طاقت جنتی در مقابل فشارها برای لغو کنسرت‌ها به آخر رسید؛

عقب‌نشینـی وزیـر

خورشید آنلاین
  • لید خبر: در مشهد اما گویا ماجرا کمی پیچیده‌تر و البته عجیب‌تر است. در سال‌های اخیر مرکز استان خراسان رضوی، کانون چالش‌های هنری شد. اگرچه در تمام کشور کنسرت‌های هنری به سنگ می‌خوردند، اما مشهد در صدر شهرهایی قرار گرفت که کنسرت‌های موسیقی را یکی پس از دیگری زمین‌گیر می‌کردند. در مشهد برای بسیاری از کنسرت‌ها، توجیه قانونی خاصی برای لغو آن‌ها ارائه نشده است، اما به‌هر حال در آن شهر، در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد.

شاید روزی که علی جنتی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد، کسانی که او را به‌خوبی نمی‌شناختند، دست‌کم به‌واسطه شناختی که از پدر او داشتند، به بهبود وضعیت فرهنگی و هنری و زمینه‌های دیگر مرتبط با این وزارت‌خانه مهم، چندان امیدوار نبودند.
چندی بعد، آرام آرام مواضع علی جنتی -که اغلب حتی در تضاد با اندیشه‌های پدرش واقع می‌شد- موجی از امید را در دل فرهنگ‌دوستان ایجاد کرد. تا آنجا که خود رسماً اعلام کرد اندیشه‌اش بیش از آیت‌الله جنتی، به کسانی همچون آیت‌الله هاشمی نزدیک است. اما گویا این بار نه اندیشه‌های مقام ارشد این وزارت‌خانه، بلکه موانع سنگین دیگری مانع از تغییر محسوس در جامعه شد. یک نمونه آن در وقایع مربوط به روزنامه‌ها و رسانه‌ها بود. نمونه‌های دیگر هم در حوزه‌های مختلف به وفور دیده می‌شد.
لغو کنسرت‌ها، در سراسر ایران پدیده‌ی چندان تازه‌ای نیست. در تمام دهه‌های اخیر برگزاری کنسرت‌های موسیقی به دلایل متعددی به موانع جدی برخورد می‌کرد.
بسیاری از کنسرت‌هایی هم که به‌سختی می‌توانستند از موانع مختلفی از جمله بحران‌های مالی هنرمندان بگذرند باز هم به‌دلایل دیگری یکی پس از دیگری لغو می‌شدند. از جمله دلایلی که به موانع سرسخت برگزاری کنسرت‌ها می‌شدند، مخالفت برخی روحانیون، ائمه جمعه و برخی شخصیت‌ها و نهادهای خاصی بودند که به زعم خود آن کنسرت را در تضاد با عقاید مذهبی و روح اسلامی حاکم بر جامعه می‌دانستند.
در مشهد اما گویا ماجرا کمی پیچیده‌تر و البته عجیب‌تر است. در سال‌های اخیر مرکز استان خراسان رضوی، کانون چالش‌های هنری شد. اگرچه در تمام کشور کنسرت‌های هنری به سنگ می‌خوردند، اما مشهد در صدر شهرهایی قرار گرفت که کنسرت‌های موسیقی را یکی پس از دیگری زمین‌گیر می‌کردند. در مشهد برای بسیاری از کنسرت‌ها، توجیه قانونی خاصی برای لغو آن‌ها ارائه نشده است، اما به‌هر حال در آن شهر، در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد.

* کنسرت در مشهد، مطرب‌بازی در حرم امام رضا(ع) است


با این حال امام جمعه مشهد چندی پیش در این رابطه دلایل خاص خود را مطرح کرده بود؛ سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی(ع) گفته بود: «کنسرت موسیقی، مطرب‌بازی است و چون تمام شهر مشهد حرم امام رضا(ع) است، لذا برگزاری کنسرت در مشهد، مطرب بازی در حرم آن حضرت است.» امام جمعه مشهد افزود: «پیامبر اکرم(ص) با بیان عبارت «بین الجبلین روضه من ریاض الجنه» حدود حرم حضرت امام رضا(ع) را بین دو کوه تعیین کردند، لذا محدوده حرم تنها زیر گنبد حرم مطهر رضوی و سقف رواق‌ها و مساجد آن نیست. این که می‌گویم در مشهد کنسرت برگزار نشود از باب اعمال قدرت و دستور نیست بلکه حرف طلبگی من است، چون ما با موسیقی مسئله‌ای نداریم و در این زمینه هم هر کس پیرو مرجع تقلید خود است، اما کنسرت، مطرب بازی است.»
آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: «در حمایت از این ناهنجاری خبرگزاری «دویچه وله» آلمان اعلام کرد که برخی مسئولان محلی وابسته به رهبری ایران با آزادی هنر مخالفت می‌کنند که اگر مقصود آن‌ها، من هستم به نظر من این بی‌بند و باری و مطرب‌بازی است. کسانی که به دنبال برگزاری کنسرت هستند بدانند که حامی و طرفدار آنان آلمانی است که به صدام، تجهیزات شیمیایی داد تا رزمندگان ما را بکشد، و اکنون همان آلمان از برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد حمایت می‌کند. این که در گوشه‌ای از مشهد کنسرت موسیقی برگزار بشود یا نشود، چه ربطی به آلمان دارد. ما نمی‌خواهیم برخی عزیزان را بدنام کنیم و بگوییم با آن طرف آب در ارتباط هستند، اما انجام این کارها ناخواسته دست
آن‌ها را در دست دشمنی قرار می‌دهد که حاضر است با سلاح شیمیایی ما را خفه کند.»

* اتفاقات اخلاقی ناگواری در حین اجرا یا بعد از اجرای کنسرت‌ها رخ داده است


در روزهای اخیر نیز غلامعلی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در واکنش به اخبار منتشر شده در رابطه با لغو کنسرت یکی از خوانندگان در سبزوار گفته است: «مشکلاتی که در محتوا و اجرای کنسرت‌ها و همچنین نحوه حضور شرکت‌کنندگان وجود داشت که سوابق آن نیز موجود است، باعث شد که از ناحیه اقشار مختلف مردم، حوزه علمیه و علما گلایه‌های مختلفی در مورد اجرای کنسرت‌ها در پایتخت معنوی کشور به دادستانی اعلام شود. بررسی‌های دادستانی نیز نشان داد که این گلایه‌ها قابل تأیید است و تاکنون اتفاقات اخلاقی ناگواری در حین اجرا یا بعد از اجرای کنسرت‌ها متأسفانه رخ داده است.»
وی ادامه داد: «در حال حاضر منتظر تشکیل شورای فرهنگ عمومی برای بررسی این موضوع هستیم و هر تصمیمی که شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی گرفت، علی القاعده اجرا خواهد شد، ولی تا قبل از آن به خاطر اجراهای توأم با مشکلات اخلاقی بنا بر این است که کنسرتی اجرا نشود.»

* به احترام امام جمعه، از اجرای کنسرت در مشهد صرف نظر می‌کنم


اگرچه تا چندی پیش علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کرد با قانونی خواندن برگزاری کنسرت‌ها مانع از تعطیلی مکرر این مراسمات شود، اما به‌نظر می‌رسد دست‌کم در خراسان رضوی، سرانجام زور او به‌جایی نرسید و در مقابل فشارهای سنگین مخالفان سیاست‌های باز فرهنگی و هنری، عقب‌نشینی کرد. او در روزهای اخیر با تأکید مجدد بر قانونی‌بودن کنسرت‌ها، اما اذعان کرد: «با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا(ع)، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت که ما به نظر وی احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت، اما از ادامه اجرای آن‌ها در این شهر صرف‌نظر کردیم.»
جنتی در عین حال تصریح کرد که بر خلاف مشهد، کنسرت‌ها در دیگر شهرهای استان خراسان رضوی از جمله سبزوار، نیشابور، چناران و دیگر شهرها اجرا خواهد شد و به هیچ‌وجه قابل پذیرش نخواهد بود که از اجرای آن‌ها جلوگیری شود. این در حالی است که دامنه لغو کنسرت‌ها به شهرهای اطراف مشهد از جمله نیشابور نیز کشیده شده بود.
البته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تأکید کرد که با تمام توان به خواسته مردم برای اجرای کنسرت‌ها در شهرهای سراسر کشور احترام گذاشته و برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد، اما شاید او حواس‌اش به لغو کنسرت‌ها در تمام شهرهای ایران نیست و از سویی دیگر هم معلوم نیست چرا یک شهر را از قوانین و سیاست‌های کشوری استثنا کرده است!

*مگر مشهد حکومت خودمختار است؟


اما نائب رئیس مجلس که به اظهارات صریح در دفاع از عقاید خود شهره است در فاصله کمی از اعلام عقب‌نشینی علی جنتی، نسبت به این تصمیم او و برخی اظهارات اخیر امام جمعه مشهد، واکنش تندی نشان داد. علی مطهری با «غلط» و «نادرست» خواندن برخی اظهارات درباره برگزار نشدن هیچ کنسرتی در شهر مشهد می‌گوید: «کشور که حکومت فدرالی نیست؛ نباید درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف تفاوت قائل شد. اینگونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند.»
نماینده مردم تهران درخصوص شرایط خاص شهر مشهد می‌گوید: «این موضوع از کجا آمده است؟ چنین چیزی اصلاً معنی ندارد. اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست. معنی ندارد بگوییم که یک استان از قانون مستثنی است.» مطهری در خصوص اظهاراتی درباره حریم امام رضا(ع) درمورد اجرای کنسرت‌ها تصریح می‌کند: «چیزی به نام حریم امام رضا(ع) وجود ندارد.»نایب رئیس مجلس در پایان این کار و نظر را غلط و نادرست می‌داند و اظهار می‌کند: «در اینجا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نباید زیر بار این موضوع می‌رفت. او عقب‌نشینی کرده و کارش هم درست نیست و حتی می‌شود مورد سؤال در مجلس واقع شود.»

* پشت چراغ‌های قرمز خبرهای دیگری است


در هر حال با تصمیماتی که از سوی مقامات غیردولتی و مسئولان محلی در خراسان رضوی و مشهد گرفته می‌شود و اکنون با عقب‌نشینی مقام ارشد فرهنگ و ارشاد دولت مواجه شده است، هنردوستان این دیار مانند بسیاری از هم‌وطنان دیگرشان همچنان از برگزاری کنسرت‌های هنرمندان شاخص حتی در سبک‌های سنتی محروم می‌شوند. حتی برخی تا واپسین ساعات و با صرف هزینه‌های زیاد آماده برگزاری و حضور در کنسرت می‌شوند، اما ناگهان با سالن‌های خالی و منتظر مواجه می‌شوند.با این حال آنچه که پشت چراغ قرمزهای طولانی شهرهای بزرگ ایران و از درون خودروها، به وضوح به گوش می‌رسد صدای موسیقی‌های پاپ ایرانی و خارجی، آوازها و موسیقی‌های کلاسیک و سنتی‌ و موسیقی‌های راک و زیرزمینی است که در کشور ما و حتی شهرهای مذهبی‌تر ما بیشتر خودنمایی می‌کند. حتی اگر وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید، طاقت مقابله با سیاست‌های محدود کننده در مقابل فضاهای فرهنگی و هنری را نداشته باشد.

شناسه خبر :1744 
276 کلیک ها  یکشنبه, 31 مرداد 1395 ساعت 07:30
این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا