تعدد نامزدهای اصولگرایان و ناتوانی در بستن یک لیست

چالش یک لیست پرکاندیدا

انتخابات مجلس

خورشید آنلاین

شاید بتوان اصولگرایان را خوشحال ترین گروه سیاسی پس از اعلام نتایج بررسی هیات های نظارت دانست.

گروهی که با خیال راحت پس از ثبت نام  اولیه کاندیداهایشان،حتی قرار دادهای تبلیغاتشان را در رسانه های نیز منعقد کردند تا پس از آن این کاندیداها با خیالی راحت به دنبال سور و سات انتخاباتی خود باشند.

امادر شیراز این تایید صلاحیت گسترده برای جناح اصولگرا چالش جدی برای راست های سنتی و نئو راست ها به وجود آورد.

در حالیکه برخی منابع خبری از نهایی شدن لیست اصولگرایان در حوزه انتخابیه شیراز متشکل از جعفر قادری،حسین ذوالنوار،حسین نجابت و ضرغام صادقی خبر می دهند اما برخی دیگر از منابع هنوز هم از احتمال ایجاد انشقاق در این لیست و جایگزینی یک نفر جدید به جای یکی از این نفرات اعلام شده خبر می دهند.

سید حسین ذوالانوار، ابراهیم عزیزی، فریدون عباسی، جعفر قادری، احمد رضا دستغیب( سید علی اصغر)،محمد حسن روزیطلب، ضرغام صادقی،شاهین محمد صادقی،محمد رضا محمدی کشکولی و علی احمدی از جمله کاندیداهای جناح راست در حوزه انتخابیه شیراز هستند که هر کدام از آنها داعیه سر لیستی در لیست اصولگرایان را دارند.

از این تعداد برخی منتسب به جریان ولنجک و محمود احمدی نژاد هستند که حضور احتمالی آنها در لیست جبهه متحد ناخودآگاه موضع گیری برخی از نمایندگان احزاب اصولگراراعلیه خود به دنبال خواهدداشت.

اما لیست احتمالی اصولگرایان شیراز درحالی توسط برخی منابع اعلام شده است که پیش از اختلاف شدیدی بین سه نماینده اصولگرای کنونی وجود داشت و در خوشبیانه ترین شرایط هم کسی گمان نمی کرد که نام ذوالنوار،قادری و ضرغام صادقی کنار یکدیگر قرار بگیرد.

از سویی دیگر اگر این لیست، لیست نهایی جناح راست نباشد و بزرگان این جناح سیاسی از دلخوریهای خود از نیروهای منتسب به احمدی نژادچشم پوشی کنند،آنگاه اصولگرایان شیرازبا توجه به تعدد کاندیداهایشان  بر سر چند راهی تکمیل لیست خواهند ماند.

لیست احتمالی اول

سید حسین ذوالانوار،ابراهیم عزیزی،فریدون عباسی و جعفر قادری می توانند یکی از ترکیب های احتمالی اصولگرایان را تشکیل دهند.

برخی اصولگرایان که این ترکیب را موزون می دانند بر این باورند که این لیست  در برگیرنده چهره ها وخاستگاههای ناب اصولگرایی است و قطعا مورد پذیرش مخاطبینی که این دسته از سیاسیون، آنهارا مومن می دانند، خواهد بود.

طرفداران این لیست معتقدند که ترکیب این 4 نفر می تواند توان وتخصصي علمی ، اجرایی، مردم شناختی، پایگاههای رای آور قابل اطمینان مورد نیاز اصولگرایان برای این تفکر را در انتخابات پیش روبه ارمغان بیاورد.

لیست احتمالی دوم

در شرایطی که هفته گذشته زمزمه هایی مبنی بر احتمال کنار گیری یک از نمایندگان کنونی مردم شیراز از ماراتن انتخابات به گوش می رسید،اگر این احتمال قوت یابد،آنگاه  با فرض کناره گیری ذوالانوار از انتخابات،لیست ابراهیم عزیزی،فریدون عباسی،جعفر قادری و حسین نجابت می تواند لیستی باشد که اصولگرایان بر این باورند که می توانند با آن ضمن رسیدن به ایده آل های متصورشده شان در لیست نخست،با استفاده از آرای خاندانی این لیست رای فراوانی را به دست آورند.

اگر فرض کنیم که اصولگرایان بتوانند به ترکیب نهایی خود در یکی از لیست های یاد شده برسند و یا اینکه همان لیست گمانه زنی شده شامل صادقی،قادری،ذوالنوار و نجابت نهایی شود،آنگاه افرادی چون احمد رضا دستغیب ،محمد حسن روزیطلب، شاهین محمد صادقی،محمدی کشکولی و علی احمدی را پشت دست خود خواهند داشت.

افرادی که به اعتقاد خوشان از پایگاه رای خوبی نیز برخوردارهستند.

این در شرایطی است که اگر احمد رضا دستغیب را به لحاظ نزدیکی اش با لاریجانی  و تفکر او از نزدیکی به جریان اصولگرای کنونی شیرازمستثنی کنیم، آنگاه اصولگرایان می مانند و چند کاندیدای مدعی صاحب رایی که نیامدنشان در لیست جبهه متحد می تواند ضمن بوجودآوردن دلخوری بین یاران دیروز،زمینه ریزش رای این جناح را در هفتم اسفند فراهم کند.

اتفاقی که اصولگرایان در خرداد 92 تجربه مشابهه با آن را هنوز هم در خاطر دارند.

شناسه خبر :661 
671 کلیک ها  پنج شنبه, 15 بهمن 1394 ساعت 16:50
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا