حاشیه‌های تصویب جزییات برجام؛

فریادهای کوچک‌زاده و رسایی و گریه زارعی/ ظریف صحن علنی را ترک کرد

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    در خلال تصویب جزییات طرح برجام٬ حاشیه‌های مختلفی ایجاد شد که مهمترین ایجاد حاشیه توسط رسایی و کوچک زاده بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ پس از آنکه مجلس با ۱۶۱ رأی موافق، ۵۹ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع جزییات طرح برجام را تصویب کرد٬ مهدی کوچک‌زاده به جمع خبرنگاران آمد و گفت: این طرح٬ طرح لاریجانی است و طرح مجلس نیست.

ظریف مجلس را ترک کرد
محمدجواد ظریف پس از ایجاد حاشیه و تجمع حدود ۵۰ نماینده مقابل جایگاه هیات رییسه٬ صحن علنی مجلس را ترک کرد.

بر اساس این گزارش لاریجانی نیز در صحبت‌هایی تأکید کرد که بررسی طرح برجام عامل شکاف نشود چون یک موضوع ملی است اما کوچک‌زاده به این موضوع اعتراض داشت  و در جمع خبرنگاران اعلام کرد که دیشب آقای لاریجانی پیش وی آمده و گفته کشور تصمیم گرفته طرح باید تصویب شود.

فریادهای کوچک‌زاده در مجلس
کوچک‌زاده ادامه داد: بنده به آقای لاریجانی گفتم کشور چه مرجع جدیدی است؟ که لاریجانی گفت: «همان که خودت می‌دانی»

کوچک‌زاده همچنین به محمدرضا باهنر و توصیه وی اشاره کرد و گفت: آقای باهنر هم نزد من آمد و گفت: دیشب آقایان لاریجانی٬ حجازی و شمخانی جلسه داشتند و تصمیم گرفته شد این طرح تصویب شود.

کوچک‌زاده در واکنش به این مسئله در جمع خبرنگاران با فریاد می‌گفت که همه بدانند این طرح٬ طرح مجلس نیست و طرح لاریجانی و شمخانی و حجازی است.

رسایی و پلاکاردهایش
حمید رسایی با در دست گرفتن پلاکاردی که روی آن نوشته بود «این قانون‌شکنی رسمی است» فریاد می‌زد «مجلس فرمایشی نیست» و «مجلس شده جای تصمیم‌گیری لاریجانی و شمخانی و حجازی»

در ادامه حمید رسایی برای بیان تذکری آیین‌نامه‌ای درخواست وقت کرد که لاریجانی گفت اگر در موضوع است٬ می‌توانید تذکر بدهید٬ در غیر این‌صورت نمی‌توانید٬ لطفا در موضوع تذکر بدهید. رسایی در واکنش به لاریجانی گفت: شما صبح کل قانون و آیین‌نامه را زیر پا گذاشتید.

لاریجانی خطاب به رسایی: خیالتان راحت شد؟
لاریجانی در پاسخ به رسایی گفت: تذکرتان همین بود٬ خیالتان راحت شد؟

رییس مجلس همچنین ادامه داد: جنابعالی در جریان موضوع بودید و می‌دانید باید تابع قواره‌هایمان باشیم.

کوچک‌زاده: به حجت نرسیدیم که نظر رهبری این بوده است
مهدی کوچک‌زاده در تذکری عنوان کرد که  ما که مخالف جزییات برجام بودیم٬ به این حجت نرسیدیم که رهبری صحبتی کرده‌اند٬ لذا باید بگویم اختلافی در مجموعه نظام وجود ندارد.

کوچک زاده گفت: به ما گفتند که آقایان شمخانی و لاریجانی و حجازی نظرشان این بود اما باز هم می‌گویم هر سه اینها عزیز هستند اما نظر این سه نفر٬ نظر رهبری نیست که لاریجانی در پاسخ به کوچک زاده گفت: اصلا بحث رهبری مطرح نبوده که شما می‌گویید و ایشان نقشی نداشتند. ما با هم صحبت کردیم٬ چرا آن را به رهبری وصل می‌کنید؟

تمام افتخار مجلس این است که از امام خامنه‌ای تبعیت می‌کند. رسانه‌های دست‌نشانده بدانند هر ۲۰۰ و چندنفری که به جزییات برجام رای مثبت دادند٬ یک حجت داشتند که بنا بر گفته‌های نقل‌شده این مسئله عنوان شد که نظر رهبری اینگونه بوده است اما ما که مخالف بودیم٬ به این حجت نرسیدیم لذا باید بگویم اختلافی در مجموعه نظام وجود ندارد.

کوچک زاده گفت: به ما گفتند که آقایان شمخانی و لاریجانی و حجازی نظرشان این بود اما باز هم می‌گویم هر سه اینها عزیز هستند اما نظر این سه نفر٬ نظر رهبری نیست.

لاریجانی: رهبری نظری نداشتند و حرف‌های مجلس را به رهبری وصل نکنید
لاریجانی در پاسخ به کوچک زاده گفت: اصلا بحث رهبری مطرح نبوده که شما می‌گویید و ایشان نقشی نداشتند. ما با هم صحبت کردیم٬ چرا آن را به رهبری وصل می‌کنید؟

توکلی: برای بی‌قانونی‌ها چقدر باید گوسفند قربانی کنیم؟
احمد توکلی نماینده مردم تهران در پی تصویب جزییات طرح برجام در مجلس خطاب به لاریجانی گفت: اگر قرار باشد برای این بی‌قانونی‌ها قربانی بدهیم٬ معلوم نیست چند گوسفند نیاز داریم.

در این لحظه لاریجانی با قطع کردن صحبت وی گفت: می‌توانیم از گوسفندهای شما در بهشهر استفاده کنیم که با خنده نمایندگان مجلس همراه شد و توکلی واکنش نشان داد و اعلام کرد من گوسفندی ندارم٬ که لاریجانی با خنده گفت: می‌دانم٬ من شوخی کردم.

لاریجانی در پاسخ به توکلی: نمایندگان کمک کردند وگرنه الزامی نبود
رئیس مجلس در پاسخ به تذکر توکلی یادآور شد: مجلس اصل موضوع با بحث زیاد و وقت کافی بررسی کرده بود وقتی کلیات آن رای آورد یعنی ماده واحده و اصل آن مورد قبول بوده است.

لاریجانی اضافه کرد: تنها جزئیات باقی می‌ماند که آن هم قبل از جلسه درباره آن بحث شد و بین دوستان یک توافقی حاصل آمد تا در کل این طرح را بپذیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: بنابراین نمایندگان کمک کردند وگرنه الزامی نبود و بسیاری از نمایندگان از پیشنهادهای خود صرف‌نظر کردند و امروز هم لطف کرده و برای به انجام رساندن این طرح کمک کردند به هر حال یک قواره‌هایی وجود دارد که همه باید تابع آن باشیم.

ساماندهی پیامک‌ها در مجلس
ناملایمت‌های زیادی را برای شکستن جبهه متحد دشمنان علیه کشور تحمل کردیم که ساماندهی برخی پیامک‌ها و ناملایمت‌های رسانه‌ای از جمله آنها بود.

ادامه دارد ...

شناسه خبر :321 
496 کلیک ها  سه شنبه, 21 مهر 1394 ساعت 09:22
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا