امام جمعه شیراز از برخی موفقیت‌های چشمگیر دولت می‌گوید؛

سنت‌شکنی به سبک آیت‌الله ایمانی

آیت‌الله ایمانی-امام جمعه شیراز

خورشید آنلاین

شاید عجیب باشد اگر گفته می‌شود که یکی از سخت‌ترین تریبون‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی ایران، ظهرهای جمعه روشن می‌شود. نقدهای امامان جمعه در سراسر کشور به عملکردهای جزئی و کلی دولت، گاهی آنقدر زیاد و صریح می‌شد که به دل‌آزردگی دولتی‌ها و یا حامیان دولت تدبیر و امید می‌انجامید. حامیان دولت معتقدند نباید این تریبون عمومی به محلی برای تضعیف دولت منتخب مردم تبدیل شود و کار را برای آنان از آن که بود، سخت‌تر کرد.
در این حال، کار به جایی رسید که حتی برخی از خود ائمه جمعه، نسبت به حمله علیه دولت در تریبون‌های نمازجمعه گلایه کردند. ازجمله حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان که گفته است: «ائمه جمعه در نقد دولت باید انتظارات مردم درباره موضوعاتی همچون عدالت اجتماعی، حجاب، فرهنگ، سیاست خارجی و امور داخلی را بیان کنند و رهنمود دهند نباید در بیان نقد وارد تضعیف دولت شوند. دولت منتخب ملت است نباید نمازجمعه تریبونی برای تضعیف و تخریب دولت باشد و در جامعه تفرقه، دو دستگی، بدبینی و تشنج یا تقابل بین نظام و ملت ایجاد کند. شاید خطیب گرایش سیاسی داشته باشد، اما تریبون نمازجمعه جای بیان دیدگاه‌های جناحی چه اصول‌گرایی و چه اصلاح‌طلبی نیست. خطبه جمعه برای همه مردم است.»

* جهت تریبون‌ها در استانی که در نمازجمعه رکورددار است


با این حال تریبون‌های نمازجمعه در استانی که بیشترین تعداد تریبون نمازجمعه در کشور را داراست نیز از قاعده کلی مستثنی نبود. استان فارس 75 نمازجمعه اهل تشیع دارد که با احتساب نمازهای جمعه اهل تسنن رتبه اول کشور را داراست. این درحالیست که بنا بر اعلام رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان فارس تقاضای برگزاری نماز جمعه در بیش از ده شهر دیگر این استان نیز در حال پیگیری است. می‌توان گفت اکثر قریب به اتفاق این تریبون‌ها در سه سال گذشته چندان روی خوشی به دولت منتخب مردم نشان نداده‌اند.
در شیراز نیز آیت‌الله اسدالله ایمانی، امام‌جمعه‌ای که خود را البته شخصی سیاسی نمی‌داند، اما گاه و بی‌گاه، در انتقاد از دولت و نمایندگان آن در استان، سخن ‌می‌راند. ازجمله در نخستین روزهای سال جاری و در اولین نمازجمعه نوروزی 95 که وضعیت فارس را از نظر بیکاری در ردیف استان‌های محروم معرفی کرده بود و خطاب به مسئولان گفت: «تا کی می‌خواهید حرف بزنید و چشمان‌تان به بیگانگان باشد؟! دیدید که دیروز و پریروز در پسابرجام باز ما را تحریم کردند.» آیت‌الله ایمانی بیکاری در فارس را با وجود توانمند‌های این استان، درد و رنجی بزرگ خواند و تأکید کرد: «در همین اولین خطبه نماز جمعه شیراز در سال جاری اعلام می‌کنم، چنانچه کارخانه‌ای در سطح این استان تعطیل شود یا با ظرفیت کم ‌کار کند در همین تریبون به مردم گزارش خواهم داد.» وی مردم را بهترین دیدبان‌ها دانست و از آن‌ها خواست که اگر کارخانه‌ای تعطیل شد و یا در شرف تعطیلی قرار گرفت و یا اینکه با ظرفیت کم کار کرد، به وی گزارش دهند تا از همان تریبون اعلام کند. امام‌جمعه شیراز با کنایه به کم‌کاری برخی مسئولان فارس، تصریح کرد: «مسئولان این استان این ننگ را از خود دور کنند که کارخانه‌ای در فارس تعطیل شود؛ حال ایجاد کارخانه جدید پیشکش آنان باشد!»

* درخواست استاندار


انتقادات صریح یا تلویحی ائمه جمعه در اجتماعات عمومی از دولت یازدهم همچنان ادامه داشت. در همین حال سیدمحمدعلی افشانی استاندار فارس در چند نشست عمومی از آنان خواست که با انتقادات مکرر در مسیر فعالیت و خدمت نمایندگان دولت در استان سنگ‌اندازی نشود؛ از جمله در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس که گفته بود: «مدیران استان و به‌ویژه مدیران بانک‌ها افراد زحمت‌کشی هستند و نباید با انتقاد زمینه دلسردی آنان را از کار و تلاش فراهم کرد. انتظار داریم ائمه جمعه استان در خطبه‌های نمازجمعه علاوه بر انتقاد که یک ضرورت در جامعه هست، از مدیران زحمت‌کش استان تقدیر هم کنند.»

* دست از انتقاد برنمی‌داریم


اما آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس، در واکنش به درخواست استاندار فارس مبنی بر پرهیز ائمه جمعه از انتقاد در خطبه‌های نماز جمعه و توجه به امنیت اقتصادی، تصریح کرد: «تاکنون درباره هر مسئله‌ای که در فارس نقد کرده‌ام عکس‌العمل‌های مثبتی دیده‌ام و مسئولان این استان به دنبال رفع آن مسائل
رفته‌اند.» وی ادامه داد: «اگر بدانم که کارها خود به خود در روند مثبتی در حال حرکت است و نیازی به ایراد من نباشد آن‌ها را بیان نمی‌کنم. ولی انتقاد راهی است برای اینکه استان فارس از گرفتاری‌ها رها شود.» ایمانی تأکید کرد: «وقتی مدیران به‌صورت عادی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند و تنها راه چاره اعلام موضع به‌صورت عمومی است، دست از انتقاد برنمی‌داریم.»
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس چندی بعد نیز با انتقاد شدید از مشکلات سرمایه‌گذاری در این استان، گفت: «تنگ‌نظری، از چالش‌های مهم پیش‌روی سرمایه‌گذاران برای حضور و فعالیت در فارس است و در این استان موارد زیادی را سراغ دارم که سرمایه‌گذارها را آورده‌اند اما وقتی سرمایه‌گذار خواسته اقدام كند با بهانه‌گیری فلان مسئول روبه‌رو شده است. مواردی هم هست كه سرمایه‌گذار تا اندازه‌ای هم کارکرده اما در نهایت عطایش را به لقایش بخشیده و رفته است. حتی صنعت‌گرانی بوده‌اند که در جاهای دیگر صنایع آن‌ها سرپا است و خواسته‌اند بخشی را در فارس سرپا کنند که با مشکلات و معضلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند و نتوانسته‌اند کار را دنبال کنند.»
وی ادامه داد: «تولیدكنندگان الان تولید کرده‌اند، اما رکود اجازه نمی‌دهد که تولید به بازار برسد و این سبب شده محصولات در انبارها بماند و بانک‌ها هم که با سودهای مرکب و رباهای ربا اندر ربا دارند شیره جان تولیدگر را می‌مکند و نمی‌گذارند صنعت‌گر نفس بکشد! مالیات و بیمه هم که هستند! و اگر یک ذره کم و زیاد هم شود مشکلات و معضلاتی برای او به وجود می‌آید و سختی‌هایی ایجاد می‌شود.»
آیت‌الله ایمانی با بیان اینكه علاوه بر مشكلات موجود، مطالبات نانوشته‌ای که جامعه از صنعت‌گر دارد نیز برای تولیدكنندگان چالش ایجاد می‌كند، گفت: «مثلاً فلان‌جا می‌خواهند فلان کار را انجام دهند، عنوان می‌كنند صنعت‌گر بیا حمایت کن! یا تولیدگر بیا هزینه آن را پرداخت کن! اگر هم پرداخت نکرد جوری گوش او را می‌مالند که دفعه دیگر جرأت نکند از این عرض‌اندام‌ها داشته باشد! این‌ها همه عواملی است که این گاو شیرده را از شیردهی می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد او سرپا بایستد.»

* دفاع روبه‌جلو نماینده دولت


چندی پیش استاندار فارس، در دیدار با جامعه روحانیت این استان، یک بار دیگر نسبت به انتقادات تریبون‌های مختلف علیه مسئولان دولتی واکنش نشان داد. افشانی تأکید کرد: «برخی می‌پندارند که مسئولان باید در نمازجمعه حاضر شوند تا روحانیون از آن‌ها بپرسند چه اقدامی برای اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند؛ درحالی‌که عکس این مسئله باید باشد و ما پرسش کنیم که روحانیت، صاحبان تریبون و ائمه جمعه برای عمومی‌کردن گفتمان اقتصاد مقاومتی چه کرده‌اند؟ مسئله گفتمان‌سازی در حوزه کاری جامعه روحانیت است و روحانیون و صاحبان تریبون باید گفتمان اقتصاد مقاومتی را در جامعه ترویج کنند.»

* روی دیگر تریبون‌های نمازجمعه شیراز


اما سرانجام آیت‌الله ایمانی، در تمجید از بخش‌هایی از عملکرد دولت نیز لب به سخن گشود. نماینده ولی فقیه در استان فارس هفته گذشته، اظهار داشت: «مهار تورم و ثبات اقتصادی و گام‌های مؤثر در ارتقای سلامت و بهداشت جامعه از دستاوردهای مهم دولت یازدهم است.»
آیت‌الله ایمانی گفت: «حدود پنج سال قبل استعلام قیمت‌ها در بازار لحظه‌ای بود و شاهد بی‌ثباتی در بازار بودیم، اما با تلاش‌های دولت یازدهم، تورم در بازار مهار شده و آرامش به فضای اقتصادی کشور بازگشته است. با تلاش‌هایی که در حال انجام است، امیدوار به شکستن رکود اقتصادی هستیم اما باید توجه داشت که این امر، یک‌شبه محقق نمی‌شود.»
ایمانی از تلاش برای کاهش سود بانکی به عنوان دیگر دستاورد دولت یازدهم نام برد و گفت: «در سال‌های گذشته، شاهد پرداخت تسهیلات بانکی با سودهایی در حد 32درصد هم بودیم اما با وجود تلاش‌های صورت‌گرفته برای کاهش سود تسهیلات، هنوز برخی بانک‌های غیردولتی تسهیلات با سود بالایی عرضه می‌کنند که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد که البته این وضعیت در حال اصلاح شدن است و ان‌شاءالله اصلاح می‌شود.» آیت‌الله ایمانی ادامه داد: «اجرای طرح تحول نظام سلامت نیز در کنار دیگر موفقیت‌های دولت، نشان می‌دهد که کار چشمگیری انجام شده است و شرایط کشور با هفت سال قبل، بسیار تفاوت کرده و بهبود یافته است.»

* نقطه‌ی عطفی قابل تحسین


به‌هرحال در شرایطی که تریبون نمازجمعه یک ابزار ملی برای هدایت افکار عمومی در زمینه‌های عبادی و سیاسی محسوب می‌شود، اما به‌نظر می‌رسد گاهی این تریبون در برخی از نقاط کشور در جهت مصالح ملت و نظام پیش نرفته است. از سویی دیگر نماینده ولی فقیه در استان‌ها، در جایگاه رفیع نمایندگی حاکمیت و نظام در استان هستند و در واقع برای ورود به سیاست‌گذاری و نظارت در همه مسائل جایز هستند. با این حال تردیدی نیست که همین جایگاه ویژه می‌طلبد که به جای نگاه‌های سیاسی و جناحی، نگاه راهبری و ارشادی داشته باشند و این نوع نگاه چیزی غیر از مقابله و تخریب دولت رسمی کشور است. روندی که البته در مرکز استان فارس نیز جهت بسیار بهتری یافت و نماینده ولی فقیه در این استان که اتفاقاً خود نیز تأکید دارد «سیاسی نیست و سیاسی‌کاری را هم بلد نیست» خیلی خوب نیاز استان فارس و خواست مردم را دریافته است. این رویه که در کنار تاریکی‌ها، سفیدی‌ها نیز به چشم آید، از سوی هر که باشد قابل تحسین است.

شناسه خبر :1945 
416 کلیک ها  یکشنبه, 14 شهریور 1395 ساعت 16:32
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا