هاشمی رفسنجانی:

علایمی از یمن دیده می‌شود که از جنگ با یمن مایوس شده اند

خورشید آنلاین

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: غرب در مبارزه با تروریسم دچار تناقض در عمل و گفتار است و همین موضوع مهم، مبارزه واقعی و ریشه ای با تروریسم را مشکل کرده است.

به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار فرانسیس فیلون نخست وزیر سابق فرانسه، با اشاره به موضع گیری اتحادیه اروپا در مقابل جنگ عربستان در یمن،گفت: یکی از اشتباهات فاحش عربستان راه اندازی جنگ با ائتلاف برخی کشورهای عربی در یمن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم یمن را مردمانی زیرک، مقاوم، قانع و ساده زیست توصیف کرد و افزود: اخیراً علایمی در عربستان دیده می شود که از جنگ با یمن مأیوس شده اند و موضع گیری های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا که مخالف جنگ هستند، در این احساس ناامیدی مؤثر بوده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه جنگ عربستان در یمن، برای این کشور بسیار گران تمام می شود، گفت: عربستان در این جنگ بسیار آسیب پذیر است و در نهایت ناچار به پذیرش آتش بس خواهد شد.

وی به شرایط بحرانی امروز کشورهای سوریه، لیبی، عراق، افغانستان، الجزایر، یمن و ... اشاره و تصریح کرد: مشکل اصلی منطقه، استبداد، استعمار و تروریسم است؛ استعمار و استبداد مردم را عصبانی می کند و زمانی که آنها برای سرنگونی مستبدی قیام می کنند، گرفتار ویروسی به نام تروریسم می شوند که زندگی مردم را تباه می کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به شرایط نابسامان عراق، اظهار داشت: صدام در گذشته با استبداد و قساوت فراوان، عراق را به ظاهر آرام کرده بود، البته آتش زیر خاکستر بود. اما امروز افسران ارتش بعث به معلمانی برای آموزش نیروهای داعش تبدیل شده اند و منابع عظیم نفتی این کشور در اختیار گروه های تروریستی و داعش قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه آمریکا با بهانه تأمین امنیت و از بین بردن مواد مخدر وارد افغانستان شد، گفت: امروز بعد از سال ها حضور آمریکا در این کشور می بینیم که نه تنها وضع بهتر نشده، بلکه امنیت کاهش یافته و مواد مخدر 10 برابر افزایش پیدا کرده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال فرانسیس فیلون در مورد شرایط لبنان، گفت: اسرائیل به عنوان دولتی متجاوز و نامشروع که فرزند ناخلف کشورهای غربی و غده سرطانی در منطقه است،با تجاوز به حقوق و اراضی فلسطینی ها تا شهر بیروت پیشروی کرد و همواره به نوار غزه و کرانه باختری حمله و تجاوز می کند و متأسفانه کشورهای غربی در قبال این تجاوزات و آدم کشی ها بی تفاوتند.

ایشان بلاتکلیفی حدود هشت میلیون آواره فلسطینی را آتش زیرخاکستر برای حق طلبی و مبارزه این مردم ذکر کرد و گفت:غرب در مبارزه با تروریسم دچار تناقض در عمل و گفتار است و همین موضوع مهم، مبارزه واقعی و ریشه ای با تروریسم را مشکل کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه و در پاسخ به درخواست نخست وزیر اسبق فرانسه برای کمک به حل بحران تروریسم، گفت: ما از ابتدای انقلاب دچار تروریسم حاد شده ایم و تنها در انفجار حزب جمهوری اسلامی، رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و 70 نفر از سران کشور را از دست دادیم. دو سال درگیر شورش های متعدد بودیم و چند شهر مهم کشورمان در معرض تجزیه شدن بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه چون از ابتدای انقلاب مردم همراه و پشتیبان نظام ما بودند، توانستیم به خوبی مقاومت کنیم، اظهار داشت: باید ریشه تروریسم زایی از بین برود و این کار نیازمند یک برنامه طولانی ریشه ای و نسبتاً پرهزینه است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: دلمان می خواهد منطقه خاورمیانه سالم، آزاد و آرام باشد و در این راه حاضریم با همه کشورها از جمله فرانسه همکاری کنیم.

در ابتدای این دیدار که روز گذشته انجام شد،فرانسیس فیلون، با بیان اینکه در تلاش هستم اروپا و فرانسه نگاه جدیدی به ایران داشته باشند، گفت: ایران کشوری بزرگ و قدیمی است و در منطقه خاورمیانه ملتی قدرتمند همچون ایران خیلی کم است و ایران نقش بسیار بزرگی برای حل مشکلات منطقه دارد.

نخست وزیر سابق فرانسه، با اشاره به اینکه آینده اروپا در گرو ایجاد صلح و رفاه است، گفت: شرایط بحرانی کشورهای افغانستان، سوریه، عراق، یمن و لیبی برای ثبات جهان خطرناک است.

وی ادامه داد: کشورهای بزرگ دنیا هر چند با هم اختلاف نظر دارند، اما باید در کنار یکدیگر اوضاع کشورهای نابسامان را مدیریت کنند.

فیلون، با تأکید بر اینکه ایران کشوری با نفوذ و قدرتمند در منطقه است، بر روابط مستحکم و توأم با اعتماد اروپا و فرانسه با ایران اشاره کرد و گفت:ما خواهان احترام متقابل، ارتباط شرکت های فرانسوی و ایرانی، روابط دوستانه و شخصی و همچنین ارتباط و تعامل استاد و دانشجو هستیم.

شناسه خبر :820 
317 کلیک ها  یکشنبه, 23 اسفند 1394 ساعت 14:35
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا