معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات:

ما مظلوم واقع شدیم اما لنگان و نالان پای انتخابات می‌ایستیم/ متأسفانه عده‌ای در کنار انقلاب رشد کردند که به رأی مردم اعتقادی نداشتند

مرتضی مبلغ

خورشید آنلاین

معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات، با انتقاد شدید از رد صلاحیت‌ها و حذف تعداد زیادی از کاندیداها در رقابت‌های انتخاباتی، گفت: اگرچه ما اصلاح‌طلبان از سوی جریان‌های نورسیده به‌شدت مظلوم واقع شدیم اما به آن دلیل که برای این انقلاب هزینه داده‌ایم، پای انقلاب و انتخابات می‌ایستیم و لنگان و نالان در انتخابات مشارکت می‌کنیم.

به گزارش خورشید آنلاین، مرتضی مبلّغ در همایش اصلاح‌طلبان در شیراز به‌مناسبت دهه فجر و با عنوان «انتخابات؛ ثمره انقلاب، بستر اصلاحات»، با اشاره به 5 ویژگی منحصر به فرد انقلاب 57، اظهار داشت: «مردمی بودن، نرم و غیرخشن بودن، تلفیق دین و سیاست، رهبری هوشمندانه امام و حاکمیت بلادرنگ مردم پس از انقلاب از طریق انتخابات، از ویژگی‌هایی است که انقلاب ما را از انقلاب‌های پیش از خود متمایز کرده است. از جمله در بحث انقلاب نرم 57، شاید اگرچه در ذات واژه انقلاب خشونت نهفته است اما انقلابی‌های آن روز با رهبری هوشمندانه حضرت امام توانستند یک حرکت مسالمت‌آمیز را به انقلاب تبدیل کنند و پیروزی گل بر گلوله را رقم بزنند. در حالیکه شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که با حرکت و تظاهرات آرام مردم، رژیم از پا دربیاید.»

وی با اشاره به برخی از کسانی که رأی مردم را تزئینی تلقی می‌کردند، گفت: «متأسفانه عده‌ای در کنار انقلاب رشد کردند که به رأی مردم اعتقادی نداشتند و می‌گفتند "اکثرهم لایعقلون". این گروه اگرچه تاکنون نتوانستند نهاد انتخابات را از بین ببرند اما به‌هرحال تأثیر خود را بر تحولات و مسائل مختلف گذاشته‌اند.»

رییس ستاد انتخابات اصلاح طلبان کشور،به نمونه‌هایی از رویکردها و عملکردهای برخی جریان‌های تندرو در دهه‌های اخیر اشاره کرد و افزود: «یک‌سری افراد آمدند که خود را حق مطلق می‌دانند و با خودی و غیرخودی کردن و چسباندن انگ و اتهام‌های غیرواقعی، رقبای خود را حذف می‌کنند. این افراد، هرچه رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و مسئول رده‌بالا در کشور بود را به‌طریقی در زمره‌ی غیرخودی‌ها قرار دادند. من نمی‌خواهم تخطئه کنم اما در برابر این برادران سوگند یاد می‌کنم که به والله این راه شما خطاست. این طرز تفکر شما هم ضربه به نظام و مملکت است و هم برای خود شما خودزنی است.»

وی اضافه کرد: «در تبلیغات و فضاهای مختلف، حتی نام‌بردن از شخصیت‌های والامقام و اندیشمند یک جناح بزرگ را ممنوع می‌کنند در حالیکه جریانی دیگر بر روی همه امکانات مملکت جولان می‌دهد. مگر این مملکت متعلق به همه ملت نیست؟ چرا اجازه نمی‌دهید همه مردم نظر بدهند؟»

رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان کشور در ادامه با انتقاد شدید از رویکرد صداوسیما در مسائل مختلف، گفت: «در رسانه ملی با پول بیت‌المال برنامه‌سازی می‌کنند و افتخار هم می‌کنند. می‌آیند شرایط امروز را در فضای انقلابی 37 سال پیش تلفیق می‌کنند، بعد پاره‌هایی از سخنان حضرت امام و مسئولان دیگر را در مقاطع خاص کنار هم می‌گذارند تا به اهداف خود برسند. آقا نکنید، به‌خدا این کارها غلط است. نتیجه عکس می‌دهد. این روش جز تخریب و سوزاندن بنیان‌ها نیست. معلوم است جوانی که چنین برنامه‌های تحریف‌شده‌ای را ببیند حتی اصل انقلاب و امام را هم در ذهن خود زیر سؤال می‌برد.»

وی افزود: «آقایان هشت سال با پول بیت‌المال، صدای اکثریت جامعه را نمی‌شنیدند و دولت سابق را در اجرای سیاست‌های فاجعه‌آمیز خود همراهی کردند اما هنوز هم ادعای دلسوزی برای ملت می‌کنند. ولی آقایان صداوسیما! اگر از مردم عذرخواهی نمی‌کنید لااقل برایشان دردسر نسازید. این گرایش امروز مردم به ماهواره‌ها نتیجه اعدم اقناع مردم و بی‌اعتمادی و عصبانیت‌شان از دست شماست.»

مبلّغ، شیوه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را توسط دولت قبل، یک فاجعه بزرگ اقتصادی توصیف کرد و تصریح کرد: «متأسفانه دولت قبل در ازای حذف یارانه برخی کالاها و گرانی در بازار، پولی را به‌نام امام زمان به مردم می‌داد که هیچ ارزشی در مقابل هزینه‌های روزانه‌شان نداشت و عملاً با تزریق سم به جامعه، یک فاجعه بزرگ اقتصادی را برای کشور به ارمغان گذاشتند که به این سادگی هم رفع‌شدنی نیست.»

معاون اسبق وزیر کشور در بخش دیگری از اظهارات خود به مسئله رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس دهم پرداخت و تأکید کرد: «بنده در دوران اصلاحات 6 انتخابات ملی برگزار کردم و از همه جزییات قوانین انتخاباتی مطلع هستم. قانون صراحتاً می‌گوید رد صلاحیت باید به استناد مدارک معتبر آن هم از مراجع قانونی صورت گیرد. اما من نمی‌دانم مسئله نوظهور احراز صلاحیت را از کجا درآورده‌اند؟ اینها از مجلس هفتم هر روز با یک چیز جدید، عملاً بخشی از جامعه را حذف می‌کنند.»

مبلغ، مردم را در تصمیم‌گیری برای حاکمان و نمایندگان خود کاملاً مختار دانست و یادآور شد: «حتی اگر مردم در انتخاب خود اشتباه کنند باز هم این خود آن‌ها هستند که حق دارند مسئول و نماینده خود را انتخاب کنند و تأیید صلاحیت نهایی کاندیداهای مختلف باید توسط مردم به قضاوت گذاشته شود.»

عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کشور اضافه کرد: «متأسفانه برخی از افراد متعهد، متدین و معتقد به اسلام و نظام را به راحتی و بدون سند، رد صلاحیت کردند. این کار عملاً شقه‌کردن مردم و بی‌اعتماد کردن آنهاست. حقوق اساسی ملت را ضایع‌کردن اشتباه بزرگی است که به دلسردی مردم و ضربه به نظام ختم می‌شود. توصیه ما به این نهادها این است که بپذیرند این رویه اشتباه است و از این اقدامات دست بردارند.»

مبلّغ در پایان با تأکید مجدد بر مظلومیت اصلاح‌طلبان و با اظهار امیدواری برای تجدیدنظر در تصمیمات شورای نگهبان، گفت: «با تمام این شرایط، ما آثار نامبارک و مخرب جریان تندرو را در سال‌های گذاشته شاهد بوده‌ایم. از طرفی هم ما اصلاح‌طلبان برای این انقلاب شهید داده‌ایم و هزینه داده‌ایم. بنابراین تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که لنگان و نالان، با مشارکت در انتخابات انسان‌هایی را انتخاب کنیم که حتی اگر از جریان ما نباشند اما دست‌کم دلسوز مردم باشند. کسانی که به‌جای آنکه هر روز یک داستان و حاشیه درست کنند، گرهی از مشکلات مردم باز کنند. ما اگر خودمان در صحنه نباشیم یا کم باشیم حداقل بهتر است با حضور در انتخابات، افراد دلسوز را به‌جای جریان‌های تندرو و خطرناک برای نظام و مردم کشورمان، وارد خانه ملت کنیم.»

شناسه خبر :653 
324 کلیک ها  پنج شنبه, 15 بهمن 1394 ساعت 08:36
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

1 نظر

  • نام پنج شنبه, 15 بهمن 1394 ساعت 08:46 ارسال شده توسط نام

    احسنت

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا