معاونت اجتماعی قوه قضائیه در گفت‌وگو با ایلنا:

روشی برای جبران خسارت‌های معنوی وجود ندارد/ عدالت کیفری تنها از طریق محاکمات محقق نمی‌شود

خورشید آنلاین

ایلنا: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: بسیاری از زیان‌ها به خصوص زیان‌های معنوی در اثر محاکمات جبران نمی‌شود و اصولا روشی برای جبران خسارت‌های معنوی وجود ندارد.

محمدباقر الفت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تاثیر پیشگیری بر توسعه عدالت کیفری گفت: قطعا عدالت کیفری را انحصارا از طریق محاکمات و اجرای مجازات‌ها نمی‌توانیم؛ ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه روش شناخته شده عدالت کیفری برای عموم انجام محاکمات است، اظهار کرد: اگر تلاش شود؛ جرمی واقع نشود یا اگر واقع شد؛ کم‌اثرتر از رفتارهای قبلی باشد، قطعا به عدالت کیفری کمک کرده‌ایم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تاکید براینکه جلوگیری از ورود زیان به زیان‌دیده و مجنی‌علیه از طریق محاکمه صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: وظیفه محاکمات جبران خسارات زیان‌دیده است، اما تلاش ما براین است که در حوزه مادی و معنوی اصولا زیان‌دیده دچار آسیب نشود.

الفت براین باور است که بسیاری از زیان‌ها به خصوص زیان‌های معنوی در اثر محاکمات جبران نمی‌شود و اصولا روشی برای جبران خسارت‌های معنوی وجود ندارد، بنابراین باید تلاش کرد که جلوی تحقق جرم گرفته شود تا زیانی به زیان‌دیده وارد نشود.

شناسه خبر :262 
481 کلیک ها  یکشنبه, 29 شهریور 1394 ساعت 06:29
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا