استاندار فارس:

نظارت اجتماعی در دستور کار احزاب قرار گیرد

خورشید آنلاین
  • لید خبر:

    استاندار فارس می گوید با توجه به اینکه نظارت اجتماعی مانع از گسترش فساد در جامعه می شود بنا براین احزاب باید نگاه ویژه ای به این مهم داشته باشند.

 

به گزارش خورشید آنلاین، سید محمد علی افشانی، در ضیافت افطار شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس  تجربه و دانش بشری را میراثی مهم برای انسان ها دانست و اظهار کرد: تجربه و دانش بشري ميراث همه انسان هايي كه زندگي مي كنند و فردا نيز متولد مي شوند.
وی افزود: بهترين روش اداره امور مملكت، استفاده از احزاب قدرتمند و مورد وثوق مردم مي باشد و اين حاصل تجربه اي است كه بشر براي بدست آوردن آن هزينه بسيار سنگيني را پرداخت كرده است..
افشانی كمي نگري را يكي از مشكلات كشور برشمرد و معتقد است که باید به اعداد با ديد كيفي نگاه کنیم و در بيان آمار به تعداد اعداد آمار توجه داشته باشیم.

بنا به اظهارات استاندار فارس اگر به محتوا و جايگاه حزب توجه نشود و فقط عنوان حزب مدنظر قرار گيرد از جهتي كه حزبي وجود دارد كه كاركرد خوبي نخواهد داشت بسيار دردمندانه و نگران كننده مي باشد.

آن طور که استاندار فارس می گوید در حوزه فعاليت هاي غيردولتي و نهادهاي اجتماعي غيردولتي بر تعداد پروانه هاي صادر شده براي احزاب تاكيد مي شود در حاليكه بايد بدانيم وجود چهار حزب قدرتمند داراي پايگاه اجتماعي بهتر از 400 حزب بدون پايگاه اجتماعي مي باشد.

افشانی راه رسیدن به یک جامعه مدنی ایده آل را در گرو محترم شمردن حقوق شهروندان دانست و اظهار کرد:  تنها راه رسيدن به يك جامعه مدني كه در آن حقوق شهروندي محترم شمرده شود اين است كه احزاب قدرتمند با پايگاه اجتماعي وسيع تشكيل شود به گفته او اگر اجازه دهيم احزاب قدرتمند در جامعه شكل بگيرند ديگر نيازي به شوراها و تشكل ها نداشته و در ايام انتخابات نيز دغدغه ما اين نيست كه مسائل انتخابات قومي و شهرستاني مي شود. .
وي احزاب را ابزاري مناسب در جهت اعمال حاكميت مردم دانست و ادامه داد: ما به دو مسئله مهم حاكميت قانون و حاكم شدن مردم نيازمنديم و يكي از ابزارهاي حاكميت قانون اين است كه به راي و نظر مردم احترام بگذاریم.
استاندار فارس معتقد است که حاكميت مردم با ابزار حزب به معني آن است كه راي مردم هر چه هست بايد از آن صيانت شود و بايد بدانيم كه جامعه با حاكميت قانون و حاكميت مردم اداره مي شود.
استاندار فارس افزود: نهادهاي اجتماعي به جز احزاب مي توانند به جامعه جهت دهند و در دنيا به اين موضوع توجه شد كه در نهايت انجمن سبزها از دل همين نهادها بيرون آمد.
  وی بر این باور است که هر زمان که تشكل هاي مردمي نگاهشان را از چاه هاي نفت برداشتند و فكر كردند كه مسائل مردم را بايد خودشان حل كنند آن زمان مي توانيم بگوئيم كه در مسير توسعه قدم خواهيم برداشت.
افشانی با اشاره به منابع محدود مالي و بدهي هاي فراوان دولت بیان کرد:  با همه اين شرايط، دولت براي فعال بودن پروژه هاي عمراني از اوراق خزانه اسلامي و اوراق مالي استفاده مي كند

به گفته او تقويت نهادهاي اجتماعي در راستاي تقويت نهادهاي مردمي بوده و تا زماني كه اين فكر وجود داشته باشد كه دولت حلال مشكلات است در مسير پیشرفت  قرار نخواهيم گرفت.
به گفته او احزاب و نهادهاي اجتماعي بايد علاوه بر حوزه سياسي در ساير حوزه ها نيز فعاليت کنند و نبايد كل فعاليت آنها در سئوال پرسیدن از دولت خلاصه شود چرا كه اگر اين چنين باشد مشكلي حل نخواهد شد.
وی بررسی ناهنجاری های اجتماعی را از اولویت مهم احزاب برشمرد و ادامه داد:  يكي از كاركردهاي بسيار مهم احزاب اين است كه به بررسي ناهنجاري ها، فساد و آن چيزهايي كه ما معلول آن را به عنوان علت مي شناسيم بپردازند كه در جامعه تاثيرگذار باشد.
استاندار فارس نظارت اجتماعي را يكي ديگر از كاركردهاي احزاب دانست و گفت:  نظارت اجتماعي مانع از گسترش فساد مي شود و توسعه فرهنگي نيز به عنوان توليد كننده ثروت مي تواند بخشي از كاركردهاي احزاب قلمداد شود.
افشانی بر این باور است که ايجاد ثروت و اعتماد در جامعه جزء كاركردهاي احزاب مي باشد.
به گفته او احزاب به يك فضاي آزاد نياز دارند تا بتوانند درآن فضا نقد و نظارت دقيق داشته باشند كه تحقق اين امر نيز با تلاش خود احزاب صورت پذير خواهد بود..
استاندار فارس خواستار تحمل و بردباري از سوی احزاب شد و گفت: اگر بخواهيم در جامعه براي حل كوچكترين مشكلات نقش آفرين باشيد بايد تحمل و بردباري داشته باشيد.
وی معتقد است که حزب بايد كاركرد اجتماعي داشته باشد و بتواند انسان هاي مسئوليت پذيري كه منافع جامعه را برمنافع شخصي خود ترجيح دهند تربيت نمايد.
استاندار فارس خواستار واکنش احزاب به مسئله حاشیه نشینی شد و گفت: احزاب باید تمهیداتی بیندیشیند در جهت رفع مسئله حاشيه نشيني تا در آینده ای نه چندان شاهد کاهش آمار حاشیه نشینی در استان فارس و شهر شیراز باشیم. .
استاندار فارس با اشاره به اتفاقات اخير استان فارس افزود:: بروز آتش سوزي هاي اخير در استان باعث شد تا با جلساتي كه در تهران و به رياست وزير كشور برگزار شد تجهيزاتي از قبيل سه بالگرد و يك فروند هواپيماي آب پاش براي استان تامين نمائيم.

وی ادامه داد: به خوبي مي دانيم افرادي كه حاشيه نشين شهرها شده اند و تحقير مي شوند روزي حاكمان بلامنازع طبيعت بودند و نيازي نيست سخنرانی کنید بلكه اگر مي خواهيد بايد براي رفع آن قدم برداريد و از ظرفيت خيرين نيز مي توانيد استفاده نمايید.
وی با بیان اینکه آزاد راه شيراز اصفهان يكي از مهم ترين آزادراه هاي كشور است ادامه داد: اين پروژه در سال 89 كلنگ زني شده بود و تا اسفند سال94 با تزريق 460ميليارد تومان 24درصد پيشرفت فيزيكي داشته و از اسفند ماه تا كنون مبلغ هزار و200ميليارد تومان از طريق اوراق خزانه اسلامي به اين پروژه تزريق شده كه در آِینده شاهد افتتاح آن خواهيم بود.
افشانی خاطر نشان کرد: سال گذشته 2.2 ميليارد دلار صندوق توسعه ملي براي توليد مصوب کرد كه از اين ميزان مبلغ1 ميليارد و شصت میلیون دلار معادل 44 درصد به استان فارس اختصاص يافته است.

 

 

شناسه خبر :1317 
298 کلیک ها  جمعه, 11 تیر 1395 ساعت 12:25
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا