داستان ادامه دار خشکسالی و حقابه به تجمع در مقابل سازمان جهاد کشاورزی فارس کشید؛

کشاورزان کربالی حقابه خود را در خیابان ارم شیراز جست و جو می کنند

خورشید آنلاین

وضعیت منابع آبی استان فارس و شهر شیراز باعث شده تا چند سالی کشاورزان در مناطق مختلف با مشکلات جدی در تامین آب مورد نیاز خود برای کشت و زرع روبرو شوند. موضوع حقابه و اختصاص بخشی از آب سد ها نیز از جمله موضوعاتی است که هر ساله با شروع فصل گرما زخمش دهن باز می کند و این بار کار را به جایی رساند که کشاورزان منطقه کربال برای تخصیص حقابه روز گذشته در مقابل ساختمان سازمان جهاد کشاورزی فارس تجمع کردند و خواستار رسیدگی مسئولان استانی به این موضوع شدند.

این تجمع با واکنش مسئولان استانی همراه بود و اظهار نظر های مختلفی پیرامون این موضوع صورت گرفت.

علی دیلیمی مسوول خانه کشاورز استان فارس  و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران با اشاره به این مطلب که  سکونت افراد منطقه بند امیر  به دلیل کشاورزی بوده و حق آب این رودخانه متعلق به افرادی است  که از گذشته در این منطقه ساکن شده اند عنوان کرد: بالای این رودخانه سد درودزن برای مهار کردن آب زده شده که بعد از مدتی بدون برنامه سدی بالاتر از آن به نام سد ملاصدرا زدند؛ همین نگه داری سدها باعث شده که مقدار زیادی آب پشت این سدها بماند و استفاده آب از این رودخانه به عنوان حقابه کشاورز امکان پذیر نباشد و امروز کشاورزان این منطقه کشت کرده اند و آبی برای آنها نیست.

دیلیمی ادامه داد: اینکه آب سد برای شرب مردم  نیاز است و آبی هم باید در سد بماند را قبول داریم اما مازاد بر این اگر ما یک سد داشتیم دیگر احتیاج نبود بگویند سد ملاصدرا 60 میلیون متر مکعب نگهداری کند و این آب در درودزن بود و صرف کشاورزی میشد.

مسوول خانه کشاورز استان فارس  افزود: از طرف دیگر یکی از منابع آب رودخانه کر رودخانه سیوند بوده که سدی هم روی آن زدند و چند سال است که هیچ آبی پشت آن جمع نشده آن زمان تمام کارشناسان داخلی و خارجی اعلام کردند که این سد را نزنید اما زدند و حالا هم کسی نیست بپرسد که این سد نتیجه اش چیست!!!؟ و اکنون سدی که آب ندارد چطور نگهداری میشود و چطور برای سد سیوند که آب ندارد نگهداری نیاز نیست اما سد ملاصدرا باید 60 میلیون متر مکعب آب نگهداری شود؟

دیلیمی بیان داشت: اکنون کشاورزان این منطقه بالاخره سی هزار هکتار کشت از مرودشت به پایین دست انجام داده اند و  گندم در وضعیت بسیار خوبی است زیرا آب اولیه به آنها داده شده است و بعد از این آب اول کشاورزان هکتاری یک میلیون تومان هزینه کردند بابت سم پاشی و کود پاشی و آبیاری؛ اگر همان آب اول را نمیدادند این مبلغ را هزینه نمیکردند حالا برای آب دوم میگویند آب نداریم!!! خسارت کشاورزان را چه کسی میدهد؟ چه کسی جوابگو است؟

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران تصریح کرد: مقداری آب مازاد در سد ها وجود دارد که میتوانند حدود ده هزار هکتار زمین را از مرگ نجات دهد و این ده هزار هکتار گندم حداقل پنجاه هزار تن تولید دارد و اگر این کار انجام نشود این تولید نابود میشود؛ خواسته ما  این بوده که شما آب مورد نیاز برای نگهداری سد و  آب آشامیدنی را حفظ کنید و مابقی آن را رها کنید تا کشاورزان استفاده کنند.

در عین حال رییس سازمان جهاد کشاورزی نیز از در مورد پیگیری موضوع وعده هایی را داد.

دکتر مهدی قاسمی گفت: در سفر دکتر نوبخت به فارس هم دریاچه بختگان و هم وضعیت سد ها مورد بررسی و بازدید قرار گرفت و دولت به خوبی در جریان امور است و امیدواریم بتوانیم از محل منابع دولتی کمک مناسبی به کشاورزان برای جبران خسارت ها داشته باشیم.

وی گفت: با توجه به اظهارات شرکت آب منطقه ای آبی وجود برای کشت زارهای منطقه وجود ندارد  قرار شد استاندار فارس در جلسه موضوع را با حضور مدیران مسئول مورد بررسی قرار دهند تا اگر امکان انتقال آب وجود داشته باشد حقابه کشاورزان جاری شود.

در همین زمینه استاندار فارس نیز با اشاره به اعتماد به نظرات کارشناس آب بیان کرد: مگر مي‌شود آبي پشت سدها وجود داشته باشد و مسئولان بدون دليل موجه و كارشناسي، آن را نگه‌دارند و به كشاورز ندهند.

 وی مشكلات كشاورزان گندم‌كار پائين‌دست سد درودزن را تایید کرد و بر این باور است که  تمام افرادی كه در حوزه‌هاي آب و كشاورزي حضور دارند، افرادي دلسوز هستند و منافع كشاورزان را دنبال مي‌كنند.

افشانی با اشاره به سفر دکتر نوبخت به فارس گفت: ایشان از نزدیک سد درود زن را بازدید کرده اند و درجريان تمام مشكلات ناشي از كم‌آبي و بي‌آبي كشاورزان بخش‌هاي كربال، خرامه، مرودشت و پائين دست سد درودزن هستیم.

وی اضافه کرد: در چند روز آینده جلسه ای در خصوص مشکلات این منطقه و مقدار آبی که در سد ملاصدرا موجود است، تشکیل خواهد شد، حتی یک گرم شلتوک هم در فارس نباید کاشته شود چرا که مهم ترین بحث آب شرب  و آب صنعت است.

وی بحث خشکسالی فارس را موضوع بسیارجدی برشمرد و گفت: علی رغم مکاتبات سال گذشته جلسه ای ویژه با معاون رییس جمهور داشتم و ایشان قول دادند که سفری به استان داشته باشند تا تصمیمات لازم گرفته شود.

افشانی اضافه کرد: حتی اگر راهی در حد یک میلیون متر مکعب وجود داشته باشد تا به بخش کربال، خرامه و مرودشت کمک شود انجام خواهیم داد.

در همین حال حسين صالح‌جهرمي معاون آب منطقه‌اي فارس نیز گفت: در ماه‌هاي پاياني سال گذشته طي اطلاعيه‌هايي اعلام كرده بوديم كه آب مورد نياز كشاورزي را نمي‌توانيم تامين كنيم.

وي ادامه داد: با توجه به بارندگي‌هاي سال گذشته، جلسه‌اي در تاريخ 16 اسفند سال 94 برگزار و مقرر شد 100 ميليون مترمكعب آب از ذخيره سد درودزن، براي مصرف كشاورزي رهاسازي شود و همان زمان اعلام كرديم كه با انجام اين اقدام، 9 فروردين ديگر آبي براي رهاسازي باقي نمي‌ماند.

صالح‌جهرمي با تصريح اينكه براساس استانداردها، حجم ذخيره آب پشت سد درودزن نبايد از 330 ميليون متر مكعب كمتر شود، گفت: با توجه به اينكه سد درودزن بالغ بر 70 درصد آب شرب مرودشت و 50 درصد آب شرب شيراز را تامين مي‌كند، اگر حجم ذخيره اين سد به كمتر از 330 ميليون متر مكعب برسد، كيفيت آب شرب تغيير خواهد كرد.

وي گفت: تاكيد بر رهاسازي 100 ميليون متر مكعب آب در سال گذشته، براساس پيش‌بيني‌ بارندگي در بهار بود اما پيش‌بيني‌ها محقق نشد و اكنون كل ذخيره آب موجود سد درودزن، 341 ميليون متر مكعب است و مي‌توان گفت از اين نظر روي خط بحران قرار داريم.

صالح‌جهرمي با يادآوري اينكه 31 شهريور، پايان فصل زراعي در فارس است، گفت: تا پايان فصل زراعي، حجم آب ذخيره پشت سد با توجه به اينكه بارندگي در پيش نخواهد بود، به كمتر از 315 ميليون متر مكعب خواهد رسيد كه اين ميزان، بحراني است.

وي با تصريح اينكه كشت گندم انجام شده در اراضي آب‌خور سد درودزن، بسيار مطلوب است، گفت: ما هم مي‌دانيم كه رهاسازي آب براي مزارع گندم در اين فصل، ضروري است اما آبي براي رهاسازي وجود ندارد.

صالح‌جهرمي با تاييد وجود 80 ميليون متر مكعب آب ذخيره شده در سد ملاصدرا، گفت: حداقل آب ذخيره اين سد، 65 ميليون متر مكعب است يعني تنها مي‌توانيم 15 ميليون متر مكعب آب را از ملاصدرا رها كنيم.

معاون آب منطقه‌اي فارس تصريح كرد: از سال گذشته اقداماتي براي ممانعت از كشت شلتوك در اراضي پائين‌دست سد ملاصدرا انجام شده است، حتي اگر آب مازاد اين سد رها شود، توسط برخي كشاورزان در شلتوك‌كاري استفاده مي‌شود و آبي به سد درودزن نخواهد رسيد.

شناسه خبر :845 
365 کلیک ها  شنبه, 18 ارديبهشت 1395 ساعت 18:26
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا