استاندار فارس در جلسه شورای کشاورزی استان:

امروز مردم تاوان تصمیمات غیرکارشناسی گذشته را میدهند

استاندار فارس

خورشید آنلاین

سید محمد علی افشانی در جلسه شورای کشاورزی استان با اشاره به صندوق حمایت از كشاورزی گفت: راه اندازی این صندوق كاری بزرگ و موثر است اما باید سهم استان فارس در این صندوق بیشتر باشد نه اینكه از ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار صندوق تنها ۲۸ میلیارد تومان به استان تعلق گیرد که این موضوع نیز در کوتاه مدت جبران نخواهد شد.

وی با بیان اینکه قول نمی دهم كه چه میزان كمك مالی به صندوق  داشته باشیم اما این مهم باید انجام شود افزود: توسعه یک فرایند مستمر و تدریجی است و با کمک دولتی به صندوق نیز به رتبه استانهای دیگر نخواهیم رسید زیرا آنها نیز به فكر سهم بیشتر از این صندوق هستند اما آنچه که اهمیت دارد تلاشی است که باعث میشود عقب تر نرویم.

استاندار فارس ادامه داد: یکی از راه کارهای مبارزه با مشکلات بخش کشاورزی جمع شدن سرمایه های خرد است، بخش خصوصی باید بیش از گذشته وارد بحث و انجام كار شود و دولت هم قطعا کمک خواهد کرد.

وی در خصوص لزوم همراهي دولت براي مقابله با بيماري‌هاي درختان مركبات نيز گفت: بايد بخش خصوصي را هم به اين حوزه وارد كرد.

افشانی با بیان اینکه روزي به اشتباه اعلام كردند كه مي‌خواهيم در گندم خودكفا شويم و اين چاه‌هاي عميق و از بين‌رفتن آب‌هاي زيرزميني حاصل همان اشتباه است گفت: امروز ما هرچه لطمه مي‌خوريم از تصميمات غير كارشناسي گذشته است.

وی ادامه داد: این کشور اگر دچار ویرانی شده به این دلیل است  در گذشته افرادی فکر میکرد خیلی میفهمند ولی کارشناسان مربوطه  نمیفهمند وبه همین خاطر هر تصمیم غلطی گرفته شد و امروز مردم باید تاوان تصمیمات غلط  را تا ده ها سال دیگر بدهند.

* رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس: در دولت قبل هیچ حمایتی از صندوق کشاورزی استان نشد

محمدمهدی قاسمی نیز در جلسه شورای کشاورزی اظهار داشت: باوجود این‌که فارس استان نخست کشور در کشاورزی است در بحث سرمایه صندوق‌های توسعه کشاورزی رتبه ششم کشور را داریم. که در دولت قبل هیچ حمایتی از صندوق‌های فارس نشده و باید این عقب‌افتادگی جبران شود و در این راستا سال گذشته برای تشکیل صندوق‌های شهرستانی با اعتبار 2.7 میلیارد تومانی اقدام کردیم.

قاسمی ادامه داد: در این زمینه اما با توجه به مصوبه‌ای که حداقل سرمایه تشکیل صندوق‌های توسعه کشاورزی را مشارکت یک میلیارد تومانی دولت اعلام کرد برای ما در فارس محدودیت ایجاد شد اما از طریق مستندسازی املاک مازاد سازمان جهاد کشاورزی و فروش آن بنا داریم سرمایه لازم را برای تشکیل تعداد بیشتر صندوق‌های شهرستانی و استانی را فراهم آوریم.

وی بیان کرد: در صندوق‌های استانی به هر میزان استان سرمایه‌گذاری کند دولت نیز سرمایه می‌گذارد و این موضوع به معنای آن است که هر چه‌بهتر عمل کنیم از منابع ملی بیشتری برخوردار می‌شویم.

وی با بیان اینکه از دو سال پیش تفاهم نامه های با شرکت مادر تخصصی حمایت از صندوق حمایت از توسعه کشاورزی امضا کردیم گفت: امکان اینکه صندوق های شهرستانها ایجاد شود تا کنون فراهم نشده است اما دراین جلسه آقای استاندار قول داد حداکثر همکاری را در زمینهٔ راه‌اندازی صندوق‌های توسعه کشاورزی فارس داشته باشد.

*مدير عامل شركت مادر تخصصی حمايت از بخش كشاورزی كشور:جایگاه فارس در صندوق حمایت از بخش کشاورزی پایین است

 عبدالكریم رضوی با بیان اینکه استان فارس بیش از ۱۰ درصد از محصولات كشاورزی كشور را تولید می كند اظهار داشت: اما سهم بسیار اندكی در صندوق حمایت از كشاورزی كشور دارد.

به گفته وی  در حال حاضر ۱۰۲ صندوق در كشور فعال است كه سرمایه ای بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان دارد اما سهم استان فارس از این رقم حدود ۲۸ میلیارد تومان است.

رضوی معتقد است که  در صندوق بانوان وضعیت فارس مناسب و در میان استانهای برتر كشور قرار دارد و از كل ۵.۶ میلیارد تومان سرمایه صندوق حدود ۱.۳ میلیارد تومان از فارس است.

مدیرعامل شركت مادر تخصصی حمایت از بخش كشاورزی كشور تصریح كرد: متاسفانه از منابع استانی فارس در سالهای گذشته هیچ كمكی به این صندوق نشد به همین دلیل جایگاه فارس در این صندوق پایین است.

وی اضافه کرد: این صندوق توسط مشارکت دولت و مردم تشکیل شده است  و ظرفیت های یک سیستم شبه بانکی را دارد.

رضوی افزود:این صندوق غیر دولتی است و غیر دولتی اداره میشود.

رضوی ادامه داد: صندوق استان ازسهام داران و تشکل های فراگیر بخش کشاورزی تشکیل شده است و صندوق شهرستان نی ریز علاوه بر سهام داران کشاورزان شهرستان نیز حضور دارندو صندوق فعالیت های بخش کشاورزی زنان روستایی در شهرستانهای مرودشت و شیراز و استهبان در حال فعالیت هستند که قرار است  در استان صندوق شهرستانهای دیگر  نیزتشکیل شود.

شناسه خبر :843 
201 کلیک ها  شنبه, 18 ارديبهشت 1395 ساعت 18:20
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا