واکنش ناجا به خبر دستگیری خبرنگار منتشرکننده عکس‌های مینو خالقی؛

هیچکس بازداشت نشده است/ توضیحات ناجا در مورد ورود مجری من و تو به کشور

خورشید آنلاین

سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به نحوه فعالیت ماموران نامحسوس در طرح امنیت اخلاقی گفت: این افراد همه از پرسنل نیروی انتظامی هستند و برای فعالیت خود هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند.

سردار منتظرالمهدی در نشست خبری در خصوص پرداخت جریمه‌های سربازی اظهار کرد: چیزی به عنوان خرید سربازی نداریم؛ بلکه نرخ‌های اعلام شده جریمه تاخیر در مراجعه است و عدد و ارقام آن نیز مانند گذشته است و از دیپلم تا دکتری تخصصی مبالغی برای تاخیر در مراجعه به سربازی اعلام شده است.

وی در خصوص اینکه پرداخت جریمه‌ها به صورت اقساط میسر شده است، گفت: بر این اساس افراد می‌توانند؛ یک‌سوم مبلغ را به صورت نقد و الباقی را قسطی پرداخت کنند که روال آن را سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام خواهد کرد.

منتظرالمهدی ادامه داد: چهار باند جعل کارت پایان خدمت در سال گذشته شناسایی شدند و ۹۱۵ نفر نیز در این زمینه دستگیر و به مراجعه قضایی تحویل داده شدند، اما به طور کلی ضریب جعل کارت‌های سربازی به کمتر از ۵ درصد رسیده است.

*مسمومیت چند نفر در شرق تهران مسئله بیوتروریسمی نبود

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مسمومیت ۱۰ نفر به جهت توزیع حلوای خیراتی در شرق تهران اظهار کرد: هیچ مسئله بیوتروریسمی در میان نبوده است و توزیع‌کننده حلوا یک فرد عادی بوده که اقدام به پخش حلوا کرده و پیگیری‌ها مشخص کرد که مسمومیت غذایی اتفاق افتاده که عامدانه نبوده است.

سخنگوی نیروی انتظامی در خصوص خلبانی که از کشور فرار کرده است، گفت: این فرد خلبان نبوده و کمک دوم خلبان بوده است و سابقه وی نشان می‌دهد که از مسائل روحی و روانی رنج می‌برده و شنیده‌ها حکایت دارد که بعد از فرار از کشور به دانمارک رفته است. اگر این مسئله مشخص شود؛ اقدامات شناسایی از طریق اینترپل انجام خواهد شد و این فرد ردیابی و دستگیر می‌شود.

منتظرالمهدی در خصوص کلیپ منتشر شده از ماموران پلیس و ضرب و شتم فردی توسط ماموران اظهار کرد: کلیپ‌های مختلفی امروزه در شبکه‌های اجتماعی بازپخش می‌شود که بخش اعظمی از آن‌ها مربوط به سالیان گذشته می‌شود. در مورد این کلیپ ماموری که به منزلی وارد شده است با تخطی از قانون برخوردهایی با افراد منزل داشته است که این مامور شناسایی شده و برخوردهای لازم با وی صورت گرفته و از ادامه فعالیت محروم شده است.

وی ادامه داد: کلیپ دیگری نیز وجود دارد که بیان شد؛ مربوط به گشت ارشاد بوده است، در حالی که خانم دستگیر شده سارقی بوده است که از قبل مورد تعقیب قرار داشته و در زمان دستگیری رعایت پوشش نیز نکرده است و مامورین وی را به عنوان سارق دستگیر کرده‌اند.

منتظرالمهدی در رابطه با کلیپ منتشر شده از شلیک گلوله در اتوبان شهید باکری اظهار کرد: این مسئله نیز مربوط به یک فقره سرقت بوده که در حین فرار سارقین، مامورین آن‌ها را تعقیب می‌کنند که یکی از سارقین با موتورسیکلت اقدام به فرار می‌کند و سارق دیگر سوار بر ماشین مدل بالایی که در آن محدوده متوقف شده بوده می‌شود با تهدید چاقو و قمه مبادرت به فرار می‌کند که خوشبختانه پلیس آن فرد را دستگیر می‌کند.

سخنگوی نیروی انتظامی در رابطه با سوال خبرنگاری مبنی بر تاخیر پلیس در اطلاع‌رسانی اظهار کرد: پلیس حتماً باید از حوادث اطلاع کامل داشته باشد تا بتواند اطلاع‌رسانی دقیقی در این زمینه انجام دهد. در بعضی اوقات نیز سرنخ‌هایی هست که لزومی برای اطلاع‌رسانی آن‌ها دیده نمی‌شود و وقتی خبرنگاران در این خصوص سوال می‌پرسند؛ مشکلاتی را در پیگیری‌های ما به وجود می‌آورند. به طور مثال در مورد پرونده ستایش قریشی پلیس از ابتدا در جریان بود و پیگیری‌های لازم را انجام داد و بلافاصله با خانواده مرحومه ارتباط برقرار کرد و در اولین زمان مناسب اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص انجام داد.

سردار منتظرالمهدی در خصوص خارج شدن اسم خاوری از  لیست قرمز اینترپل گفت: اسم خاوری از حکم جلب بین المللی خارج شده، چرا که وقتی فردی شناسایی شده دیگر نیازی به این حکم ندارد و حکم جلب بین‌المللی برای شخصی است که شناسایی نشده، اما این حکم در سایر کشور‌ها همچنان معتبر است و اگر زمانی خاوری بخواهد از کانادا خارج شود، براساس این حکم امکان پیگیری وجود دارد.

*توضیحات ناجا در مورد ورود مجری من و تو به کشور

وی در خصوص همکاری‌های بین پلیس و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: تاکنون هرچه که از طرف این ستاد ارائه شده است؛ نیروی انتظامی با آن‌ها مساعدت لازم را انجام داده اما در خصوص مطلب بیان شده از طرف مسئولان تعزیرات مبنی بر اینکه نیروی انتظامی از در اختیار گذاشتن مامور به آن‌ها خودداری کرده باشد اطلاعی ندارم و اگر موردی بوده است باید به صورت مصداقی اعلام شود تا پیگیری کنیم.

منتظرالمهدی در ادامه در خصوص فعالیت گشت نامحسوس امنیت اخلاقی اظهار کرد: ‌همانطور که از اسم این طرح مشخص است؛ این نیرو‌ها به هیچ وجه حضور مشخصی در سطح شهر ندارند و روش کار این نیرو‌ها نیز جدید نیست و در خیلی از کشور‌ها انجام می‌شود و به طور مثال در استرالیا در بعضی محل‌ها تابلوهایی نصب شده با این محتوا که این مکان توسط ناظرین محلی تحت کنترل است.

وی ادامه داد: بیشتر کشور‌ها این نظارت اجتماعی را دارند و این مسئله یک خودتنظیمی در جامعه به وجود می‌آورد که گروه هدف آن قانون‌شکنان هستند.

منتظرالمهدی در خصوص نحوه کار ماموران پلیس نامحسوس گفت: تمامی این افراد از کادر پلیس هستند و حقوق و مزایایی از این کار دریافت نمی‌کنند و همه این افراد ضابط قضایی محسوب می‌شوند و در صورتی که جرائم مشهود پنچگانه که اعلام شده است؛ شامل سرقت، زورگیری، پخش مواد مخدر، حرکات خطرآفرین خودرو‌ها، مزاحمت نوامیس و مواردی که موجبات جریحه‌دار شدن عفت عمومی در اجتماع می‌شود را مشاهده کنند با ارسال پیامک با سامانه داخلی که برای آن‌ها تعریف شده است؛ اطلاع می‌دهند.

وی افزود: نیروهای نامحسوس بعد از اعلام پیامکی جرائم مشهود کارشان تمام می‌شود و مرکز موقعیت اعلام شده را بررسی می‌کند که در خیلی از موارد نیاز به حضور بلافاصله پلیس است و در این صورت به گشت‌های منطقه موضوع اعلام شده و حضور پیدا می‌کنند و در مواقعی که نیاز به حضور آن‌ها نیست؛ براساس احکام قضایی بررسی می‌شود و وقتی به اطلاعات مقتضی دستیابی شود، موضوع پیگیری و اقدام لازم انجام خواهد شد.

سخنگوی نیروی انتظامی در رابطه با ورود منصوره حسینی؛ مجری شبکه من و تو به کشور و حضور وی در جشنواره فجر اظهار کرد: این فرد جرمی نداشته و دستور قضایی مبنی بر ورود و خروج وی موجود نبوده؛ در حالی که باید اول از طریق مراجع قضایی به ما اعلام شود تا بتوانیم در این زمینه اقدام کنیم.

وی در خصوص دستگیری خبرنگار منتشر کننده عکس‌های مینو خالقی گفت: نیروی انتظامی خبری را مبنی بر دستگیری این فرد اعلام نکرده و کسی در این زمینه دستگیر نشده است.

منتظرالمهدی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اخلاقیات اظهار کرد: هر آنچه که به رفتار و منش و بینش اجتماعی مربوط شود را اخلاق می‌گویند و در همه کشور‌ها هنجارهایی را اعلام می‌کنند؛ همه مردم ملزم به رعایت آن هستند.

وی ادامه داد: امنیت اخلاقی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده است مانند یک پازل ابعاد مختلفی دارد و ابعاد روانی و اجتماعی آن مدنظر است که امنیت اخلاقی در این زمینه بسیار مهم‌تر از سایر حوزه‌هاست و اگر پلیس در این خصوص مصلحت‌اندیشی کند مردم این کوتاهی را در این حوزه قبول نخواهند کرد بنابراین آنچه که قانونگذار برعهده ما گذاشته حتماً در آن حوزه اقدام خواهیم کرد.

شناسه خبر :914 
294 کلیک ها  شنبه, 25 ارديبهشت 1395 ساعت 11:11
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا