ستاندار فارس :

توسعه كشاورزي استان به صلاح نيست 22 درصد نسبت به ميانگين بلند مدت كاهش بارندگي داريم

خورشید آنلاین
استاندار فارس اظهار داشت : تداوم خشكسالي و فراگير شدن بحران تامين آب ،ناكافي بودن ذخيره سدها و خشك شدن بسياري از منابع آب موجب شده تا تامين آب شرب در استان به عنوان يك اولويت و دغدغه جدي مطرح شود.
محمد علي افشاني در آيين آغاز عمليات اجرايي آبرساني به شهرهاي ارسنجان و سعادت شهر افزود: مقوله آب با توجه به معضل خشكسالي اهميت دوچندان دارد، فارس در شرايط كنوني مشكل آب دارد.
وي ادامه داد: شرايط فعلي به هيچ وجه مطلوب نيست، 22 درصد نسبت به ميانگين بلند مدت كاهش بارندگي داريم و اين موضوع را براي همه سخت تر خواهد كرد .
استاندار فارس اضافه كرد : دراين شرايط مديريت مصرف و مديريت منابع آب مهمترين وظيفه است ، همگان بايد درك كنند كه شرايط در زمينه كاهش نزولات واقعا حساس و بحراني است ، وضعيت سفره ها رو به پايان و رو به كاهش است و آبي براي برداشت بيشتر وجود ندارد .
افشاني با بيان اينكه هر چه عمق چاه ها بيشتر شود خروجي و كيفيت آب كمتر مي شود گفت : زمان استحصال آب از ژرفاي 500 متر و 600 متر براي كاهشت محصولات كشاورزي گذشته است ، مديريت مصرف بايد به صورت جدي در دستور كار باشد و كشاورزان نيز به مديريت مصرف توجه كنند .
استاندار فارس گفت : هر ذهن بيدار و انسان منطقي مي پذيرد كه دراين شرايط بايد اولويت تامين آب شرب مردم باشد ، تامين آب براي صنعت و توسعه صنعتي اولويت هاي بعدي است، در حوزه كشاورزي در شرايط كنوني راهكار توسعه كشاورزي به صلاح نيست ، متاسفانه اقتصاد استان بشدت وابسته به كشاورزي است ولي دراين شرايط آبي براي رها سازي كشاورزي وجود ندارد .
استاندار فارس شهروندان، روستاييان ، كشاورزان و همه بهره برداران از آب را به شنيدن سخنان و هشدارهاي كارشناسان توصيه كرد و گفت : مردم حرف كارشناس را گوش دهند ، تلا ش كنيم اگر آبي وجود داشت بعد از تامين شرب در صنعت مصرف شود ، ذخيره آب پايدار و ذخيره سدها در استان مناسب نيست ، هر زياني در سالهاي گذشته از نظر كمبود آب كشاورزي به مردم رسيده به خاطر عدم توجه به هشدارها بوده است.

وي رسيدن به شرايط كنوني را نتيجه تصميمات غلط در گذشته دانست و گفت : از جمله سياست هاي غلط دراستان فارس فشار بر بخش كشاورزي و رسيدن به خودكفايي در توليد گندم بود ، من از كشاورزان مي خواهم كه از كاشت گندم تابستانه و كشت محصولات آب بر تابستانه خوداري كنند و به هشدارها توجه كنند .

شناسه خبر :851 
180 کلیک ها  یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395 ساعت 18:08
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا