استاندار فارس:

بدون آزادي هيچ گاه عدالت محقق نمي شود

خورشید آنلاین

سید محمد علی افشانی در نشست دبیران نهاد های اجتماعی غیر دولتی استان احساس مسئولیت را از مهم ترین رکن افراد برای فعالیت اجتماعی دانست و گفت: افرادی که می خواهند فعالیت اجتماعی کنند باید صرفا با احساس مسئولیت اجتماعی وارد این حوزه شوند.

به گفته او نهادهاي اجتماعي غير دولتي بايد نقد را اول از خود شروع کنند و اين نهادها بايد با ارزیابی كارنامه خود گام های موثر در جته توسعه و پیشرفت استان بردارند.
وي با بیان اینکه آزادي بر عدالت مقدم است و عدالت بر آزادي محيط است،گفت: بدون آزادي هيچ گاه عدالت محقق نمي شود؛ زيرا انسان بايد بتواند براي تحقق حق وعدالت فرياد بزند، سخن بگويد و استدلال كند.
آن طور که افشانی می گوید اگر فعالان تشكل هاي اجتماعي غيردولتي مي خواهند نهادهاي اجتماعي قدرتمندي باشند كه نياز قطعي جامعه است بايد نگاهشان را اصلاح كرده و انتظار دريافت كمك از دولتنداشته باشيد.
استاندار فارس  مديركل ورزش و جوانان استان فارس را از مديران موفق استان بر شمرد و ادامه داد:  در روزهاي گذشته، مسابقات دو ماراتن جهاني بدون تبليغات و سر و صداي زياد برگزار شد كه به همين دليل شيراز تا مدت ها در شبكه هاي خبري مطرح بود، همچنين مسابقات اسب عرب برگزار شد و از همه مهم تر مسابقات جهاني كشتي فرنگي بود كه قهرمانان ما پهلوانانه و با رعايت اخلاق به قهرماني رسيده و هر هشت نفر پيروز شدند.
وي تصريح كرد: برخي مديران كار نمي كنند و حرف مي زنند و برخي كار مي كنند و حرف نمي زنند كه هر دو اشتباه است و بايد كار كنيم و دقيق و درست سخن بگوئيم.
افشانی اعتقاد دارد که كشورهاي دنيا با سرمايه هاي واقعي خود زندگي مي كنند و سرمايه هر كشور به سه بخش سرمايه فيزيكي، سرمايه انساني و سرمايه اجتماعي تقسيم مي شود،که در این راستا سرمايه اجتماعي به معناي اعتماد به يكديگر، صداقت، راستي و استوار بودن بر عهد و پيمان است كه اين وظيفه نهادهاي اجتماعي غيردولتي است.
وي با بيان اين كه توسعه پايدار به معناي پاسخگويي به نياز امروز بدون فدا كردن حقوق نسل هاي آينده است، ادامه داد: حفظ محيط زيست به عنوان نياز هميشگي توسعه پايدار، صرفاً با مداخله و حساسيت نهادهاي اجتماعي غيردولتي امكان پذير است.

بنا به اظهارات استاندار فارس در اروپا كه بخش زيادي از آن پوشیده جنگل است، اتوبان هاي زيادي احداث شده و از ميان جنگل راه های فراوانی را احداث كرده اند؛ اما جنگل را هم حفظ كرده اند.
به گفته او  نهادهاي اجتماعي غيردولتي بدانند در هر موضوعي كه انگشت مي گذارند بايد نيازهاي امروز را جواب بدهيم و منافع نسل هاي آينده را هم حفظ كنيم.
استاندار فارس با بیان اینکه وجود نهادهاي اجتماعي غيردولتي به تعداد خيلي زياد مطلوب نيست و بايد نهادهاي اجتماعي قدرتمند داشته باشيم،تصریح کرد: خيرين مدرسه ساز يك نهاد اجتماعي قدرتمند محسوب مي شود كه در همه استان ها داراي مجمع و در تهران داراي جامعه است و به وسيله آن سالانه ميليارد تومان توسط مردم در امر مدرسه سازي هزينه مي شود.
وی با اشاره به اینکه وقتی احزاب قدرتمند باشند، ديگر جای نگرانی برای سائل قوميتی وجود ندارد گفت: ما به حزب قدرتمند احتياج داريم كه دانشجوي سرشار از احساس و بي تجربه،هزينه فعاليت سياسي را ندهد و احزاب اين هزينه را بپردازند و پاسخگوي نمايندگاني كه در حوزه هاي مختلف معرفي مي كنند، باشند.
وي افزود: اگر نهادهاي اجتماعي غيردولتي به گونه اي رفتار كردند كه يك مدير وادار شود به نقد آنان پاسخ عملي دهد و رفتارش را اصلاح كند، موفق بوده اند.
افشانی با بیان اینکه محله محوري را با حمایت مردم مبنا قرار داديم و محله سنگ سياه شيراز در اين رابطه به عنوان راس این محور قرار دادیم بیان کرد:  اگر تشكل هاي مردمي بتوانند محله سنگ سياه را سالم سازي كنند كار بسيار بزرگي كرده اند و در آينده تمام محلات از آن الگو گيري خواهند كرد.
وی به اين كه قوميت مطلوب و دامن زدن به قوميت ها نامطلوب است، اشاره کرد و افزود: وحدت ملي بايد مورد توجه قرار گيرد و بايد انديشه و قلم را جايگزين اسلحه و درگيري كنيم.

شناسه خبر :1016 
209 کلیک ها  دوشنبه, 10 خرداد 1395 ساعت 16:58
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا