چاپ کردن این صفحه

وزارت بهداشت نمی‌تواند صندوق درمان تامین اجتماعی را اداره کند

خورشید آنلاین
ابرازنگرانی پزشکیان ازواگذاری صندوق درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت

وزیر پیشین بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: مطابق قانون الزام مدیران وزارت بهداشت به نمایندگی از سوی دولت تنها وظیف سیاستگذاری امور درمانی را برعهده دارند و در مقابل مسئولیت اداره صندوق‌ بیمه‌ درمانی سازمان تامین اجتماعی برعهده بخش دیگری از مدیران دولتی در وزارت رفاه است.

«مسعود پزشکیان» که هم اکنون در مجلس شورای اسلامی نیز حضور دارد با اعلام این مطلب گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه نیز آمده است که در بحث ادغام صندوق‌های درمانی بیمه‌های اجتماعی، استقلال مالی و اداری صندوق درمانی سازمان تامین اجتماعی همچنان محفوظ باقی می‌ماند و تنها اداره صندوق‌‌های درمانی که اعتبارات مالی آن برعهده دولت است به وزارت بهداشت سپرده خواهد شد.

وی بابیان اینکه سال گذشته نیز این موضوع باردیگر در دستور کار مجلس قرار گرفت: آن‌زمان هم در نهایت به تشخیص مجلس، استقلال منابع و امکانات صندوق درمانی سازمان تامین اجتماعی محفوظ باقیماند و در نهایت مدیران این صندوق موظف شدند تا در راستای اجرای طرح تحول سلامت با سازمان بیمه سلامت در زمینه تامین خدمات پزشکی مورد نیاز همکاری کنند.

نماینده تبریز در مجلس افزود: بنابراین در مورد مناقشه‌ و اختلاف نظری که هنوز میان وزارت بهداشت با وزارت رفاه وجود دارد، قانون موضوع را به صراحت روشن کرده است.

براساس اظهارات پزشکیان حتی در مورد امکان پذیری یکسان سازی بیمه‌های درمانی این موضوع مطرح می‌شود که جدا از ادعای وزارت بهداشت مبنی بر دستیابی بر منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی، مبحث ادغام صندوق های ارائه دهنده بیمه‌های اجتماعی یک بحث فنی و تخصصی بیمه است که دست کم به استناد مقررات کنونی مسئولان وزارت رفاه در مقام کارشناسان بیمه‌‌های اجتماعی دولت صلاحیت بررسی آن را دارند.

وی افزود: البته صحبت کردن در این مورد زمانی امکان پذیر است که مکانیزم‌های ساختار محاسبه بیمه‌های درمانی یکسان شده باشد نه اینکه مانند امروز صندوق های مختلف بیمه‌های اجتماعی برای ارائه خدمات درمانی معیارهای خاص خود را داشته باشند.

عضو فراکسیون اقلیت افزود: بصورت مشخص بیمه شدگان تامین اجتماعی، 7 درصد سرانه بیمه پرداخت می کنند و بر همین اساس، خدمات درمانی دریافت می کنند این نرخ پرداخت در مورد بیمه شدگان سایر صندوق های درمانی بیمه‌های اجتماعی صادق نیست، بنابراین حتی اگر قرار باشد که صندوق درمان تامین اجتماعی با شرایط کنونی زیر نظر مدیران وزارت رفاه در سایر صندوق های درمانی ادغام شوند این کارگران هستند که زیان خواهند کرد.

پزشکیان گفت: صرف‌نظر از همه این حرف‌ها واقعیت‌ این است که قانون برحفظ استقلال مالی صندوق درمانی سازمان تامین اجتماعی تاکید کرده است و جدا از این اتفاق مدیران وزارت بهداشت نیز باید به عنوان متولی سازمان بیمه سلامت در سیاستگذاری‌های مربوط به تعرفه‌های خدماتی بگونه‌ای تجدید نظر کنند که ارائه خدمات به بیمه‌شدگان با محدودیت مواجه نشود.

شناسه خبر :387 
547 کلیک ها  شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 08:33
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)