شماره جدید هفته نامه سراسری ماه رویان منتشر شد

بازي مشکوک در زمين دشمن

بهمن حاجات نیا

خورشید آنلاین

صاحب امتیازومدیرمسئول هفته نامه سراسری ماه رویان در سرمقاله سیصدو هفدهمین شماره ازاین هفته نامه باابراز تاسف از اعدام آیت الله نمر،حمله به سفارت عربستان درتهران را تقبیح کرد.

بهمن حاجات نیا در این سرمقاله و با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری و موفقیت های دیپلماتیک دولت یازدهم نوشت:

در شرايطي که دولت يازدهم در سايه رهنمودهاي مقام معظم رهبري، مسير پرتلاطم مقابله با ايران و اسلام هراسي را با موفقيت پشت سر گذاشته و توانسته است تا حد قابل قبولي ضمن اثبات حقانيت و صلح‌طلبي نظام مقدس جمهوري اسلامي پيروزي‌هايي را در عرصه ديپلماسي نصيب کشور کند، واقعه تامل‌برانگيز حمله به کنسولگري و سفارت عربستان در مشهد و تهران به مثابه يک بازي مشکوک در مقابله با منافع کشور و در زمين دشمنان نظام است.

در اينکه اقدام ددمنشانه رژيم آل سعود در اعدام آيت‌ا... نمر اقدامي غيرانساني و به دور از چارچوب‌هاي دموکراتيک است، هيچ شک و شبهه‌اي نيست؛ اقدامي که ابتدايي‌ترين حقوق شهروندي در خصوص اصل آزادي بيان و رعايت حقوق شهروندي را زير سوال برده و اعتراض حق‌خواهان جهان را برانگيخته است. اما اينکه عده‌اي خودسر و بدون در نظر گرفتن عرف ديپلماتيک از ديوار سفارتخانه يک کشور بالا رفته و با ناامن جلوه دادن فضاي داخلي کشور، اقدام به تخريب و به آتش کشيدن آن سفارتخانه کنند؛ نه در چارچوب شريعت اسلام پذيرفتني است و نه در قالب فرهنگ کهن ايراني مي‌گنجد.

مقام معظم رهبري در واکنش به اقدامي مشابه در چند سال گذشته، بر لزوم کنترل احساسات و پرهيز از تصميم‌گيري در اوج احساسات تاکيد فرمودند و افزودند: «حضور تشکل‌هاي دانشجويي در 2-3 سال اخير در مسايل مختلف اجتماعي-سياسي، فعالانه و قابل تقدير بوده است اما در همين سال‌ها مواردي وجود دارد که براساس احساسات پاک و مقدس دانشجويان، تشکل‌ها تصميماتي گرفته و اقداماتي انجام داده‌اند که صحيح نبوده است؛چراکه تصميم بايد بر مطالعه موشکافانه و دقيق متکي باشد نه بر احساسات.»

اين نگاه مدبرانه رهبر معظم انقلاب مي‌تواند چراغ راهي براي کساني باشد که ناخودآگاه در جريان بازي قرار مي‌گيرند که به نظر مي‌رسد عده‌اي در کارزار آن با رفتارهايي مشکوک به دنبال خدشه وارد کردن به چهره نظام و منافع آن هستند. پر واضح است حساب آن عده از جواناني که با احساسات خود قرباني برنامه‌ريزي عناصري مي‌شوند که اعتبار و منافع نظام براي آنها هيچ ارزشي ندارد، از طراحان اين بازي ايران ستيز جدا است.

اما اتفاق ناگوار در روزهاي گذشته در خيابان «بوستان» ديروز و «نمر باقر النمر» امروز، بي‌شک ريختن آب به آسياب کساني است که در پرتو ديپلماسي قوي دولت يازدهم خود را در انزوا مي‌بيند و نقشه‌هاي شوم چند سال اخير عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را نقش برآب!

در واقع اين اتفاق حرکت غلطي در عرصه شطرنج ديپلماسي بود که ضمن وارد کردن خدشه به چهره صلح‌طلب جمهوري اسلامي ايران، تداعي‌کننده اتفاق زيان‌آور قتل گيربادوف و معاهده‌ ترکمانچاي بود.

در هر حال، حمله به سفارت عربستان با هر قصد و منظوري که صورت گرفته باشدکه بسياري اعتقاد دارند با اهداف خاصي صورت گرفته است؛  بدون ترديد ناقض تعارفات جهان متمدن و قوانين بين‌المللي آن بود. اقدامي که باعث مي‌شود کشورهاي شکست‌ خورده در عرصه ديپلماسي از ديپلماسي فعال جمهوري اسلامي ايران بتواند به ياوه‌گويي‌هاي چند سال اخير عليه ايران دوباره دامن بزنند.

در حالي که به نظر مي‌رسد راه درست اين بود که اعتراض به اين اقدام رژيم آل سعود در قالب يک تظاهرات آرام و مدني در کنار اقدامات ديپلماتيک انجام پذيرد؛ اقدام سريع، قاطع و خردمندانه رييس‌جمهور، مسئولان قضايي، امنيتي و انتظامي کشور در محکوم کردن اين اقدام و پيگيري ماجرا مي‌تواند بر اراده‌ نظام جمهوري اسلامي صحه گذارد.

شناسه خبر :545 
589 کلیک ها  دوشنبه, 14 دی 1394 ساعت 19:48
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا