در فاصله 9 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد؛

حملات افسارگسیخته علیه شـیخ تنها

روحانی

خورشید آنلاین

دست‌کم در اولین خیزهایی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم برداشته می‌شود، فضای سیاسی رنگ و روی دیگری به خود گرفته است. در فاصله 9ماه مانده به مهمترین رقابت انتخاباتی کشور، اگر تصاعد حملات و هجوم‌های افسارگسیخته‌ی تندروها در سه فصل زرد و سرد و سبز پیش‌رو به همین صورت ادامه یابد بعید نیست که دوباره غباری دیگر بر چهره کشور بنشیند؛ رقابت میان اصولگرایان عقب‌رانده‌شده و اصلاح‌طلبان زخم‌دیده، اگرچه همیشه یک فرصت خوب برای پویایی صحنه سیاسی در ایران‌مان بوده است، اما وقتی این فرصت، با پدیده‌هایی همچون دروغ و تهمت و تعصب کورکورانه و سرانجام فریب خوردن مردم درآمیزد، هراس از تهدیدهای آینده‌ی این فضا بیهوده نخواهد بود.

* مخالفان رئیس‌جمهور چه گفته‌اند؟


در روزهای اخیر، بارها از تریبون‌های عمومی کشور، حملات بسیار تندی علیه شخص رئیس جمهور مطرح شد.
از جمله حمید روحانی، رییس مرکز تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی که در همایش از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی در دانشگاه هنر تبریز سخنانی به زبان آورده که عصبانیت از اقدامات دولت تدبیر و امید از تک تک جملاتش بیرون می‌زند. سخنان بی‌سابقه‌ای که بخش‌هایی از آن نه انتقادی بلکه وجهی اتهام برانگیز به خود می‌گیرد. مثلاً آنجا که حمید روحانی، با طرح اتهام به رئیس‌جمهور با صراحت گفته است: «آقای روحانی آگاهانه به صحنه آمده تا اصالت‌های اسلامی را از بین ببرد. این آقایان دنبال این هستند که کشور ما را به دوران ستمشاهی بازگردانند!» وی با تقطیع سخنان رهبری و نادیده گرفتن بخش‌هایی از سخنان ایشان در حمایت از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، گفت: «آن روزی که رهبری فرمودند من مذاکره را بیهوده می‌دانم، «عمروعاص»‌های امروز رهبری را مجبور به مذاکره کردند. روحانیت و ائمه جمعه باید در برابر مذاکره با شیطان نهضت به راه می‌انداختند؛ اما کوتاهی کردند.» او در ادامه سخنانش آن بخش از روحانیت را که به حمایت از دولت پرداختند را هم نواخته * و گفته که «اگر سیل نامه از بسیج و روحانیت به ریاست‌جمهوری گسیل می‌شد آقای روحانی جرأت مذاکره با آمریکا را نداشت. نباید می‌نشستند و نظاره‌گر می‌شدند.» بعد هم گفته است: «اینها برای هر سخنرانی رهبری دهن کجی نشان می‌دهند و باید مجازات شوند.» وی تأکید کرده که رییس‌جمهور کشور «به جرم خیانت و دروغ و دوری از ولایت باید محاکمه شود.»
او به این سخنان بسنده نکرده و در ادامه با بیان اینکه روحانی بر امام هم شمشیر بسته، وی را با بنی صدر مقایسه کرده و گفته است: «روحانی نه تنها علیه رهبری بلکه به صورت عریان بر امام هم شمشیر بست. روحانی در حرم امام گفت که ما باید مانند متحجرین به مشتی کلمات بی‌روح امام محدود نکنیم. خیانتی که آقای روحانی انجام داد بنی‌صدر نمی‌توانست بکند، باید مراقب بود.» خشم حمید روحانی علیه رییس‌جمهور در جملات پایانی آنقدر اوج می‌گیرد که او از شورای نگهبان می‌خواهد تا روحانی را به خاطر کتابی که محمود سریع القلم نویسنده آن است رد صلاحیت کند!
در همین حال آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی هم در خطبه‌های نماز جمعه مشهد بدون نام بردن از رییس‌جمهور و با تکرار این عبارت او با این لحن که «یک آقایی نیز می‌گوید با برجام عزت پیدا کردیم» معترضانه گفت: چه عزتی؟ این عزت آوردن جنس بنجل مدل خارجی به کشور است یا دشمنی با کفار و مشرکان و دشمن‌ستیزی و استکبارستیزی است؟»

* تخریب رییس جمهوری دور از جوانمردی است


محمدعلی وکیلی، عضو هیئت رئیسه مجلس تخریب جایگاه رئیس جمهوری را به عنوان دومین شخص اجرایی کشور، دور از جوانمردی توصیف می‌کند و می‌گوید: «هدف این افراد تنها تخریب رئیس جمهوری است و تخریب رئیس جمهوری که شب و روزش را برای پاسداری از قانون اساسی می‌گذارد به دور از جوانمردی است.»
وی می‌افزاید: «رئیس جمهوری بعد از رهبر معظم انقلاب دومین مقام اجرایی کشور را بر عهده دارد که تخریب جایگاه وی به معنای تخریب یکی از جایگاه‌های قانونی کشور است؛ یعنی افرادی که به جایگاه رئیس جمهور توهین می‌کنند به یکی از جایگاه‌های قانون اساسی توهین کرده‌اند و با حرفشان قانون را
خدشه‌دار کرده‌اند.»
این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: «دستگاه‌های قضایی و امنیتی برای حفظ حرمت این جایگاه اقدام کنند، آن‌ها مراقب باشند و نسبت به متعرضین به این جایگاه اقدام لازم را انجام دهند. در این راستا باید پیشگیری‌های لازم انجام شود.»

* روحانی، همچنان انتخاب اول مردم است


یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی نیز فشارها و جوسازی‌های تندروها علیه روحانی را بی‌نتیجه می‌داند و معتقد است که همچنان روحانی انتخاب اول مردم است.
فیاض زاهد در تحلیل از چرایی توهین‌های اخیر به روحانی اظهار می‌کند: «مخالفان روحانی اعتمادبه‌نفس نداشته و عصبانیتی که بروز می‌دهند، نشانه ضعف آن‌ها است. بر خلاف آن‌ها، روحانی یک چهره آرام و با اعتمادبه‌نفس دارد و این فضایل را در گفت‌وگوی اخیر تلویزیونی خود نشان داد. مخالفان روحانی می‌خواهند رئیس جمهور را به یک زمین بازی بکشانند که عاقبت آن بازی، چیزی جز شکست رئیس جمهور نیست. آن‌ها جنگ پرخاشگرانه رسانه‌ای و لفظی را آغاز کرده‌اند تا تمرکز روحانی را از بین ببرند و او را شبیه خود کنند.» وی با اذعان به اینکه اگر رئیس جمهور وارد این بازی شود شکست می‌خورد، می‌افزاید: «البته اولاً روحانی ابزار چنین بازی را ندارد، دوماً او قدرت چنین بازی را ندارد و سوماً حامیان رئیس جمهور بازی پرخاشگرانه روحانی را بر نمی‌تابد.»
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با ادعای اینکه مخالفان روحانی تخریب‌های خود را از نماز جمعه‌ها و یا رسانه‌ها آغاز کردند، تأکید می‌کند: «با تمام این موانع، در نهایت تخریب‌ها به سود روحانی می‌شود و افکار عمومی نهایتاً پشت سر روحانی خواهد ایستاد و او بر مخالفان پیروز می‌شود.»

* هجمه‌ها علیه خادمان مردم در زمان امام هم بوده است

یک عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم  هم معتقد است، تخریب‌ها بی‌تأثیر است. حجت الاسلام محمدتقی فاضل‌میبدی می‌گوید: «این که عده‌ای بیایند و رئیس‌جمهور را خائن و ساده لوح بخوانند هیچ ارزشی ندارد؛ چرا که اگر ارزشی داشت تا به حال تأثیر خودش را نشان داده بود. مردم در انتخابات نشان دادند که هیچ توجهی به این گونه حرف‌ها و این فحاشی‌ها ندارند. گواه این حرف هم این است که اگر هرکدام از این آقایان خودشان را در معرض رأی مردم قرار دهند ممکن است خانواده خودشان نیز به حرف‌های آن‌ها رأی ندهند.»
وی تأکید می‌کند: «اگر حرف‌های امام‌جمعه‌ای که تریبون رسمی نماز جمعه را به محل توهین به رئیس‌جمهور و برادران دینی خودش تبدیل کرده است، تأثیر داشت، تابه‌حال باید این سخنان نمود خود را در جامعه نشان می‌داد. این افراد و این تریبون‌ها به خانواده امام نیز خیلی حمله کرده‌اند؛ اما کارشان جز این‌که خانواده امام در میان مردم محبوب‌تر شده‌اند، نتیجه دیگری در برنداشته است. امروز اگر یک نفر از خانواده امام و یک نفر از این آقایان، خودشان را در معرض رأی مردم قرار دهند، آن‌وقت است که وزن این‌ها معلوم می‌شود.»
این استاد حوزه علمیه با بیان این که متأسفانه این هجمه‌ها به کسی که می‌خواهد به‌نظام و مردم خدمت کند از زمان امام نیز بوده است، خاطرنشان می‌کند: «از همان زمان افرادی مانند شهید بهشتی که خدمت‌گزار واقعی مردم و انقلاب بودند در معرض این تهاجمات قرار می‌گرفتند؛ بنابراین این نوع سخن‌ها و بی‌اخلاقی‌ها از اول انقلاب تا به امروز وجود داشته است.»
فاضل میبدی در عین حال نگرانی در این خصوص ندارد؛ «این‌ها به قول قرآن، کف روی آب است و هیچ ارزشی ندارد و جایی برای خودش باز نمی‌کند. سابقه نشان داده است که همیشه این‌گونه حرکات به‌ دور از اخلاق، نتیجه عکس می‌دهد و باعث محبوبیت بیشتر فرد تخریب شونده می‌شود. همان‌گونه که در مورد رئیس دولت اصلاحات این اتفاق افتاد و وی به‌واسطه همین هجمه‌ها محبوبیت‌ش دوچندان شد.»
فاضل میبدی در پایان توصیه‌هایی هم به دولت و رئیس جمهور دارد: «به نظر بنده آقای روحانی باید در مقابل این هجمه‌ها محکم بایستد و راه خودش را ادامه دهد، چرا که مسیری که آقای روحانی طی می‌کند مسیر بسیار خوبی است. البته بنده معتقدم که آقای روحانی و همکارانشان در عین حال باید کار خودشان را انجام دهند و همین روش ملایمت، بردباری و صبری که در پیش‌گرفته‌اند، بسیار روش خوبی است. خیلی از این حرف‌ها هم آن‌قدر سبک هستند که ارزش پاسخ‌گویی ندارند.»

* حرمت شخص دوم کشور باید حفظ شود


محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید در مجلس با انتقاد شدید از حملات اخیر به حسن روحانی، می‌گوید: «همه ما می‌دانیم که آقای روحانی در چه شرایطی روی کار آمد. دغدغه‌های روحانی در حل و فصل مشکلات کشور را می‌دانیم. ضمن اینکه باید هم حرمت شخصیت دوم کشور حفظ شود و هم کمک کنیم تا رییس جمهور بتواند برنامه‌هایش را اجرا کند.»
معاون اول دولت اصلاحات ادامه می‌دهد: «به طور طبیعی وقتی ما نزدیک انتخابات می‌شویم بی‌اخلاقی‌هایی را در جامعه به ویژه در فضای سیاسی کشور بیشتر می‌بینیم. این نوع حرکات نه با روح انقلاب و نه با معیارها و شاخص‌های که ما در انقلاب مطرح کردیم هیچگونه سازگاری ندارد. این نوع حرکات به فضای سیاسی کشور آسیب می‌زند. جوان‌هایی که باید در عرصه سیاسی کشور حضور داشته باشند وقتی این نوع حرکات را می‌بینند بی‌انگیزه می‌شوند و رغبتی برای فعالیت نخواهند داشت.»
عارف معتقد است که با توجه به شرایط کشور لازم است همه گروه‌ها، احزاب و افراد باید اخلاق را رعایت کنند چرا که ما نیاز به همدلی و همبستگی حداکثری داریم.

* حتی به کسی که خدا را قبول ندارد هم نباید توهین کرد


نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم توهین اخیر به رییس‌جمهور را در راستای بهره‌برداری از آن در انتخابات آینده ریاست جمهوری می‌داند و در عین حال می‌گوید که افکار عمومی همواره عکس‌العمل معکوسی نسبت به این‌گونه توهین‌ها داشته‌اند.
مسعود پزشکیان اظهار می‌کند: «بر اساس آیه قرآن هرگونه توهین محکوم است و حتی نباید به کسی که خدا را قبول ندارد فحش داد چه برسد به کسی که در یک مملکت در یک چارچوب قانونی با تأیید مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور رسمی یک مملکت است.»
وی می‌افزاید: «افرادی که از تریبون‌های رسمی این توهین‌ها را مطرح می‌کنند اعتبار آن جایگاه را پایین می‌آورند. این‌که کسی الفاظ نامناسبی نسبت به فردی به کار ببرد از نظر اعتقادی، قانونی و اخلاقی قابل قبول نیست و نتیجه هم این است که مردم روز به روز از این افراد دورتر می‌شوند.
پزشکیان تأکید می‌کند: «عده‌ای تصور می‌کنند با این کارها می‌توانند دولت را تخریب کنند، اما تجربه نشان داده عکس‌العمل جامعه به این موارد همواره معکوس بوده است. همان‌طور که در انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران از تریبون نماز جمعه و صداوسیما گفتند به لیست آمریکایی و انگلیسی رأی ندهید پس چرا مردم به این‌ها گوش نکردند؟ دلیلش این است که صداقتی در کار نیست.»
وی البته در عین حال معتقد است که «نباید همه مسائل را به شکل سیاه و سفید مطلق دید» بلکه همواره محاسن و معایب به شکل توأمان وجود دارد و ما باید به جای تخریب و سیاه‌نمایی، منصفانه و عادلانه قضاوت کنیم.»

* متاسفانه برخی روحانیون، پیشتاز شکستن حریم اخلاق شدند


اما مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در این زمینه می‌گوید: «یکی از علل هجمه شدید یکی دو هفته اخیر به خصوص بعد از گفت‌وگوی رئیس جمهور با مردم، علیه او و اهانت و هتاکی بی‌سابقه متأسفانه از سوی برخی روحانیون که لباس اخلاق و پیامبر را پوشیده‌اند و پیشتاز شکستن حریم اخلاق شده‌اند، صبوری و بردباری روحانی بود. آن‌ها منتظر بودند رئیس جمهور عصبانی از این همه بی‌مهری، در تلویزیون اعتراض کنند ولی متانت و صبوری رئیس جمهور در این گفت‌وگو، آن‌ها را عصبانی کرد.»
وی با اشاره به عدم پذیرش شخص روحانی از شکایت توهین‌کنندگان شخصی او، تصریح می‌کند: «شاید رئیس جمهور حق داشته باشد از حقوق شخصی خود بگذرد، ولی معاون حقوقی حق ندارد از حقوق عمومی مردم بگذرد. توهین به رئیس جمهور، توهین به رأی و انتخاب مردم است. هر کس به رئیس جمهور توهین کند به 3تا 6ماه حبس یا جریمه نقدی یا شلاق محکوم می‌شود. توهین به رئیس جمهور جرم آشکار است و برخورد با جرم آشکار، نیاز به شکایت ندارد. ما هم حتماً طرح شکایت می‌کنیم. درباره توهین‌های آشکار علیه رئیس جمهور از سوی برخی روحانیون، به واحد ذیربط تأکید کردم طرح شکایت به دادگاه ویژه روحانیت شود. نباید احساس شود کشور بی‌قانون است. هرج و مرج حقوقی زیبنده کشور و نظام ما نیست.» انصاری ادامه می‌دهد: «اگر در کشور احساس شود برخی مصونیت تبعیض‌آمیز غیرقانونی دارند، طبیعی است شاهد هرج و مرج خواهیم بود.»

* دولت روحانی حتی از دولت اصلاحات هم مظلوم‌تر واقع شده است


معاون اول رئیس جمهور نیز می‌گوید که تلاش‌شان این بوده که تا حد امکان وارد پیگیری قضایی این توهین‌ها نشوند الا در مواردی که آشکارا به رییس جمهور و هیئت دولت اهانت می‌شود. اسحاق جهانگیری می‌افزاید: «البته انتظار ما از دستگاه قضا این است که آن‌ها منتظر شکایت دولت نباشند. به هر حال حرمت رییس جمهور باید رعایت شود و وقتی این توهین‌ها انجام می‌شود خود قوه قضاییه باید با آن برخورد کند.»
جهانگیری روحانی و دولت روحانی را در مقایسه با دیگر رؤسای جمهور جز مظلوم‌ترین‌ها می‌داند و معتقد است: «به هر حال بنده خودم در دولت اصلاحات وزیر و پیش از آن نیز نماینده بودم و می‌توانم اظهارنظری بابت این بحث داشته باشم. تهاجم به روحانی بی‌سابقه است و این درحالیست که در دوره اول ریاست جمهوری وی، گره‌های بسیار بزرگی باز شده است.»
وی در ادامه تصریح می‌کند: «کسانی که آن شرایط را در گذشته به وجود آوردند و ما نجابت می‌کنیم و نمی‌گوییم چه کاری کردند و چه شرایطی برای کشور به وجود آوردند، حالا طلب کار شده‌اند! آن‌ها گویا یادشان رفته چه حجم منابعی در اختیارشان بوده و چگونه این منابع را هدر دادند و در آخر چه تورم و رکودی بر کشور حاکم کردند.»

* چاره‌اندیشی شیخ دیپلمات در تنهایی


به‌هرحال، رئیس جمهور این روزها، کمی تنها به‌نظر می‌رسد. در میان اصولگرایان خشمگین و اصلاح‌طلبان منتظر. از یک سو اصلاح‌طلبان برخی از توقعات خود را تحقق نیافته می‌بینند و -کم یا زیاد- دلخوری‌هایی از رئیس دولت تدبیر و امید دارند و از سویی دیگر اصولگرایان بعد از شکست‌های متوالی در انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکرات هسته‌ای و انتخابات مجلس دهم، شعله‌های آتش خود را در سال پایانی دولت یازدهم، علیه رئیس‌جمهور منتخب کشورشان برافروخته‌تر کردند. آن‌ها می‌کوشند به هر قیمتی حسن روحانی را وارد بازی جنگ‌گونه و پرحاشیه سیاسی کنند. اما در این میان، شیخ دیپلمات، به‌نظر می‌رسد راه هوشمندانه‌ای را در مقابل آماج حملات افراطیون در پیش گرفته است؛ آرامش و تلاش برای محقق‌کردن وعده‌های بر زمین‌مانده در کشتی طوفان‌خورده‌ی دولت.

 

هفته نامه ماه رویان شماره 339

شناسه خبر :1729 
308 کلیک ها  جمعه, 29 مرداد 1395 ساعت 12:49
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا