ساز جدایی برخی اصلاح‌ طلبان برای سال 96

عبدالله ناصری

خورشید آنلاین
  • لید خبر: عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: مرجعی به‌نام شورای فراگیر ائتلاف در میان اصلاح‌طلبان تشکیل شده که در انتخابات۹۶ نیز مانند انتخابات ۹۲ و ۹۴ نقش محوری در سیاست‌گذاری و بیان نقطه‌نظرات اصلاح‌طلبان برعهده خواهد داشت.

عبدالله ناصری در واکنش به اظهارات صادق خرازی مبنی بر این‌که چه کسی گفته بعضی در جلسات تصمیم بگیرند و ما فقط پوسترچسبان باشیم؟ اظهار داشت: آقای خرازی به نکته کاملا منطقی و مثبتی اشاره کرده است. بنا نیست که احزاب فقط کار عملیاتی انجام دهند؛ همه اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و احزابی که هنوز به عضویت جبهه درنیامده‌اند، از جمله حزب ندای ایرانیان، عضو شورای عالی ائتلاف بودند، هستند و در این دوره هم خواهند بود. 

وی افزود: طبیعتا نقش همه اعضا در مکانیسم انتخاباتی اصلاح‌طلبان مشخص است و همگی در سیاستگذاری نقش فعالی خواهند داشت؛ همچنان‌که حزب ندای ایرانیان نقش بسیار فعالی در شورای عالی سیاستگذاری ائتلاف ایفا کرده است. یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات شورای عالی ائتلاف این بود که تعداد قابل‌توجهی از نامزدهای جوان حزب ندای ایرانیان در سراسر کشور ردصلاحیت شدند و شورای عالی ائتلاف از این امکان محروم ماند که بتواند این جوانان را در فهرست‌های انتخاباتی قرار دهد؛ همچنان‌که بسیاری از این جوانان در تهران حذف شدند و امکان حضور در انتخابات را نیافتند.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از حزب ندای ایرانیان به‌عنوان یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار در این شورا یاد کرد و ادامه داد: نکته‌ای که آقای خرازی به‌ آن اشاره کرده مورد توجه شورای‌عالی ائتلاف هم هست؛ بنابراین نقش محوری احزاب در کنشگری‌ها، فعالیت‌ها و بسیج نیرو قابل‌کتمان نیست اما مرجعی به‌نام شورای فراگیر ائتلاف در میان اصلاح‌طلبان تشکیل شده که حزب ندای ایرانیان نیز در آن عضویت دارد و در انتخابات ۹۶ نیز مانند انتخابات ۹۲ و ۹۴ نقش محوری در سیاستگذاری و بیان نقطه‌نظرات اصلاح‌طلبان برعهده خواهد داشت.

ناصری درباره بخشی از اظهارات خرازی مبنی بر لزوم حفظ احترام رییس دولت اصلاحات به‌عنوان لیدرشیپ اصلاح‌طلبان و برهم خوردن قاعده بازی به‌واسطه عملکرد برخی گروه‌های اصلاح‌طلب تصریح کرد: اشاره آقای خرازی متوجه چند حزب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است که البته پس از مدت کوتاهی به‌جز دو حزب، همه احزاب همچون انجمن اسلامی مدرسان، معلمان و حزب اراده ملت نظر خود را پس گرفتند.

وی یادآور شد: توجه آقای خرازی به این نکته معطوف بود که برخی گروه‌ها می‌خواهند ساز جداگانه‌ای بزنند و ما تابع همان محوریتی هستیم که شاخص آن آقای خاتمی است. این مساله همواره موردتایید آقای خرازی بوده و خواهد بود.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تاکید بر این‌که حزب ندای ایرانیان حتما با شورای عالی ائتلاف همراه خواهد بود، اظهار داشت: آقای خرازی، آقای فراهانی دبیرکل حزب ندای ایرانیان و همه ارکان این حزب از ابتدا اعلام کرده‌اند تابع جریان اصلی‌ای هستیم که محوریت آن را آقای خاتمی برعهده دارد.

ناصری درباره نظر صادق خرازی درباره نوع هماهنگی میان ارکان شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: این تعریف موردتایید شورای هماهنگی نیست و شاید تلقی خواننده از مصاحبه آقای خرازی این باشد. من هم با ایشان هم‌عقیده‌ام که نباید جمع محدودی بنشینند و تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برعهده آنها باشد و احزاب دیگر، مجری این سیاست‌ها باشند؛ درحالی‌که جمع قابل‌توجهی از احزاب در این جلسات حضور دارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل بود که در انتخابات مجلس در اسفند ۹۴ به‌منظور رفع سوءتفاهم‌ها و تشکیل ائتلاف فراگیر همه نهادهای دارای مسئولیت نظیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای راهبردی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و جریان منتسب به دولت، متحد و فراگیر شدند و شورای عالی ائتلاف را شکل دادند؛ چراکه راهبرد کلی و تعیین‌شده، راهبرد مبتنی بر ائتلاف بود.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: دبیرکل حزب ندای ایرانیان و رییس شاخه سیاسی این حزب در همه جلسات حضور فعال داشتند. نکته مهم و غیرقابل‌تصور برای همه اعضا این بود که چرا تعداد بسیار زیادی از نامزدهای جوان حزب ندای ایرانیان در سراسر کشور ردصلاحیت‌ شدند و امکان حضور در انتخابات را نیافتند.

ناصری تصریح کرد: اگر نامزدهای حزب ندای ایرانیان و بسیاری دیگر از نامزدها از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کردند، بدون تردید امروز در فراکسیون امید تعداد قابل‌توجهی از جوانان را در جمع نمایندگان مجلس دهم داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که این انتقادات را در جلسات خصوصی یا رسمی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بیان کرده  شده است یا نه، گفت: آقای خرازی شخصا در جلسات شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حضور نمی‌یابد و آقای فراهانی به‌عنوان دبیرکل حزب ندای ایرانیان در جلسات شرکت می‌کند.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: ایشان با توجه به شرایط جسمی خاصی که دارند هیچ‌گاه در جلسات شورای عالی ائتلاف حضور نداشتند اما هرگاه نقطه‌نظری درباره آقای خاتمی، آقای عارف یا دیگران داشته‌اند آن را منتقل کرده‌اند؛ یا نظرات‌شان را مستقیما به دوستان گفته‌اند یا این‌که از طریق دبیرکل حزب ندای ایرانیان این نظرات به شورای عالی سیاستگذاری منتقل شده است.

ناصری درباره نحوه تعامل میان خرازی با شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و چهره‌های سرشناس این جریان اظهار داشت: شرایط آقای خرازی به‌گونه‌ای است که نمی‌تواند حضور مستمر و پیوسته در جلسات شورای عالی داشته باشد اما همواره نظراتش به‌عنوان رییس شورای مرکزی و رهبر معنوی حزب ندای ایرانیان، از طریق دبیرکل این حزب مطرح شده و آقای فراهانی و رییس شاخه سیاسی حضور فعالی در جلسات شورای عالی ائتلاف داشته‌اند.

شناسه خبر :1872 
299 کلیک ها  سه شنبه, 09 شهریور 1395 ساعت 06:57
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا