ترامپ چه شباهت هایی با جورج بوش دارد؟

خورشید آنلاین
  • لید خبر: ترامپ نیز مثل بوش به دلیل محبوبیتش رای نیاورد بلکه به دلیل شعارهایش برای تغییر رای آورد؛ حتی با وجود اینکه جهت این تغییر با آنچه که رای دهندگانش انتظار داشتند یکی نبود.
 جفری فرانکل، استاد دانشگاه هاروارد در پراجکت سیندیکیت نوشت: پیروزی ترامپ در انتخابات، جهان را به خود خیره کرده است. ایالات متحده تا امروز هرگز رییس جمهوری بدون تجربه سیاسی ونظامی نداشته است. رییس جمهوری که علاوه بر ‎ فقدان تجربه سیاسی و نظامی از گفتن حقیقت طفره میرود و معتقد به تئوری توطئه است و تناقض های زیادی دارد .

با این حال، ترامپ دارای شباهت هایی با یکی از رئیس جمهورهای امریکاست: جرج بوش.

ترامپ نیز مثل بوش به دلیل محبوبیتش رای نیاورد بلکه به دلیل شعارهایش برای تغییر رای آورد؛ حتی با وجود اینکه جهت این تغییر با آنچه که رای دهندگانش انتظار داشتند یکی نبود.

در میان وعده های اقتصادی ترامپ اظهارات مالیاتی او بیش از سایر وعده ها مورد توجه قرار گرفته است. افزایش مالیات برای ثروتمندان و افزایش هزینه های نظامی و دفاعی و دیگر وعده ها از جمله این وعده های مالی است. نتیجه احتمالا با زمان بوش و سیاست های او یکی خواهد بود. نابرابری درآمد ها افزایش خواهد یافت و کسری بودجه بالا خواهد رفت. علاوه بر این، هفت سال روند رشد صعودی بازار سهام ممکن است به پایان برسد.

احتمالا ترامپ توانایی تحقق وعده هایش در خصوص افزایش سهم صادرات آمریکا ندارد.او حتی قادر نخواهد بود که مشکلات بخش تولید آمریکا را نظیر سایر کشورها صنعتی که در دهه های اخیر از دست رفته است را بازگرداند. نابرابری درآمد به احتمال زیاد دوباره با وجود بهبود قابل توجه سطح درآمد خانواده های طبقه متوسط و نرخ فقر افزایش خواهد یافت .

بروز برخی بحران های اقتصادی در دوران ترامپ با توجه به سابقه ریاست جمهوری جمهوری خواهان بسیار محتمل است. دو رکود اقتصادی مهم در دوران جرج بوش آغاز شد. در حقیقت بیشتر رکود های بزرگ در دوران ریاست جمهوری جمهوری خواهان ایجاد شده است.

ریاست جمهوری ترامپ بیش از هر چیز در حوزه سیاست خارجی نگرانی هایی ایجاد کرده است. ما دلایلی برای ترس از تکرار این تراژدی ها داریم. 

نقش آمریکا به عنوان رهبر جهان قطعا با مشکلاتی روبه رو خواهد شد. این کشور قبلا قدرت نرمی به عنوان اصلی ترین کشور داشتی مدل لیبرال دموکراسی داشت که این نقش تقلیل خواهد یافت.

در عین حال ریاست جمهوری او احتمالا دشمنی کشورهایی نظیر سوریه و روسیه و کره شمالی را تشدید خواهد کرد .

جمهوری خواهان در حال حاضر اکثریت سنا و مجلس نمایندگی را در دست دارند؛ در نتیجه ترامپ احتمالا قادر است مهمترین دستاوردهای دوران اوباما را را به عقب بازگرداند.

اما این سوال مطرح است که چطور ترامپ مسئولیت واکنش های مردم را برای از دست دادن بیمه های درمانی شان مدیریت میکند.

ترامپ و جمهوری خواهان کنگره تلاش میکنند که قانون مالی دود_ فرانک را که در سال 2۰۰۸ در بحران مالی آمریکا به بانکها و موسسات مالی آزادی عمل بیشتری می داد را بازمیگرداند.

آنها همچنین برخی قوانین محیط زیستی به ویژه آن دسته از قوانین که به انتشار گازهایی گلخانه ای مربوط میشود را محدود خواهند کرد .

در نهایت ترامپ قضات محافظه کار را در وزارت دادگستری و دادگاه ها انتصاب خواهد کرد .

ما باید خوشحال باشیم که دست کم بسیاری از شعارهایی ترامپ در رقابت های انتخاباتی قابل تحقق نیست.

او هرگز نمیتوانم دیواری بین آمریکا و مکزیک به خرج مکزیک بسازد و هرگز نمی تواند مانع مهاجرت مسلمانان به آمریکا شود چرا که این مساله با اصول اولیه قوانین آمریکا جور در نمی آید.

همچنین بسیار بعید است که ترامپ بتواند مساله اخراج ۶ تا ۱۱ میلیون مهاجر غیر قانونی را دنبال کند. با این حال او احتمالا بسیاری از برنامه های اوباما را تمام خواهد کرد.

او احتمالا توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) را که تعرفه ها را به شدت بالا برده پاره نخواهد کرد. این اتفاق برای پیمان ناتو یا کنوانسیون ژنو هم نخواهد افتاد .

بنابراین ممکن است ترامپ در خلال رقابت های انتخاباتی اش شعارهایی داده باشد اما به همه آنها جامه عمل نمیتواند بپوشاند چرا که او ناچار است با نتایج تخریب نظم جهانی روبه رو شود.

آمریکا باید رییس جمهور جمهوریخواهی را تجربه کند که به واسطه شعارهایی پوپولیستی روی کار آمده است. این رای دهندگانی که به دولت ترامپ و کنگره جمهوری خواه رای داده اند باید مسیولیت شکست های احتمالی آمریکا در آینده را بر عهده بگیرند.
شناسه خبر :2757 
275 کلیک ها  پنج شنبه, 27 آبان 1395 ساعت 17:39
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا