یک خواهر خواندگی دیگر در پرونده پایتخت فرهنگی ایران اسلامی ثبت شد؛

عقد خواهرخواندگي شیراز و پچ

خورشید آنلاین

قرارداد خواهرخواندگي شهرهاي شيراز و پچ از كشور مجارستان، طي جلسه‌اي به امضاي شهرداران دو شهر رسيد.

شهردار شيراز در مراسم انعقاد قرارداد خواهرخواندگي با شهر پچ از كشور مجارستان، با تأکید بر تشابهات تاریخی و فرهنگی این دو شهر گفت: هر دو شهر، با قدمتی بیش از دو هزار سال از کهن‌ترین شهرهای جهان محسوب مي‌شوند.

علي‌رضا پاك‌فطرت، قدمت تاريخي هر 2 شهر شيراز و پچ را دليلي بر وجود فرهنگ غني نزد شهروندان اين شهرها عنوان و با اشاره به حضور دانشجويان ايراني در كشور مجارستان، گفت: شیراز و پچ از نظر مراکز علمی و دانشگاهی در منطقه خود حرف اول را می‌زنند و امیدوارم با تبادل بیشتر دانشجویان و محققان بتوانیم فرهنگ پربار ایرانی – اسلامی را به تمام دنیا صادر کنیم.

وی افزود: تبادل علم و دانش یکی از راه‌های انتقال فرهنگ، تجربه و تحکیم مناسبات همه جانبه است که باید به طور جدی مورد توجه مسئولان و مدیران قرار گیرد.

شهردار شیراز  بر ضرورت ایجاد مناسبات بیشتر و بهتر در تمام زمینه ها تأکید و اضافه كرد: امیدوارم دیپلماسی شهری بتواند مکمل خوبی برای دیپلماسی رسمی و سیاسی باشد و زمینه ساز صلح، ثبات و بهبود روابط سیاسی و اقتصادی برای هر دو کشور شود.

شهردار شیراز در ادامه این دیدار صنعت توریسم را یکی از مهمترین صنایع قرن حاضر دانست و افزود: گردشگری علاوه بر رونق اقتصادی و اشتغالزایی، عامل مؤثری برای تبادلات و مجاورت  فرهنگی است و می تواند باعث ایجاد صلح و تفاهم جهانی شود.

پاک‌فطرت تأکید کرد: ما آمادگی خود را برای جذب گردشگر از مجارستان و ارسال گروه‌های گردشگر از شیراز به آن کشور اعلام می‌کنیم.

شهردار پچ نیز با ابراز خشنودی از این دیدار دوستانه گفت: ارتباط بین مردم ایران و مجارستان اتفاق جدیدی نیست و ریشه‌ای تاریخی دارد.

ژولت پاوا، مهاجرت قبایلی از ایران به مجارستان و مهاجرت اقوام مجاری به شهرهایی نظیر یزد و ... را پایه اولیه مناسبات و مراودات تاریخی ایران و مجارستان بيان و اضافه كرد: امیدوارم با ایجاد خواهر خواندگی بین شیراز و پچ بتوانیم شاهد فصل جدیدی از روابط فرهنگی اقتصادی و علمی باشیم.

شناسه خبر :883 
184 کلیک ها  سه شنبه, 21 ارديبهشت 1395 ساعت 15:52
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا