رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی فارس:

115 هزار کارگر ساختمانی همچنان منتظر دریافت خدمات بیمه ای هستند

خورشید آنلاین

رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی فارس از انتظار 115 هزار کارگر ساختمانی برای  دریافت خدمات بیمه ای خبر داد.

محمد فرشیدیان با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر تغییر روند در صدور پروانه مهارت و معرفی نامه کارگران ساختمانی برای پوشش بیمه ای اظهار داشت:طبق قانون همه امورات کارگران ساختمانی به عهده انجمن های صنفی است و بنابراین موضوعاتی از جمله خدمات بیمه ای این قشر همچنان باید در اختیار انجمن ها باشد.

وی ادامه داد:تصدی گری نهادهایی جز انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در امورات معیشتی و بیمه ای کارگران ساختمانی از نظر فنی و تخصصی در روند ارائه خدمت به این بخش از جامعه خدشه وارد می کند بنابراین موضوعاتی از جمله کمرنگ کردن انجمن ها در بحث بیمه کارگران ساختمانی نمی تواندن به روند بهبود خدمات کمک کنند و اگر قرار باشد این انجمن ها از موضوعات این چنین کنار گذاشته شوند نتیجه ای جز حرج و مرج نخواهد داشت.

فرشیدیان در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر فرآیند بیمه کارگران ساختمانی و کنارگذاشتن انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی از این موضوع گفت: با توجه به حساسیت موضوع جلسه ای با حضور وزیر تعاون، کار و امور احتماعی تشکیل و مقرر شده این فرآیند و دستورات اخیر وزارتخانه مذکور مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی فارس بیان داشت: در حال حاضر 250 هزار کارگر ساختمانی و فصلی در استان فارس حضور دارند که از این تعداد 180 هزار نفر تا کنون با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای شناسایی و در آزمون های تئوری و عملی جهت صدور کارت مهارت شرکت داده و موفق به دریافت پروانه مهارت شده اند.

وی ادامه داد: در میان 180 هزار نفر کارگر و استاد کار ساختمانی که موفق به اخذ گواهی مهارت در استان فارس شده اند 65 هزار نفر سرپرست به سازمان تأمین اجتماعی جهت طی مراحل بیمه حاضر شده اند و در حال حاضر دریافت خدمات بیمه ای برای آنها مقدور است.

رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی فارس تصریح کرد: اعداد ارقام نشان می دهد که 115 هزار نفر کارگر ساختمانی همچنان منتظر دریافت خدمات بیمه ای هستند و امسال نیز حدود 20 هزار نفر سهمیه بیمه به استان فارس اختصاص یافته است که اگر در روند پوشش آنها خللی وارد نشود در پایان سال شمار بیمه شدگان کارگران و استادکاران ساختمانی فارس به 85 هزار نفر خواهد رسید.

فرشیدیان رکورد صنعت ساختمان را یکی از علل کندی روند بیمه کارگران ساختمانی عنوان و بیان کرد: تأمین منابع مالی طرح بیمه کارگران ساختمانی بگونه ای طراحی شده است که دولت در آن هیچ دخالتی ندارد و در واقع هزینه بیمه این قشر توسط کارگران و از محل صدور پروانه های ساختمانی فرانم می شود.

رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی فارس در توضیح این مطلب اظهار داشت: طبق قانون کار برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن باید 30 درصد دستمزد به تأمین اجتماعی پرداخت شود که از این میان 7درصد سهم کارگر و 23 درصد سهم کارفرما می باشد امّا افرادی که در انجمن کارگران و استادکاران ساختمانی عضو می شوند و دوره های آموزشی را پشت سر می گذارد و در نهایت موفق به اخذ پروانه مهارت می شود که شرایط خاصی برای بیمه آنها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: پس از تأیید اشتغال یک کارگر از سوی انجمن، تنها 7 درصد حداقل دستمزد طبق قانون کار را پرداخت می کنند و امکان بیمه شدن آنها فراهم می شود. حال با توجه به اینکه کارگران ساختمانی شامل شرایط بازنشستگی نمی شوند لذا 3 درصد مورد نیاز جهت پرداخت حقوق بازنشستگی هم به آنها تعلق نمی گیرد و 20 درصد باقی مانده هم با همکاری شهرداری ها از محل صدور پروانه های ساختمانی تأمین می شود.

شناسه خبر :844 
324 کلیک ها  شنبه, 18 ارديبهشت 1395 ساعت 18:23
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا