رییس کمیته حقوقی و دبیر هیات بازرسی انتخابات فارس :

با نامزدهایی که وعده های پوچ و غیر عقلانی می دهند برخوردمی کنیم

داراکیانی

خورشید آنلاین

مسلما در ایام نزدیک به انتخابات ممکن است در لا به لای فعالیت‌ها تخلفاتی مانند تخریب دیگر داوطلبان و تبلیغات زودهنگام برای برخی از ثبت نام کنندگان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز رخ دهد.

شاید بتوان گفت، تخلفات انتخاباتی در سال‌های گذشته ساده و به راحتی قابل پیگیری بود، اما این روزها به دلیل گستردگی ارتباطات و گسترش شبکه‌های اجتماعی امکان تخلفاتی نظیر تبلیغ پیش از موعد و تخریب داوطلبان افزایش یافته و به همان نسبت برخورد با آن نیز به دلیل همین گستردگی دشوار شده است. همچنین که شاهدیم برخی از سایت‌های بدون مجوز نیز به تبلیغ زودهنگام و تخریب دیگر داوطلبان می پردازند.

از نمونه های دیگر تخلفات انتخاباتی می توان به  سامانه هایی که از طریق آن پیامک‌هایی با محتوای تخریب و تبلیغ ارسال می‌شود اشاره کرد.

در قانون علاوه بر بند 5 اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که وظیفه پیشگیری از جرایم به صورت عام را بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است. در قوانین انتخاباتی نیز وظیفه قوه قضاییه در پیشگیری از جرایم انتخاباتی تصریح شده است که ماده 67 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 34 قانون انتخابات ریاست جمهوری در این زمینه قابل استناد است.

در ماده 67 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی آمده است: «تشکیلات قضایی هر حوزه انتخابیه به منظور پیشگیری از وقوع جرم، ضمن هماهنگی با ناظرین شورای نگهبان و هیات اجرایی اقدامات لازم را در محدوده مقررات معمول می‌دارد»

هم‌چنین در ماده 34 قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز آمده است: «تشکیلات قضایی هر شهرستان یا بخش به منظور پیشگیری از وقوع جرم ضمن هماهنگی با ناظرین شورای نگهبان و هیات اجرایی اقدامات لازم را در محدوده مقررات معمول می دارد»

سه بخش؛ ثبت نام و تایید صلاحیت کاندیداها، تبلیغات و مرحله رای گیری و شمارش آرا هر کدام دارای قوانین و مقرراتی است که رعایت آنها از سوی کاندیداها الزامی بوده و با متخلفان برابر مقررات برخورد قانونی به عمل خواهد آمد. هم‌چنین عدم رعایت زمان تعیین شده قانونی برای تبلیغات انتخاباتی یکی از مواردی است که در قالب قوانین بخش دوم یعنی جرایم و تخلفات مرحله تبلیغات قرار می‌گیرد.

«استفاده از موقعیت شغلی برای تبلیغات انتخاباتی»، «استفاده از مکان های غیر مجاز برای تبلیغات انتخاباتی»، «پاره، معدوم و یا مخدوش نمودن آگهی یا پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی که در محلهای مجاز الصاق گردیده در زمان قانونی تبلیغات»، «تخریب و توهین به داوطلبان و تبلیغ علیه آنها» و «جانبداری مجریان و ناظران انتخاباتی از فرد یا گروه خاص» از جمله مواردی است که در قالب بخش دوم تخلفات و جرایم انتخاباتی یعنی تبلیغات و مرحله رای‌گیری قرار می‌گیرد.

رییس کمیته حقوقی و دبیر هیات بازرسی استان ین خصوص در می گوید: بر اساس دستورالعملی که توسط وزارت کشور به این کمیته ابلاغ شده است هیات بازرسی انتخابات کار خود را شروع کرده که تا بعد از انتخابات ادامه دارد.

داراکیانی با بیان این مطلب که اگر تخلفی از سوی دستگاههای اجرایی در خصوص استفاده از بودجه دولتی و بیت المال دیده شود مسلما با افراد برخورد میشود، اضافه می کند: تا کنون  گزارش هایی  که به هیات بارزسی رسیده بیشتر از شوراها و دهیاری ها به دلیل عدم اطلاع از قانون تخلفات انتخابات بوده است که پس از تحقیقات لازم تذکرات داده شده همچنین که در ده روز اخیر این تخلفات نسبت به روزهای قبل از آن کمتر شده است.

وی تصریح می کند: اگر جرمی در خصوص تبلیغات زود هنگام اتفاق افتد مسلما از طریق دستگاه های قضایی پی گیری می شود و طبق مجازاتی که در قانون آمده با آن برخورد خواهیم کرد.به خصوص کسانی خارج از زمان تعیین شده بخواهند کاروان راه بیندازند یا اینکه وعده هایی بدهند که خارج ار عرف باشد.

کیانی تاکید می کند: بدون شک با کسانی که برای جذب آراء دست به هر کاری میزنند و وعده های پوچ و غیر عقلانی می دهند که تحقق پیدا نمی کند، برخورد قاطع می شود.

وی با اشاره به تذکرات کارسازی که تاکنون داده شده می گوید: در قانون به تشویش اذهان عمومی اشاره شده است و این عمل در هر فضایی نوعی تخلف است بنابراین با تبلیغ زود هنگام در فضای مجازی نیز برخورد می شود.

شناسه خبر :548 
430 کلیک ها  چهارشنبه, 16 دی 1394 ساعت 09:04
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا