیر امور خارجه کشور پاسخ قاطعانه‌ای به آنها داد.
این فریادها زمانی سوژه مطبوعات شد که در جریان مذاکرات فشرده و چالش‌برانگیز میان ایران و اعضای ۱+۵ پای میز مذاکرات تیم مذاکره‌کننده، آمریکا ضمن تهدید خواندن توان موشکی ایران برای ثبات خاورمیانه، با لحنی تهدیدآمیز از ایران خواست تا به خواسته‌های دقیق واشنگتن در قبال تحریم تسلیحاتی و توان موشکی خود تن دهد.
اما محمدجواد ظریف در واکنش به تهدید علنی طرف آمریکایی، با لحنی قاطعانه و فریادی بلند خطاب به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا تمام مشکلات موجود در منطقه را متاثر از رفتار آنها و حمایت مالی و تسلیحاتی غرب از تروریست‌ها عنوان کرد و گفت: شما اساسا در موقعیت و جایگاهی قرار ندارید که برای توان موشکی کشور ما تعیین تکلیف کنید.
پس از این واکنش قاطع ظریف، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد بحث می‌شود و ایران را تهدید به ترک مذاکرات می‌کند که وزیر خارجه ایران عقب ننشسته و با قاطعیت خطاب به غربی‌ها می‌گوید: یادتان باشد هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنید!
واکنشی که به گفته برخی منابع خبری مورد استقبال وزیر امور خارجه روسیه قرار می‌گیرد و سرگئی لاوروف را نیز وادار به واکنش می‌کند تا او نیز به تقلید از ظریف بگوید: همچنین یک روس را! این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که دیپلماسی لبخند ظریف همواره مورد نقد برخی گروه‌های منتقد دولت در داخل کشور قرار گرفت. 
اعتراض به نام سپاه در لیست سیاه
در حالی که این روزها ظریف متهم ردیف اول مسامحه در سیاست خارجی است، نقش اول دستگاه دیپلماسی کشور در اتفاقی دیگر، بار دیگر واکنشی متفاوت با لبخندهای همیشگی از خود نشان می‌دهد. وزیر امور خارجه کشور در واکنش به قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سیاه 157 عنوانی که کشورهای غربی و حامیان منطقه‌ای آنها، آن را حامی تروریست می‌خواند، این رفتار را اقدامی نسنجیده عنوان می‌کند.
ظریف که در زمان اعلام این لیست در نشست گروه‌های حامی سوریه در هتل پالاس نیویورک حضور داشت، به محض اطلاع از این اقدام توسط وزیر امورخارجه اردن در واکنشی شدید به همتای اردنی خود، از این اقدام آنها ابراز شگفتی و تعجب می‌کند.
وزیر خارجه اردن نیز که به گفته دیپلمات‌ها با فشار برخی کشورها مانند عربستان، نام سپاه را در این فهرست گنجانده بود؛ در واکنشی انفعالی به اعتراض ظریف می‌گوید: ما از همه طرف‌های دخیل در موضوع سوریه خواسته‌ایم که اسامی گروه‌هایی که گمان می‌کنند در عرصه سوریه دست به اقدام تروریستی می‌زنند، اعلام کنند و نام سپاه را هم نه اردن بلکه یکی از کشورها ارایه کرده است.
کدام دولت سپاه را تروریست خواند
هرچند مشخص نیست کدام دولت تلاش کرده تا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد اما حقیقت ماجرا این است که ایران، آمریکا، روسیه و عربستان سعودی بر سر اینکه کدامیک از شورشیان سوری باید تروریست محسوب شوند و به آنها شلیک شود و اینکه کدامیک باید میانه‌رو تلقی شوند، اختلاف دارند.
بحث‌های بین‌المللی برای مستثنی کردن گروه‌های شبه نظامی سوریه از گفت‌وگوهای صلح منجر شد تا محمدجواد ظریف هفته گذشته پس از آن که دولت یک کشور رقیب پیشنهاد داد، نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد، تهدید کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد.
برخی تحلیلگران بر این باور هستند که تلاش‌های مشترک آمریکا و ریاض باعث قرار گرفتن سپاه پاسداران در این لیست شده است.
یک دیدار دوازده دقیقه‌ای
این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که روزنامه السفیر چاپ بیروت می نویسد چند هفته پیش گمانه‌زنی‌ها در مورد دیدار هیات ایرانی و سعودی در نشست وین در ارتباط با سوریه افزایش یافت. هرچند این دیدار از پیش ترتیب داده نشده بود اما به هر حال این گمانه‌زنی‌ها تا آنجا پیش رفت که حتی برخی سناریویی را پیش‌بینی کردند مبنی بر اینکه این دیدار بی‌شک برای لبنان نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت. 
اما روایتی که در برخی محافل بیروت شنیده شد اینکه « محمدجواد ظریف و اعضای هیات ایرانی در سالن هتل هیات‌های حاضر در نشست وین، ناگهان متوجه شدند که هیات سعودی به ریاست عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان به سمت آنان می‌آید و پیش از اینکه هر دو هیات به اتفاق هم در برابر همه حاضران، در نشست حضور یابند، ملاقاتی 12 دقیقه‌ای رخ داد که به اختلافی شدید بین آنان ختم شد.
بر اساس این روایت، جبیر در آغاز این ملاقات به ظریف گفت: «شما از حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کنید و ثبات منطقه را به هم می‌زنید» که ظریف در پاسخ با تبسم می‌گوید:« شما بیش از 50 سال در یمن هستید و هرجا که پا بگذارید، تروریسم وارد می‌شود و القاعده پشت سرتان است.»
به این ترتیب بحث بین دو طرف بالا گرفت و جبیر کوشید با اشاره به اینکه هدف آغاز گفت‌وگو بر سر تمام پرونده‌های مورد اختلاف است، این وضعیت را جبران کند و از همین رو به ظریف گفت: «از شما برای سفر به عربستان به منظور بحث و بررسی تمام مسایل رسما دعوت می‌کنم» که در پاسخ شنید: «اگر پس از فاجعه منا به عربستان سفر کنم، کارم در ایران تمام است. شما از شدت خشم مردم ایران بی‌خبر هستید.»
بر اساس اعلام برخی منابع خبری این تنها ایران نبود که به تهیه آن لیست کذایی اعتراض کرد؛ یک مقام آمریکایی اظهارات وزیر خارجه ایران را «صحبت‌هایی نیش‌دار» توصیف کرد: این اظهارات به عنوان یک پیشنهاد واقعی جدی گرفته نشد چراکه این ناشی از خشم او از وجود نام سپاه در لیست بود. استدلال او هم این بود که چون این یک نهاد دولتی است، پس ما هم سیا را در این 
فهرست قرار می‌دهیم.»
هرچند تحلیلگران مسایل سوریه معتقد هستند که بعید است نام سپاه پاسداران و سازمان سیا در لیست گروه‌های تروریست قرار گیرد اما به نظر می‌رسد اقدام ظریف در مقابله به مثل با رفتار دولت آمریکا که بزرگترین حامی منافع کشورهایی نظیر عربستان در بحران سوریه است، در نوع خود بی نظیر باشد.

منبع : شماره 316 هفته نامه ماه رویان

شناسه خبر :536 
500 کلیک ها  سه شنبه, 08 دی 1394 ساعت 16:48
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا