مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس:

تحقق حقوق شهروندی، اساسی ترین برنامه دولت در عرصه داخلی است

سید علی محمد موسوی

خورشید آنلاین

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس و دبیر ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی این استان گفت: اساسی ترین برنامه دولت تدبیر و امید در عرصه داخلی کشور، تحقق حقوق شهروندی است.

سید علی محمد موسوی، شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان فارس در شیراز افزود: اهمیت بحث حقوق شهروندی در قرآن نیز مورد اشاره و تاکید قرار گرفته، آنجا که خداوند در آیه 70 سوره اسراء می فرماید: ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر بسیاری از مخلوقات خویش برتری دادیم.
وی افزود: از منظر قانون اساسی نیز در ذیل فصل سه ماده 19 تا 42 تحت عنوان حقوق ملت با نگاه حمایت از حقوق مردم، تساوی بین آنها فارغ از قومیت، نژاد و جنس و مذهب و برابری و عدم تبعیض بر این مهم تاکید شده است.
وی اظهار کرد: انحلال هیات های گزینش سراسر کشور و تاسیس هیات های صلاحیت دار به دستور امام (ره) نیز نخستین پیام حقوق شهروندی در کشور بود.
موسوی اضافه کرد: امام (ره) و همچنین رهبر معظم انقلاب نیز به مسوولان توصیه می کنند که خدمتگزار محرومان باشند و خدمت رسانی عمیق و ماندگار به آنها را در اولویت کارهای خود قرار دهند.
وی، حفظ کرامت انسانی، رعایت حقوق مردم، پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع در دستگاههای دولتی، افزایش اعتماد، رضایت و مشارکت مردم را از جمله مصادیق حقوق شهروندی برشمرد.
موسوی گفت: بر این اساس، برنامه های 11 گانه در حوزه حقوق شهروندی با رویکرد کارگاههای آموزشی، جلسات اخلاق اداری و ارشاد کارکنان، فضا سازی و ایجاد محیطی اثربخش برای کارکنان و مراجعین با روش های نوین، تشویق مدیران و کارکنان خوش برخورد با مراجعان و تسهیل در ارائه خدمات به مراجه مردم در دستور کار قرار گرفته و به سازمان ها ابلاغ شده است.
مدیر کل امور اجتماعی فرهنگی استانداری فارس افزود: در همین رابطه، عملکرد دستگاهها بر اساس شاخص های مذکور مورد ارزیابی قرار گرفته اند و بنا داریم دستگاههای برتر و ضعیف را هم در حوزه حفظ رعایت حقوق شهروندی و هم در حوزه عفاف و حجاب به مرکز معرفی کنیم.
موسوی افزود: همچنین از دستگاههای موفق در بحث حقوق شهروندی و عفاف و حجاب نیز تقدیر خواهیم کرد.
او گفت: سیاست دولت در این دو حوزه، انجام کار فرهنگی، آموزشی، ارشادی و مشاوره ای در درون دستگاههای دولتی و سطح جامعه است.
وی اظهار کرد: در بحث گسترش و ترویج عفاف و حجاب، نیز اجرای برنامه های فرهنگی و هنری برای کارکنان، مراجعان و خانواده کارکنان، ارائه مشاوره دینی با محوریت عفاف و حجاب، رعایت الزامات اداری و شئونات اسلامی، برگزاری همایش ها و کارگاههای آموزشی، حمایت از تولید آثار فرهنگی و هنری در حوزه عفاف و حجاب، فضاسازی و تبلیغات محیطی و تشویق مدیران و کارکنان فعال، از شاخص های ارزیابی در این حوزه است.
دبیر ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی فارس اضافه کرد: مجموعه این اقدامات سبب شد که استان فارس در بین 31 استان کشور از نظر رضایتمندی و مشارکت مردم، به عنوان قطب سرمایه اجتماعی مطرح و معرفی شود.

شناسه خبر :628 
336 کلیک ها  سه شنبه, 06 بهمن 1394 ساعت 15:28
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا